• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Z linijką na Słońce

"Z linijką na Słońce": są to warsztaty astronomiczne dla dzieci w wieku od 10-12 lat połączone z samodzielnymi obserwacjami Słońca. Celem projektu jest zapoznanie uczestników ze zjawiskami zachodzącymi na powierzchni Słońca.

Aby móc oglądać Słońce, trzeba używać specjalnych teleskopów wyposażonych w ochronne filtry. Oglądając Słońce przez teleskop (zaopatrzony w czerwony filtr H-alpha) zauważymy, że jego powierzchnia nie jest gładka, składa się natomiast z bąbli zwanych GRANULAMI, które tak jak bąbelki powietrza w gotującej się wodzie, wędrują z wnętrza Słońca ku jego zewnętrznym warstwom, oddając im ciepło pobrane z jądra gwiazdy. Granule to twory o rozmiarach około 1500 km i czasie życia około 8 minut.

Oprócz tego, Słońce wykazuje znaczną aktywność, która przejawia się powstawaniem protuberancji - wyrzutów materii na znaczne odległości poza powierzchnię Słońca. Protuberancje słoneczne osiągają długość nawet 6 promieni ziemskich! Bardzo dobrze widoczne są również przez teleskop z tym filtrem.

Oglądając Słońce używając niebieskiego filtru wapniowego, na jego powierzchni zaobserwujemy ciemniejsze obszary zwane plamami słonecznymi.

Plamy związane są z polem magnetycznym występującym na Słońcu i określają obszary o kilkaset stopni chłodniejsze od pozostałych obszarów powierzchni gwiazdy. Ponieważ filtr wapnia nie chroni wzroku w 100%, Słońce będzie oglądane na ekranie komputera, który bezpośrednio będzie połączony z teleskopem słonecznym.

Dodatkową atrakcją będzie nowy eksponat na wystawie "Energia, Niebo i Słońce" -trójwymiarowy interaktywny model Słońca.


Miejsce warsztatów: Kaponiera Południowa (wystawa "Energia, Niebo i Słońce")

Okres trwania projektu: 21.03-30.06.2011r.

Termin: w każdy poniedziałek w okresie trwania projektu

Godziny: 10.00-13.00 (czas trwania zajęć około 1h)


Wstęp na warsztaty oraz wystawę jest bezpłatny!



Zapisy: pod numerem tel.: (+48 58) 300 08 42 wew.50




"Projekt dofinansowała fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy".

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Kim był Klabaternik?