• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

ZEN. Agnieszka Kmieciak, Jacek M. Kozłowski

Wystawa fotografii "ZEN" jest trzecią częścią "Tryptyku japońskiego", który został zapoczątkowany wystawą "Impresje japońskie" i rozwinięty wystawą "Niezmiennie... Japonia".

9 - 18 grudnia 2023, godz. 18:30

Gdynia,
Wstęp wolny

1 - 31 grudnia 2023, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
Pojęcie Zen (cicha medytacja) wywodzi się z tradycji buddyjskiej. Oznacza uważność, skupienie, samodoskonalenie.
Wernisaż 2 czerwca o godz. 18:00.
Wystawę można oglądać do 30 czerwca, codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00.

▪ Agnieszka Kmieciak, gdańszczanka z urodzenia i wyboru, miłośniczka fotografii oraz kultury i tradycji Japonii, którą pasjonuje się i odwiedza od 2005. Polonistka z wykształcenia, joginka z powołania. Spiritus movens Ośrodka Edukacji Prozdrowotnej Fuji-san w Gdańsku.

▪ Jacek M. Kozłowski urodził się w Warszawie. W latach 70. i 80. XX wieku zajmował się fotografią dokumentalną, zapisując przemijające zdarzenia oraz ich uczestników. Fotografia stała się jego medium; środkiem przekazu osobistych odczuć i emocji. Podróżuje do wielu krajów na świecie i obserwuje ludzi, obyczaje, przyrodę, krajobrazy i architekturę. Od 1995 odbywa regularne wyprawy do Japonii. Oprócz fotografii podróżniczej i ulicznej tworzy portrety, fotografie sensualne oraz akty. Od kilku lat mieszka w Gdańsku. Jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, Sopockiego Klubu Fotograficznego, World Photography Organization oraz założycielem Agencji
Fotograficznej Elite.

Wystawa fotografii "ZEN" Agnieszki Kmieciak i Jacka M. Kozłowskiego jest trzecią częścią "Tryptyku japońskiego", który został zapoczątkowany wystawą "Impresje japońskie" i rozwinięty wystawą "Niezmiennie...Japonia". Obydwie wystawy od 2019 roku były pokazywane w galeriach sztuki w Warszawie i w Gdańsku.

"ZEN", trzecia część tryptyku jest refleksją nad przemijającym czasem, który upłynął od pierwszych wypraw do Japonii przed dwudziestu siedmiu laty. Wystawa miała swoją premierę w 2021 roku w Warszawie, a teraz jest prezentowana po raz pierwszy w Gdańsku.

Tematem wystawy jest uważne wspomnienie Japonii, w czasie gdy z powodu panującej sytuacji, wyjazd tam okazuje się niemożliwy. Oglądamy obrazy ludzi i miejsc pozbawionych zgiełku, wyciszonych, skupionych. Zaglądamy do własnego wnętrza.

Autorzy wystawy, podróżując do Japonii przez wiele lat, mieszkając w japońskich domach, będąc prywatnymi gośćmi w świątyniach zen, doświadczali niezwykłej mocy płynącej z praktyki zen, a także uważnej codzienności. W intencji autorów fotografie prezentowane na wystawie są barwami wewnętrznych przeżyć.

Opinie

Sprawdź się

Do kiedy można zobaczyć wystawę ERGO Hestii w Muzeum Narodowym w Warszawie?