Za wydmami za filmami

Kadr z filmu "Wesołych Świąt" zakwalifikowanego do finału festiwalu.
Kadr z filmu "Wesołych Świąt" zakwalifikowanego do finału festiwalu. mat. prasowe

Po raz dziewiąty rusza Festiwal Filmów Niezależnych Wydmy. Ta impreza od lat cieszy się dużą popularnością wśród młodych polskich filmowców i również tym razem przygotowano w jej ramach mnóstwo atrakcji.Festiwal to przede wszystkim konkurs filmowy - w tym roku zgłoszono do niego aż 65 prac. Jury, w skład którego weszli Beata Staszyńska i Andrzej Mańkowski, wybrało z nich 15 filmów zakwalifikowanych do etapu finałowego w trzech kategoriach: filmy dokumentalne, animacje i filmy fabularne.

Projekcje będą odbywać się przez najbliższe 3 dni od godz. 19 w Stacji Orunia. W tym czasie wyświetlane będą także filmy członków jury - Beaty Staszyńskiej, twórczyni filmów dokumentalnych, i Andrzeja Mańkowskiego, zwycięzcy ubiegłorocznej edycji festiwalu Wydmy.

Najlepsze filmy zostaną wyłonione w piątek, 4 grudnia. Oprócz wręczenia nagród odbędzie się wtedy koncert trójmiejskiej formacji Kciuk and the Fingers. Zespół zagra do filmu "Palce na piasku", stworzonego przez grupę filmową Fingerprint Production, która rejestruje ich występy, ale także samodzielnie tworzy własne teledyski.

Imprezą towarzyszącą festiwalu będzie wystawa "Prof. Władysław Jewsiewicki - poczatkikina.pl" zorganizowana z okazji obchodów 100-lecia Kina Polskiego. Jewsiewicki to autor pierwszego doktoratu z dziedziny filmoznawstwa w Polsce - na wystawie będzie można zobaczyć jego archiwalne fotografie i wycinki z korespondencji badacza z innymi twórcami z dziedziny kinematografii.

Materiały uzupełni instalacja stereoskopowa złożona z 15 przeglądarek z umieszczonymi w nich trójwymiarowymi przeźroczami. Będzie można obejrzeć na nich zmodyfikowane kadry z filmów Władysława Starewicza opatrzone komentarzami Jewsiewickiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu jest bezpłatny.

Opinie (3) 3 zablokowane

 • jeden z nielicznych

  fajnie ze nie poszlo w stronę komercji i gwiazd, tak jak było tak jest i dobrze

  • 2 0

 • git

  ja na fabularne stawiam , części nie widziałam

  • 0 0

 • werdykt WYDMY 2009

  http://www.trojmiasto.pl/Stacja-Orunia-o19653.html

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdańsk był jednym z sześciu miast - organizatorów Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn. W którym roku odbyło się to sportowe wydarzenie?