• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Żabusia w 68. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym (1 opinia)

Zapraszamy Państwa na 68. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi ŻABUSIA Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Weźmie w nim udział reżyser i zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się w środę, 12 kwietnia ok. godziny 20.45 na Scenie Kameralnej w Sopocie. Wstęp wolny.

O SPEKTAKLU
Tytułową bohaterką komediodramatu Gabrieli Zapolskiej jest piękna, pełna energii i temperamentu kobieta, która ma jednak specyficzną skazę... Żabusia przemienia życie swoje i swoich bliskich w iluzję życia, jego pozór, w specyficzny teatr lalkowy, w którym możliwe jest wszystko to, co w prawdziwym życiu byłoby nie do pogodzenia - oddany mąż, wspaniała córka, kochająca się wielopokoleniowa rodzina i... liczne romanse. Być może skaza ta wynika z nieumiejętności pogodzenia się z przemijającą powoli młodością, być może Żabusia tak została wychowana, a być może wydaje jej się, że tego oczekuje od niej współczesność. Bo czy nie staliśmy się społeczeństwem, dla którego ułuda ważniejsza jest od prawdy, a intensywność przeżycia znaczy więcej niż jego autentyczność? Kłamstwo zastąpiło prawdę, bo ta jako nieatrakcyjna stała się niepotrzebna. Co więcej, prawda bywa bolesna. A więc - vive le mensonge!"Tumidajski wykorzystał ŻABUSIĘ, by unaocznić, co stało się przez nieco ponad sto lat z naszą zdolnością rozdzielania dobrego od złego, prawdy i nieprawdy. Choć przedstawienie nie zaleca się do widza nowatorską i krzykliwą formą, choć oparte jest na niuansach, półtonach, półcieniach i grze świateł, gdy dotarło do mnie, o czym wydaje się mówić, mocno chwyciło mnie za gardło."
Jarosław Zalesiński, miesięcznik Teatr

Gabriela Zapolska
ŻABUSIA
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Jarosław Tumidajski
Scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek
Projekt plakatu: Kaja Renkas

W spektaklu występują: Agata Bykowska - Helena, Piotr Łukawski - Bartnicki, Agata Woźnicka - Maria, Marzena Nieczuja Urbańska - Milewska, Jerzy Gorzko - Milewski, Katarzyna Z. Michalska - Maniewiczowa, Grzegorz Otrębski - Julian, Justyna Bartoszewicz - Franciszka.

Asystentka reżysera: Katarzyna Z. Michalska
Inspicjent - sufler: Katarzyna Wołodźko

Premiera: 22 sierpnia 2020 roku na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim
Czas: 1 godzina 40 minut (bez przerw)

O DYSKUSYJNYM KLUBIE TEATRALNYM
Celem Dyskusyjnego Klubu Teatralnego jest stworzenie miejsca otwartej dyskusji pomiędzy publicznością, twórcami i współtwórcami spektaklu. Chcemy nie tylko stworzyć widzom możliwość skonfrontowania swoich wrażeń i rozmowy o przedstawieniu, ale także sprowokować do podjęcia szerszej, wychodzącej poza ramy teatru dyskusji. Wszyscy uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Teatralnego otrzymają kupony rabatowe uprawniające do zakupu 2 biletów w cenie 30 zł na spektakle grane w nadchodzącym miesiącu. Osoby, które zbiorą minimum 5 kuponów otrzymają Kartę Przyjaciela Teatru upoważniającą do rabatu przy zakupie biletów w ciągu całego sezonu.

Przeczytaj także

Opinie (1) 1 zablokowana

  • Zabusia

    Katarzyna Borkowska wspaniale zagrala role Zabusi. Cały spektakl był świetnie zagrany przez wszystkich aktorów. Wysoka jakość przedstawienia i przekaz o zakłamaniu niektórych ludzi nadal dotyczy czasów obecnych. Jestem pod wrażeniem i polecam ten teatr wszystkim, którzy obudzili się do prawdy o życiu i wyszli ze swoich stereotypowych poglądów.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Którą z powieści Pawła Huellego wyreżyserował Wojciech Marczewski?