Wiadomości

stat

Za nami udane "Dwa Teatry"

Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry" za spektakl Teatru TV otrzymali reżyser spektaklu "W roli Boga" Tomasz Wiszniewski (ze statuatką) oraz zespół aktorski, m.in. Dominika Ostałowska i Andrzej Zieliński (drugi od lewej). Werdykt odczytał przewodniczący jury Artur Żmijewski (z prawej).
Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry" za spektakl Teatru TV otrzymali reżyser spektaklu "W roli Boga" Tomasz Wiszniewski (ze statuatką) oraz zespół aktorski, m.in. Dominika Ostałowska i Andrzej Zieliński (drugi od lewej). Werdykt odczytał przewodniczący jury Artur Żmijewski (z prawej). Krzysztof Mystkowski / KFP

Za nami dziesiąte, jubileuszowe święto Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji. Gala Finałowa upłynęła pod znakiem apelów o zapewnienie przyszłości słuchowisk i Teatru TV, wypowiadanych przez kolejnych nagradzanych artystów. Jednak w retransmisji w TVP1 głos artystów został ocenzurowany.Spośród wszystkich prezentowanych produkcji telewizyjnych (15 spektakli) oraz radiowych (14 słuchowisk) wyłoniono po laureatów 12 nagród dla obu kategorii. To najważniejsze - Grand Prix - w kategorii Teatru TV przyznano reżyserowi spektaklu "W roli Boga" Marka St. Germaina - Tomaszowi Wiszniewskiemu oraz wszystkim aktorom przedstawienia - Januszowi Gajosowi, Dominice Ostałowskiej, Katarzynie Gniewkowskiej, Andrzejowi Zielińskiemu, Krzysztofowi Stroińskiemu, Magdalenie Schejbal, Pawłowi Królikowskiemu i Grzegorzowi Damięckiemu.

- Postanowiliśmy nagrodzić reżysera i cały zespół aktorski, ponieważ urzekł nas jako całość - przyznaje przewodniczący jury Teatru TV, Artur Żmijewski. - Nie jest łatwo, mając do dyspozycji tyle osobowości aktorskich, stworzyć spektakl, w którym widać wszystkich aktorów.

Grand Prix w kategorii słuchowisk otrzymali realizatorzy spektaklu "Jeszcze się spotkamy młodsi" Krzysztofa Czeczota w reżyserii samego Czeczota, za reżyserię (Krzysztof Czeczot), realizację akustyczną (Marcin Bors) i muzykę (Stanisław Soyka). - Jestem zaszczycony i bardzo szczęśliwy. Wielkim fanem Teatru Polskiego Radia pozostaję od dziecka - przyznał Stanisław Soyka.

Podczas Gali Finałowej, odbywającej się w sopockim Hotelu Sheraton, artyści bardzo wyraźnie manifestowali obawy o przyszłość obu teatrów publicznych. Najdobitniej sformułował je Maciej Wojtyszko, reżyser dwóch prezentowanych spektakli - "Bułhakow" i "Powidoki" (za ten drugi wspólnie z synem odebrał nagrodę za oryginalny polski tekst dramatyczny i honorową Nagrodę im. Krzysztofa Zalewskiego). - Za wielką tragedię uważam to, że na produkcję spektakli Teatru TV i Teatru Polskiego Radia jest coraz mniej pieniędzy, a samych spektakli również jest coraz mniej. To wielki dramat teatru, który regularnie ogląda od pół do półtora miliona ludzi. Ratunku dla Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia!

Za tę wypowiedź Wojtyszko odebrał najdłuższe brawa ze wszystkich występujących podczas całej Gali. Organizatorzy z Telewizji Publicznej uznali ją jednak za "nieciekawą", ponieważ w wieczornej retransmisji na kanele TVP1 nie pozostał po niej żaden ślad. Usłyszeć ją mogli jedynie widzowie TVP Kultura oglądający Galę Finałową festiwalu na żywo.

Tradycyjnie sopocki festiwal ściągnął tłumy chętnych. Na niektóre pokazy w Multikinie zabrakło nawet miejsc i widzowie chcący wejść "na ostatnią chwilę" byli odsyłani z kwitkiem.

Wielkim powodzeniem cieszyły się spotkania z Gwiazdami Festiwalu, organizowane w Dworku Sierakowskich. Największa sala dosłownie pękała w szwach - aby znaleźć miejsce siedzące choćby podczas spotkania z Januszem Gajosem, trzeba było pojawić się już na wcześniejszym spotkaniu z Grażyną Barszczewską. Niestety Dworek Sierakowskich nie do końca sprawdził się jako miejsce dla tak tłumnych spotkań - było ciasno i duszno, a stłoczonych przy drzwiach i oknach słuchaczy było niemal tylu co siedzących.

Ne wiadomo, co z festiwalem "Dwa Teatry" będzie dalej. Ewentualna rezygnacja z produkcji słuchowisk Teatru Polskiego Radia i Teatru TV oraz z ich sopockiego przeglądu, byłaby z pewnością wielką krzywdą dla rzeszy widzów. Nieoficjalnie mówi się, że najbliższa edycja się odbędzie. Tego, co będzie później, nikt jednak nie wie.

Lista wszystkich laureatów X Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2010":

w kategorii słuchowisk:

- Grand Prix dla najlepszego słuchowiska: "Jeszcze się spotkamy młodsi" Krzysztofa Czeczota w reż. Krzysztofa Czeczota, za reżyserię (Krzysztof Czeczot), za realizację akustyczną (Marcin Bors) i muzykę (Stanisław Soyka)
- za reżyserię: Piotr Cieplak, "Fantazy"
- za scenariusz oryginalny: Krzysztof Czeczot , "Jeszcze się spotkamy młodsi"
- za scenariusz będący adaptacją: Marek Gajdziński za adaptację "Castorpa" Pawła Huellego do słuchowiska "Castorp"
- za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski , "Ekscentrycy"
- nagroda im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną: Andrzej Brzoska , "Kartoteka"
- nagroda aktorska za rolę drugoplanową: Anna Chodakowska za postać Adeli w słuchowisku "Czy lubi pani Schuberta?"
- wyróżnienie za rolę drugoplanową: Stanisław Orzechowski za rolę Nadzorcy-batożnika w słuchowisku "Proces"
- nagroda aktorska za rolę męską: Robert Więckiewicz za rolę Syna w słuchowisku "Jeszcze się spotkamy młodsi"
- nagroda aktorska za rolę kobiecą: Anna Polony za rolę Cristy w słuchowisku "Czy lubi pani Schuberta?"
- nagroda honorowa dla producenta słuchowisk: Polskie Radio Bydgoszcz - Radio Pomorza i Kujaw za produkcję słuchowiska "Mimesis"
- Nagroda Honorowa im. Krzysztofa Zalewskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności: "Kartoteka" Tadeusza Różewicza w reżyserii Tomasza Mana

w kategorii spektakli Teatru TV:

- Grand Prix dla najlepszego spektaklu: "W roli Boga" Marka St. Germaina w reż. Tomasza Wiszniewskiego, w szczególności dla reżysera (Tomasz Wiśniewski) oraz całego zespołu aktorskiego (Janusz Gajos, Dominice Ostałowska, Katarzyna Gniewkowska, Andrzej Zieliński, Krzysztof Stroiński, Magdalena Schejbal, Paweł Królikowski, Grzegorzowi Damięcki)
- za reżyserię: Tomasz Wiszniewski, reżyser spektaklu "W roli Boga"
- za oryginalny polski tekst dramatyczny: Adam Wojtyszko i Maciej Wojtyszko, "Powidoki"
- za zdjęcia: Jeremi Prokopowicz, "Wróg ludu"
- za scenografię: Wojciech Żogała, "Wróg ludu"
- za muzykę oryginalną i opracowanie muzyczne: Jakub Kapsa, "Gry operacyjne"
- za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego: Mariusz Malec, "Ferydurke" Witolda Gombrowicza w reż. Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza
- za montaż: Milena Fiedler, "W roli Boga"
- nagroda aktorska za rolę kobiecą: Nina Czerkies za rolę Katarzyny Kobro w spektaklu "Powidoki"
- nagroda aktorska za rolę męską: Mariusz Wojciechowski za rolę Władysława Strzemińskiego w spektaklu "Powidoki"
- honorowe wyróżnienia aktorskie: Agnieszka Mandat (za rolę Agnieszki Jakowlewnej w spektaklu "Rosyjskie konfitury"), Krzysztof Stelmaszyk (za rolę Ericha von dem Bacha w spektaklu "Przerwanie działań wojennych") i Krzysztof Globisz (za rolę Petera Stockmanna w spektaklu "Wróg ludu")
- Nagroda Honorowa im. Krzysztofa Zalewskiego (za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności): "Powidoki" Adama i Macieja Wojtyszków w reżyserii Macieja Wojtyszki

Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji: Janusz Gajos

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (9)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

25

października

Otwarcie Galerii Gdańsk itd. Gdańsk, CSW Łaźnia

27

października

Wystawa jubileuszowa 70-lec... Gdańsk, Stacja Orunia GAK Dworek Artura

27

października

Enemef: Podwójna noc grozy ... Gdańsk, Multikino Gdańsk

Rozrywka

Dwie imprezy dla komputerowców z przeszłości
Dwie imprezy dla komputerowców
Zobacz egzotyczne motyle w Galerii Metropolia
Zobacz egzotyczne motyle we Wrzeszczu

Kulinaria

Pizzeria Gdynianka kończy 30 lat
Pizzeria Gdynianka kończy 30 lat
Co nas denerwuje podczas wizyty w restauracji?
Co nas denerwuje podczas wizyty w restauracji?

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: koncerty i moc kulinarnych wrażeń
Planuj tydzień: koncerty i kulinaria