• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

XX Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych

Zapraszamy na XX Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych do Windy - Gdańskiego Archipelagu Kultury.

kwi 9

wtorek, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 35 zł
lip 11-14

czwartek - niedziela

Gdańsk,
Wstęp wolny
Już po raz dwudziesty spotykają się nieinstytucjonalne teatry z Trójmiasta, by zaprezentować publiczności swoje ostatnie spektakle, wymienić się doświadczeniami i podyskutować o teatrze.

Młode teatry przyjeżdżają po to, by pokazać co udało im się wypracować w ciągu roku. Impreza składa się z trzech dni pokazów spektakli teatralnych, a także  - w ramach STTN-ków -zobaczymy spektakl przeznaczony specjalnie dla dzieci. Od samego początku istnienia Winda-GAK jest miejscem otwartym dla grup istniejących poza instytucjami.

Organizacja Spotkań odpowiadała na potrzebę zaistnienia spektakli teatralnych grup, które nie mogły być nigdzie indziej prezentowane. Z czasem Klub Winda stał się miejscem spotkań teatrów działających na terenie całego Trójmiasta.
 
Program:

Piątek 16 marca

17.00 DDSMI z Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym w Gdańsku


Spektakl oparty na sztuce W. Szekspira "Wieczór Trzech Króli"

Reżyseria: Marzena Nieczuja - Urbańska 
Opiekun grupy - Iza Meronk

18.00 Kabaret Pod Napięciem

KABARET POD NAPIĘCIEM powstał pod koniec 2011 roku w Gdańsku z inicjatywy Arkadiusza Pawłowskiego. Oprócz założyciela, trzon grupy tworzą Maciej Wójtewicz i dźwiękowiec Michał Sidorkiewicz. KPN zaczynając siódmy rok scenicznej działalności ma za sobą stworzone trzy godzinne programy, przedstawiane na ponad 200 występach na scenach w całej Polsce. Zdobyli ponad 40 nagród i wyróżnień na festiwalach w całej Polsce, można ich było oglądać w realizacji telewizyjnej na TVP2. Arek i Maciek to dwie sceniczne osobowości, które wraz z pomocą przebojowego dźwiękowca Michała uwielbiają razem tworzyć coś z niczego, czy to po wielogodzinnych próbach, czy drogą improwizacji na scenie. Efekty często zaskakują ich samych, a niespożyta energia i tona pozytywnych emocji tworzą bardzo ciekawy, absurdalny obraz. Jak to wszystko wygląda na scenie? Zobaczcie sami!

19.00 Magdalena Bochan - Jachimek, Piotr Lewicki - "Noc Helvera"- (MDK Rumia) GOŚĆ STTNów

Dramat autorstwa Ingmara Villqista rozgrywa się w tytułową jedną noc. Postaci Karla i Helver borykają się z lękiem, poczuciem winy i bezradnością choć tli się w nich wzajemne ciepło miłości jak pomiędzy matką a synem. Tragiczne zewnętrzne wydarzenia, które mają miejsce w ich rodzinnym mieście oraz strach pchają Karlę do podjęcia trudnego wyboru między złem a gorszym złem. 

Reżyseria: Agnieszka Skawińska 
Karla: Magdalena Bochan - Jachimek
Helver: Piotr Lewicki
Rekwizytor: Michał Gaj
Technika: Marek Konopka


Sobota 17 marca

18.00 3arts - "Zamysł Pana P."


"Zamysł pana P..." to jednoaktówka, mówiąca o uniwersalnych mechanizmach władzy i jej wpływie na ludzi pozostających w jej strukturach, jak i poza nimi.

Główny bohater - Tomasz - otrzymuje absurdalną propozycję pracy w... Nie zdradzajmy jednak zbyt wiele szczegółów. Powiedzmy tylko tyle, że odmowa wydaje się niebezpieczna, zgoda jeszcze bardziej. Warto sprawdzić, jaką decyzję podejmie główny bohater i do czego go to doprowadzi.

Scenariusz i reżyseria: Romain Włodkowski
Osoby:
Dziewczyna: Agnieszka Fudzińska 
Tomasz: Ronald A. Evenwood 
Marianna Kwiatkowska: Weronika Biruta Kamola-Uberman
Wincenty Kowalski: Piotr Mahlik
Sekretarka: Emanuela Koszałka 
Czas trwania 50 min.

19.30 Teatrans - "Piaskownica" 

Spektakl "Piaskownica" jest inspirowany tekstem Michała Walczaka.
Nasza sztuka, chociaż ujęta w zabawne ramy dziecięcego świata, mówi bardzo dużo o "poważnych sprawach" dorosłych.
Infantylne przepychanki, sztuczna hierarchia, nieumiejętność nawiązania kontaktu, okazywania najprostszych emocji stały się problemem tej generacji. Dwoista, dziecięco-dorosła forma, w którą ubraliśmy spektakl, podkreśla, jak bardzo kalekie są nasze współczesne relacje. Wspólna zabawa, pozornie prosta, stanowi nieprzekraczalną barierę, mur, do którego Protazek i Miłka, mimo chęci bliskości dokładają kolejne cegły. Im bardziej im na sobie zależy, tym większe barykady stawiają, budując fortece własnego egoizmu. A do tego wszędzie pełno piasku.

reż. zespół Teatrans
Czas trwania: ok. 35 min

20.30 Chojnickie Studio Rapsodyczne -" Kazanie XXI" GOŚĆ STTNów

Wyobraźmy sobie, co by było, gdybyśmy nie grzeszyli? Jak przestrzec przed grzechem biedne owieczki, skoro nawet Słowo Boże nie działa? "A jeśli mówię nieprawdę, niech Bóg nas piorunem razi" - mówi bohater spektaklu. Ksiądz Bernard znalazł sposób jak ostatecznie rozprawić się z grzechem. Jaki? Fenomenalny! Niesamowity! Definitywny! Czas najwyższy znaleźć odpowiedź na ten fundamentalny problem, bo w końcu: "iam enim securis ad radicem arborum posita!" - "przyłożona jest już siekiera do korzenia!".

Nagrody:
- Nagroda Aktorska na XII Ogólnopolskim Festiwalu w Wejherowie za spektakl "KAZANIE XXI" 2017
- Nagroda za umiejętne prowadzanie dramaturgii i dojrzałą reżyserię na XII Ogólnopolskim Festiwalu w Wejherowie 2017
Reżyseria: GRZEGORZ SZLANGA 
Obsada: BŁAŻEJ TACHASIUK 

Niedziela 18 marca

15.00 Teatrzyk Cenicienta - "Bajki Filozoficzne" (spektakl dla dzieci w ramach STTNków)


"Bajki filozoficzne" to minimalistyczne, ale bardzo plastyczne przedstawienie animacyjne o najważniejszych wartościach w życiu człowieka.

Reżyseria: Marzena Nieczuja-Urbańska

Obsada: Zofia Bielak, Marta Cieplińska, Natalia Cyrzan, Aleksandra Dacyl, Natalia Jarosz, Eliza Niedzielska, Natalia Niedzielska, Ada Piotrowska, Magdalena Sildatk, Karol Stachowicz, Damian Stanisławowicz, Joanna Weber, Maria Zalewska, Alicja Zdrojewska, Karol Ziółkowski

16:00 Teatr TUTW Tczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz przedstawiciele Chóru Męskiego Echo - „Zimowa Opowieść. Zagubione dzieci.”

Scenariusz i reżyseria - maŻka Wojciechowska

Spektakl powstał w ramach projektu „Teatralny Pasjans. Trzecia odsłona” Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na bazie dramatu Williama Szekspira i powieści „Zimowa opowieść. Przepaść czasu” Jeanette Winterson.
Szekspir przywołuje odwieczny archetyp miłości, przekreślonej zazdrością i konsekwencji tych odczuć w postaci rozbitej rodziny i wychowywania dziecka poza rodziną. Spektakl reinterpretuje losy szekspirowskich bohaterów i jest teatroterapeutyczną opowieścią o kolejnych etapach przebaczenia niezbędnych, aby wyzwolić w sobie życiodajną siłę. Hermiona i jej towarzyszki zostają uwięzione w dosłownym i metaforycznym więzieniu przyjętych ran - zgody na rolę odrzuconej. Perdita jako dziecko zostaje porzucona, jak zresztą inni członkowie tej rodziny w latach dziecięctwa. Co można zrobić, aby przerwać ten ciąg? W spektaklu pojawia się odpowiedź: tylko miłość prawdziwa, wielka, niewyobrażalna, solidarna z innymi ludźmi. Bowiem „każde pokolenie dostaje szansę na utworzenie szczęśliwej własnej rodziny”. Padają tu jeszcze słowa „Bo ja tu jestem”. Czas można odkupić budowaniem w sobie silnej, odważnej i pełnej miłości postawy do świata. 

Występują studenci Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku: Maria Adamczyk, Maria Banna, Elżbieta Błaszkowska, Bożena Czech, Krystyna Jakubanes, Elżbieta Jurczyńska, Ludwik Kiedrowski, Krystyna Kilanowska, Eugenia Kondzielewska, Barbara Kozikowska, Marzena Olszewska, Krystyna Ptaszkowska, Urszula Średniawska, Łucja Topolska, lider - Maria Banna, oraz gościnnie występujący  solista Męskiego Chóru Echo z  Tczewa p. CZESŁAW WOŹNIAK.

17.00 Improwizacje komediowe

Improwizacje Komediowe to widowisko powstające z udziałem publiczności. Aktorzy nie mają scenariusza, a całość przedstawienia tworzy się na oczach widzów z wykorzystaniem ich sugestii. Efekty są nieprzewidywalne i niepowtarzalne - właśnie dlatego każdy występ improwizowany to kopalnia śmiechu i huśtawka emocjonalna. Dołączcie do nas i stwórzmy razem coś niesamowitego!

18.30 Teatrzyk Cenicienta - "Nowe Wyzwolenie" S. I. Witkiewicz

"Nowe wyzwolenie" wg Witkacego ukazuje paranoidalne postacie, ich irracjonalne relacje, pozornie pozbawione sensu działania, nad którymi czuwa antyczny chór.

Reżyseria: Marzena Nieczuja-Urbańska

Obsada: Zofia Bielak, Marta Cieplińska, Natalia Cyrzan, Aleksandra Dacyl, Natalia Jarosz, Eliza Niedzielska, Natalia Niedzielska, Ada Piotrowska, Magdalena Sildatk, Karol Stachowicz, Damian Stanisławowicz, Joanna Weber, Maria Zalewska, Alicja Zdrojewska, Karol Ziółkowski

Czas trwania: ok. 60 min

Teatrzyk Cenicienta, prowadzony od 24 lat przez aktorkę Teatru Wybrzeże, Marzenę Nieczuja-Urbańską, zrzesza młodych pasjonatów teatru. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Nadbałtyckiego Centrum Edukacji "Oświata-Lingwista" grupę od początku tworzą nie tylko uczniowie Lingwisty, ale także inni miłośnicy warsztatu aktorskiego. Teatr ma na swoim koncie wiele niezapomnianych spektakli m.in. "Księżniczka Magdalena", "Gdzie jest Andersen?", " Hiszpańska groteska", "Iwona, księżniczka Burgunda" czy "Szalony Wieczór pełen śmiechu", a w nim "Podaj wiosło" w pełni improwizowane przedstawienie, którego tytuł stał się po wielu latach tytułem gdańskiego festiwalu Impro. 


ORGANIZATOR ZASTRZEGA SOBIE MOŻLIWOŚĆ WPROWADZENIA ZMIAN W PROGRAMIE IMPREZY
 

Informacja o biletach

Bilety:
piątek – 5zł /karnet na wszystkie prezentacje uczestników(nie dotyczy spektakli gościnnych)
sobota – 5zł /karnet na wszystkie prezentacje uczestników(nie dotyczy spektakli gościnnych)
niedziela – 5zł /karnet na wszystkie prezentacje uczestników

Spektakle gościnne – 10 zł za jeden spektakl

Bilety do nabycia przed spektaklami.

Opinie

Sprawdź się

Który spośród legendarnych, często eksploatowanych przez filmowców, średniowiecznych wodzów, stał się inspiracją do budowy Dworu Artusa w Gdańsku?