Wiadomości

stat

Zagadkowi artyści polscy w Paryżu

Osiemdziesiąt prac polskich artystów można zobaczyć w Pałacu Opatów.Malczewski zupełnie niepodobny do Malczewskiego, niepokazywane wcześniej w Polsce dwustronne dzieła Boznańskiej czy obraz z zagadkową, ukrytą przez malarza postacią kobiecą - to tylko niektóre z perełek, jakie znajdziemy na wystawie "Artyści polscy w Paryżu" prezentowanej w Pałacu Opatów.Obraz Smólskiego przed renowacją...
Obraz Smólskiego przed renowacją... mat. prasowe
Na ekspozycję "Artyści polscy w Paryżu" składa się około osiemdziesiąt prac, które przyjechały do Gdańska z Paryża. To efekt trwającej od trzech lat współpracy Muzeum Narodowego z paryską Biblioteką Polską, zakładającej konserwację i renowację dzieł pochodzących z tamtejszych zbiorów oraz możliwość udostępnienia ich trójmiejskiej publiczności.

Dzieła, które prezentowane są w Pałacu Opatów, to prawdziwy miszmasz gatunków i stylów. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest głównie fakt, że prace znajdujące się w zbiorach Biblioteki Polskiej trafiały do tejże instytucji jako dary artystów tworzących na emigracji. Młodzi twórcy, którzy znaleźli się pod koniec XIX wieku w Paryżu, z zapałem chłonęli aktualne tendencje i nurty w sztuce. Część z nich zapisywała się na studia w Ecole des Beaux Arts lub dokształcała się w szkołach prywatnych, takich jak Academie Colarossi.

Na szczęście organizatorom udało się uniknąć chaosu, o który nietrudno w takim natłoku prac zebranych w sposób absolutnie przypadkowy. Mamy więc kilka dzieł polskich reprezentantów Ecole de Paris, w tym dwa obrazy Włodzimierza Terlikowskiego. Kolejna część wystawy poświęcona została symbolizmowi - znajdziemy tu m.in. dzieła Bolesława Biegasa, który był bohaterem pierwszej gdańskiej ekspozycji współtworzonej z Biblioteką Polską w Paryżu czy kilka prac Tadeusza Styki.

... i w jej trakcie - widoczna jest postać kobiety opartej o rzeźbę.
... i w jej trakcie - widoczna jest postać kobiety opartej o rzeźbę. mat. prasowe
Ciekawie prezentuje się dział, na który składają się portrety i autoportrety znanych malarzy. Warto zwrócić uwagę na "Głowę starej Cyganki", obraz z wczesnych lat twórczości Jacka Malczewskiego, w niczym nieprzypominający późniejszych, przesyconych symbolizmem dzieł mistrza.

Na wystawie w Pałacu Opatów nie mogło też zabraknąć prac Olgi Boznańskiej, której dzieła stanowią spory fragment zbiorów Biblioteki Polskiej. Wśród nich prawdziwą gratką są obrazy dwustronne - z jednej strony znajduje się szkic, który pierwotnie nie był przeznaczony do szerszej prezentacji, z drugiej natomiast
autoportret artystki.

Na koniec trzeba wspomnieć o niespodziance, jaką sprawił organizatorom przywieziony z Paryża obraz Karola Smólskiego "Wnętrze pracowni Cypriana Godebskiego". W trakcie prac renowacyjnych odkryto, że pod wierzchnią warstwą farby znajduje się druga, a oczom konserwatorów ukazała się postać kobieca, która opiera się o jedną z rzeźb. To zagadkowe dzieło będzie można obejrzeć w Pałacu Opatów za jakieś dwa - trzy tygodnie, kiedy będzie już w stanie pozwalającym na jego ekspozycję.

Opinie (3)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

16

grudnia

Dziadek do Orzechów - Narod... Gdynia, Gdynia Arena

16

grudnia

Kabaret Neo-Nówka Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

28

grudnia

Anna German. Niezapomniana Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Olga Tokarczuk z klocków Lego. Autorem nauczyciel z Sopotu
Olga Tokarczuk z klocków Lego
Zlot fanów anime i fantastyki w Gdyni
Zlot fanów anime i fantastyki w Gdyni

Kulinaria

Trójmiejskie historie kulinarne: prezenty z drugiej ręki
Prezenty z drugiej ręki
Była restauracja Pod Łososiem, jest Winne Grono
Było Pod Łososiem, jest Winne Grono

Planuj z nami tydzień

Polski rock, choinkobranie, giełda retro. Planuj tydzień
Planuj tydzień: choinkobranie, retro, rock

Sprawdź się

Który spośród legendarnych, często eksploatowanych przez filmowców, średniowiecznych wodzów, stał się inspiracją do budowy Dworu Artusa w Gdańsku?