Wiadomości

Zabierz "Madame Curie" do domu

Zobacz fragmenty "Madame Curie". O pomyśle na jej przygotowanie i realizacji opowiadają nam Elżbieta Sikora i Anna Mikołajczyk.


Jak dotąd nie było możliwości by zobaczyć spektakl Opery Bałtyckiej po wyjściu z teatru. Teraz się to zmieni. Przy udziale Narodowego Wydawnictwa Audiowizualnego i firmy DUX wydano profesjonalną wersję nagrania opery "Madame Curie". Od 8 marca nabywać można nagranie DVD pierwszej zamówionej przez Gdańsk opery z cyklu "Opera Gedanensis".Płytę DVD z operą "Madame Curie" nabyć można w Operze Bałtyckiej i za pomocą strony internetowej Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Cena 45 zł (9 marca okazyjnie kupimy ją o 10 zł taniej).
Płytę DVD z operą "Madame Curie" nabyć można w Operze Bałtyckiej i za pomocą strony internetowej Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Cena 45 zł (9 marca okazyjnie kupimy ją o 10 zł taniej). fot. trojmiasto.pl
"Madame Curie" oparta jest na biografii polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie i zbudowana została praktycznie jako monolog operowy głównej bohaterki. Wyjątkowe w skali kraju przedsięwzięcie stworzenia całego cyklu oper, tworzonych na zamówienie i prapremierowo realizowanych w Operze Bałtyckiej, mecenatem objął prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Inaugurująca cykl "Madame Curie" okazała się umiarkowanym sukcesem z uwagi na słabość libretta, jednak muzycznie i wykonawczo to dzieło bardzo udane.

Czy kupiłe(a)ś kiedyś płytę artystów bezpośrednio po ich występie na żywo?

tak, jeśli zachwyca mnie poziom wykonania, potrafię spontanicznie dokonać takiego zakupu 59%
nie, wolę spokojnie zastanowić się nad taką decyzją i ewentualnie nabyć płytę później 41%
zakończona Łącznie głosów: 46
- Mamy wielką nadzieję, że ci, którzy obejrzą nagranie, będą chcieli zobaczyć tę operę także na żywo, bo wizyty w teatrze i oglądania rejestracji spektaklu nie da się porównać. Pamiętajmy, że to trudna, współczesna opera. Jej konwencją jest groteska, skrzyżowanie Gombrowicza z Witkacym i klimatem polskiego międzywojnia, a tylko ona - Madame Curie - jest w tym prawdziwa i dotkliwie przejmująca - mówi Marek Weiss, dyrektor Opery Bałtyckiej i reżyser "Madame Curie". - To pierwsze takie nagranie, ale mam nadzieję, że nie ostatnie.

"Madame Curie" zainaugurowała cykl "Opera Gedanensis". W planach są kolejne odsłony cyklu. Planowana wstępnie na jesień 2014 roku jest premiera opery poświęconej Stanisławie Przybyszewskiej i jej obecności w Gdańsku, gdy pisała swoją "Sprawę Dantona" w skrajnym ubóstwie. Libretto napisała Krystyna de Obaldia, a Zygmunt Krauze pisze do niego muzykę. Kolejnym spektaklem cyklu ma być opowieść o Memlingu i jego "Sądzie ostatecznym". Do ukończonego już libretta Mirosława Bujko muzykę pisze Krzysztof Knittel. Premiera wstępnie planowana jest na jesień 2015 lub czerwiec 2016 roku.

- W dalszym ciągu chcę również, by Antoni Libera napisał dla nas operę i namawiam, by wspólnie z Piotrem Mossem ją stworzyli. Teraz będą pracować nad rozwinięciem libretta do opowiadania Witolda Gombrowicza "Tancerz Mecenasa Kraykowskiego". Byłaby to opera komiczna - dodaje Marek Weiss.

Nagranie "Madame Curie" na DVD było możliwe dzięki zaangażowaniu Opery Bałtyckiej, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Firmy Fonograficznej DUX oraz wielu instytucji, m.in.: Instytutu Polskiego w Paryżu, Polskiego Przedstawicielstwa przy UNESCO, Instytutu Adama Mickiewicza, Programu 2 Polskiego Radia, Radia Gdańsk czy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego SA.

Płytę nabyć można w Operze Bałtyckiej lub za pomocą strony internetowej NInA. Cena 45 zł (jedynie 9 marca kupić ją można za 35 zł).

Opinie (14) 4 zablokowane

 • (1)

  Państwo Weiss powinni zabrać swoje dzieła i wrócić do Warszawy!Nie wracać!

  • 32 7

  • lipa

   Wczoraj miałem wątpliwą przyjemność oglądania tego przedstawienia. Niestety muszę się zgodzić z przedmówcą. Bez składu i ładu, taka sobie... to słowa które pierwsze przychodzą mi na myśl. Psychodela jedna wielka.

   • 11 3

 • Madame Curie

  Z wielkim niepokojem oczekiwałem tej opery. Obejrzałem ją wczoraj. Wspaniała współczesna muzyka, i dlatego kilkakrotnie zastanawiałem się, czy nie lepiej aby towarzyszył jej - balet? Pomimo tego całość spektaklu uważam, za bardzo udaną, za co dziękuję autorom i wykonawcom.

  • 11 16

 • Plany dyrektora Weissa przyprawiają mnie o gęsią skórkę

  Mało tego , gdy przejeżdzam tramwajem koło Opery Bałtyckiej pojawia mi się na rękach i twarzy i podbrzuszu alergiczna wysypka. A wszystko to po obejrzeniu ostatnich produkcji operowych w reżyserii "mistrza". Doprawdy poradziłbym się w tej sprawie dermatologa , ale tam zapisy na 3 miesiące do przodu . Statystyki wpływowych gazet z kolei twierdzą ,że w Trójmieście żyje się najlepiej . Nie pozostaje mi zatem nic innego jak pojechać do wód ,a po drodze odwiedzić Operę Wrocławską , która działa na mnie odczulająco.

  • 32 4

 • Opera to nie balet !

  Powiem tak : śmieszą mnie narzekania i biadolenia tancerzy ,wywalonych pewnie z zespołu BTT.Paranoja polega na tym ,ze te wpisy ,które czytam na tym portalu są ewidentnym szczekaniem na byłego pracodawcę .Sluchajcie na Wasze nieszczescie znam sie,a to co widziałem wczoraj to było naprawde logiczne,udane widowisko operowe ,a nie balet w wykonaniu (znakomitej zresztą )tancerki z dodatkiem opery !

  • 6 16

 • ble ble ble ... koniec szajsu

  • 3 3

 • Czy muzycy otrzymali wynagrodzenie za wydaną płytę???

  • 16 0

 • Knitter czy Knittel?

  Bo zasadniczo ten pierwszy działa w Me, Myself&I a ten drugi to wybitny kompozytor współczesny...

  Odpowiedź redakcji:

  Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

  • 5 0

 • Madame Curie (3)

  opera dość naiwna i nudna (fatalne libretto), dobrze soliści, ciekawy chór, fascynująca muzyka Sikory - tyle w temacie. Czy warto kupić płytę? Jak się jest kolekcjonerem lub członkiem rodziny uczestników to pewnie tak. Wielbicieli opery nie liczę, bo kilku takich mamy w Polsce i raczej wszyscy oni dostaną płytę w prezencie.

  • 8 4

  • a ja kupiłam płytę... (2)

   ...i bardzo jestem z tej produkcji dumna:-)

   • 2 8

   • Ja bym nie był

    Nawet gdybym był kompozytorem tejże ściemy

    • 7 0

   • produkować to można klamerki do bielizny, skarpetki albo czajniki elektryczne i inne takie tam!

    • 1 0

 • Opera Bałtycka?

  Jestem Fanem Muzyki operowej i operetkowej. Skoro Pan Weiss ma nóż na karku, gdyż nie wie, czy wystarczy mu pieniędzy pod koniec roku kalendarzowego, a i tak robi same gnioty, chłamy albo niszczy współczesnymi wersjami reżyserskimi jak np. "Carmen" A gdzie przyciągające ludność operetki? jeśli chciałbym zainteresować klientów Teatralnością muzyczną zacząłbym ich zapraszać na OPERETKI! A no tak- Operetki muszą być z klasą, dużo kolorów, rekwizytów, dużo kostiumów. ech, lepiej wydać na średniej klasy światowych solistów mając pod ręką wybitnych polaków. Radzę Urzędom Miasta, albo zmienić dyrektora naczelnego Opery, albo narzucić mu łagodniejszy dla ucha repertuar. Byłem na Sobotnim spektaklu "Madame Curie"- W tejże operze zalazłem tysiące niejasności, Instrumenty-owszem miały swoje melodie, ale składając to do kupy z całą orkiestrą tworzyły tylko klastry- dla mnie to nie opera, ani dramat muzyczny, tylko efekty dźwiękowe do sztuki półśpiewanej.
  Chór- nie wiem jak jest w partyturze, ale szumiał jak "jodły na gór szczycie"- nic nie było równo. Wielki szacunek dla solistów, bo oni obronili całość na piątkę z plusem.Orkiestra- wielki orzech do zgryzienia- mieli chyba największy problem, gdyż musieli polubić gniota, żeby zacząć to wspólnie grać. Reżyseria- nawet fajna- pasowała do efektów dźwiękowych- taka współczesna. Era-sumując, Kompozytorkę porównam do M. Cynk, która odstrasza Kwartami zwiększonymi, kwintami zmniejszonymi, septymami i nonami małymi petentów w Toruniu. Dyrekcję zmienić, lub postawić pod ścianą, wykorzystać solistów i wziąć się w końcu za chór, który sobie nie radzi

  • 14 6

 • Zgadzam sie z wyżej wymienioną opinią na temat choru.Brzmienie zespolu coraz gorsze i mniej precyzyjne w intonowaniu.

  • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Memy o morsowaniu. Nowa internetowa moda?
Coraz więcej memów o morsowaniu
Kierowca autobusu tworzy artystyczne zegarki
Kierowca autobusu tworzy zegarki

Kulinaria

Restauratorzy mówią "dość" i zapowiadają otwarcie lokali
Restauratorzy zapowiadają otwarcie lokali
Jedni się otwierają, inni tymczasowo zamykają. Jak się ma trójmiejska gastronomia?
Jak się ma trójmiejska gastronomia?

Sprawdź się

Jak często wręczana jest wymyślona w Gdańsku nagroda Europejski Poeta Wolności?