• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zagadkowi artyści polscy w Paryżu

Aleksandra Lamek
19 maja 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 

Osiemdziesiąt prac polskich artystów można zobaczyć w Pałacu Opatów.



Malczewski zupełnie niepodobny do Malczewskiego, niepokazywane wcześniej w Polsce dwustronne dzieła Boznańskiej czy obraz z zagadkową, ukrytą przez malarza postacią kobiecą - to tylko niektóre z perełek, jakie znajdziemy na wystawie "Artyści polscy w Paryżu" prezentowanej w Pałacu Opatów.



Obraz Smólskiego przed renowacją... Obraz Smólskiego przed renowacją...
Na ekspozycję "Artyści polscy w Paryżu" składa się około osiemdziesiąt prac, które przyjechały do Gdańska z Paryża. To efekt trwającej od trzech lat współpracy Muzeum Narodowego z paryską Biblioteką Polską, zakładającej konserwację i renowację dzieł pochodzących z tamtejszych zbiorów oraz możliwość udostępnienia ich trójmiejskiej publiczności.

Dzieła, które prezentowane są w Pałacu Opatów, to prawdziwy miszmasz gatunków i stylów. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest głównie fakt, że prace znajdujące się w zbiorach Biblioteki Polskiej trafiały do tejże instytucji jako dary artystów tworzących na emigracji. Młodzi twórcy, którzy znaleźli się pod koniec XIX wieku w Paryżu, z zapałem chłonęli aktualne tendencje i nurty w sztuce. Część z nich zapisywała się na studia w Ecole des Beaux Arts lub dokształcała się w szkołach prywatnych, takich jak Academie Colarossi.

Na szczęście organizatorom udało się uniknąć chaosu, o który nietrudno w takim natłoku prac zebranych w sposób absolutnie przypadkowy. Mamy więc kilka dzieł polskich reprezentantów Ecole de Paris, w tym dwa obrazy Włodzimierza Terlikowskiego. Kolejna część wystawy poświęcona została symbolizmowi - znajdziemy tu m.in. dzieła Bolesława Biegasa, który był bohaterem pierwszej gdańskiej ekspozycji współtworzonej z Biblioteką Polską w Paryżu czy kilka prac Tadeusza Styki.

... i w jej trakcie - widoczna jest postać kobiety opartej o rzeźbę. ... i w jej trakcie - widoczna jest postać kobiety opartej o rzeźbę.
Ciekawie prezentuje się dział, na który składają się portrety i autoportrety znanych malarzy. Warto zwrócić uwagę na "Głowę starej Cyganki", obraz z wczesnych lat twórczości Jacka Malczewskiego, w niczym nieprzypominający późniejszych, przesyconych symbolizmem dzieł mistrza.

Na wystawie w Pałacu Opatów nie mogło też zabraknąć prac Olgi Boznańskiej, której dzieła stanowią spory fragment zbiorów Biblioteki Polskiej. Wśród nich prawdziwą gratką są obrazy dwustronne - z jednej strony znajduje się szkic, który pierwotnie nie był przeznaczony do szerszej prezentacji, z drugiej natomiast
autoportret artystki.

Na koniec trzeba wspomnieć o niespodziance, jaką sprawił organizatorom przywieziony z Paryża obraz Karola Smólskiego "Wnętrze pracowni Cypriana Godebskiego". W trakcie prac renowacyjnych odkryto, że pod wierzchnią warstwą farby znajduje się druga, a oczom konserwatorów ukazała się postać kobieca, która opiera się o jedną z rzeźb. To zagadkowe dzieło będzie można obejrzeć w Pałacu Opatów za jakieś dwa - trzy tygodnie, kiedy będzie już w stanie pozwalającym na jego ekspozycję.

Wydarzenia

Zbiory artystyczne Biblioteki Polskiej w Paryżu. Odsłona Druga. Artyści polscy w Paryżu (2 opinie)

(2 opinie)
10 zł
wystawa

Miejsca

Zobacz także

Opinie (3)

  • polecam

    szczególnie pierwsza część jest bardzo przyjemną podróżą....

    • 2 0

  • super!

    na pewno się wybiorę! :)

    • 1 0

  • Bardzo dobrze!

    Ekspozycja na bardzo dobrym poziomie! Wreszcie ktoś pomyślał i wykorzystał siedziska jako część ekspozycji, obrazy można oglądać siedząc i to na stylowych meblach z epoki! Całość wyważona, dobrze skomponowana. Brawo!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Kto występuje w tradycyjnym teatrze japońskim Kabuki ?

 

Najczęściej czytane