Wiadomości

Zagadkowi artyści polscy w Paryżu

Osiemdziesiąt prac polskich artystów można zobaczyć w Pałacu Opatów.Malczewski zupełnie niepodobny do Malczewskiego, niepokazywane wcześniej w Polsce dwustronne dzieła Boznańskiej czy obraz z zagadkową, ukrytą przez malarza postacią kobiecą - to tylko niektóre z perełek, jakie znajdziemy na wystawie "Artyści polscy w Paryżu" prezentowanej w Pałacu Opatów.Obraz Smólskiego przed renowacją...
Obraz Smólskiego przed renowacją... mat. prasowe
Na ekspozycję "Artyści polscy w Paryżu" składa się około osiemdziesiąt prac, które przyjechały do Gdańska z Paryża. To efekt trwającej od trzech lat współpracy Muzeum Narodowego z paryską Biblioteką Polską, zakładającej konserwację i renowację dzieł pochodzących z tamtejszych zbiorów oraz możliwość udostępnienia ich trójmiejskiej publiczności.

Dzieła, które prezentowane są w Pałacu Opatów, to prawdziwy miszmasz gatunków i stylów. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest głównie fakt, że prace znajdujące się w zbiorach Biblioteki Polskiej trafiały do tejże instytucji jako dary artystów tworzących na emigracji. Młodzi twórcy, którzy znaleźli się pod koniec XIX wieku w Paryżu, z zapałem chłonęli aktualne tendencje i nurty w sztuce. Część z nich zapisywała się na studia w Ecole des Beaux Arts lub dokształcała się w szkołach prywatnych, takich jak Academie Colarossi.

Na szczęście organizatorom udało się uniknąć chaosu, o który nietrudno w takim natłoku prac zebranych w sposób absolutnie przypadkowy. Mamy więc kilka dzieł polskich reprezentantów Ecole de Paris, w tym dwa obrazy Włodzimierza Terlikowskiego. Kolejna część wystawy poświęcona została symbolizmowi - znajdziemy tu m.in. dzieła Bolesława Biegasa, który był bohaterem pierwszej gdańskiej ekspozycji współtworzonej z Biblioteką Polską w Paryżu czy kilka prac Tadeusza Styki.

... i w jej trakcie - widoczna jest postać kobiety opartej o rzeźbę.
... i w jej trakcie - widoczna jest postać kobiety opartej o rzeźbę. mat. prasowe
Ciekawie prezentuje się dział, na który składają się portrety i autoportrety znanych malarzy. Warto zwrócić uwagę na "Głowę starej Cyganki", obraz z wczesnych lat twórczości Jacka Malczewskiego, w niczym nieprzypominający późniejszych, przesyconych symbolizmem dzieł mistrza.

Na wystawie w Pałacu Opatów nie mogło też zabraknąć prac Olgi Boznańskiej, której dzieła stanowią spory fragment zbiorów Biblioteki Polskiej. Wśród nich prawdziwą gratką są obrazy dwustronne - z jednej strony znajduje się szkic, który pierwotnie nie był przeznaczony do szerszej prezentacji, z drugiej natomiast
autoportret artystki.

Na koniec trzeba wspomnieć o niespodziance, jaką sprawił organizatorom przywieziony z Paryża obraz Karola Smólskiego "Wnętrze pracowni Cypriana Godebskiego". W trakcie prac renowacyjnych odkryto, że pod wierzchnią warstwą farby znajduje się druga, a oczom konserwatorów ukazała się postać kobieca, która opiera się o jedną z rzeźb. To zagadkowe dzieło będzie można obejrzeć w Pałacu Opatów za jakieś dwa - trzy tygodnie, kiedy będzie już w stanie pozwalającym na jego ekspozycję.

Opinie (3)

 • polecam

  szczególnie pierwsza część jest bardzo przyjemną podróżą....

  • 2 0

 • super!

  na pewno się wybiorę! :)

  • 1 0

 • Bardzo dobrze!

  Ekspozycja na bardzo dobrym poziomie! Wreszcie ktoś pomyślał i wykorzystał siedziska jako część ekspozycji, obrazy można oglądać siedząc i to na stylowych meblach z epoki! Całość wyważona, dobrze skomponowana. Brawo!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

04

grudnia

08

grudnia

45. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Rozrywka

Kolejny amerykański sukces gdańskiej aktorki
Amerykański sukces gdańskiej aktorki

Kulinaria

Jesienne kiszonki - dla zdrowia i dla smaku
Jesienne kiszonki - dla zdrowia i smaku

Sprawdź się

Co to są rzygacze?