• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

XIX Gdański Festiwal Carillonowy

 • piątek - niedziela, 4 - 6 sierpnia 2017
 • Lokalizacja
  Gdańsk
 • Bilety
  wstęp wolny

XIX Gdański Festiwal Carillonowy odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia 2017 r. W trakcie trzech dni zostaną zaprezentowane różnorodne style muzyczne w wykonaniu muzyków z Polski i Holandii. Niektóre aranżacje będą wykonywane po raz pierwszy w Polsce.


Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada trzy czynne carillony koncertowe. Dwa z nich znajdują się w wieżach kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) oraz Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów). Trzeci - "Gdańsk" - jest carillonem mobilnym i składa się z 48 dzwonów. W tym roku wszystkie z nich zagrają nowocześnie, ale z klasyczną nutą.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


- Muzyka grana przez dzwony kojarzy się nam głównie z utworami minionych czasów. Od niedawna łączymy ją z innymi gatunkami i nurtami współczesnej muzyki, czego każdy z nas nieodpłatnie może doświadczyć podczas tegorocznego cyklu letnich koncertów "Wodowanie Sztuk". Taka mieszanka brzmi niezwykle ciekawie, dlatego też nie zabraknie jej w programie XIX Gdańskiego Festiwalu Carillonowego - mówi Monika Kaźmierczak, dyrektor artystyczny GFC.

Koncerty w ramach GFC rozpoczną się 4 sierpnia 2017 r. o godz. 14:45. Wówczas z wieży kościoła św. Katarzyny będzie można usłyszeć aranżacje w wykonaniu dwójki gdańskich studentów. O 18:00, na położonym nieopodal skwerze Heweliusza, zostanie zagrana muzyka inspirowana japońskimi filmami animowanymi. Duetowi "Harmonia Dźwięku" będzie towarzyszyć carillon mobilny "Gdańsk". Drugiego dnia z wież Ratusza Głównego Miasta Gdańska oraz kościoła św. Katarzyny zostaną zagrane utwory na carillon i flet, a także muzyka taneczna - od epoki renesansu po znane "Skrzypek na dachu" oraz "Libertango".

Koncerty zakończą się na scenie 757. Jarmarku Dominikańskiego na Targu Węglowym mieszanką różnorodnych stylów. Projektowi Roaming Bells w wykonaniu Niderlandki Rosemarie Seuntiëns i gdańszczan z Ikenga Drummers będzie towarzyszył carillon mobilny "Gdańsk". Niderlandka jest cenionym muzykiem, która łączy klasykę z nowoczesnym funk popem. Towarzyszyć jej będzie formacja Larrego Ugwu.

- Każdy kto widział dzwony carillonowe na wieży Ratusza Głównomiejskiego lub na wieży kościoła św. Katarzyny wie, że waga naszych dzwonów sięga od 7 kilogramów do nawet 3 ton. Czy wydobywające się z nich dźwięki wkomponują się w rytmy nowoczesnych, lekkich aranżacji? Przekonamy się w najbliższą niedzielę - zachęca Monika Kaźmierczak.

Organizatorem koncertów jest Miasto Gdańsk oraz Polskie Stowarzyszenie Carillonowe. Współorganizuje je Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Partnerem są Międzynarodowe Targi Gdańskie - organizator Jarmarku św. Dominika.

Zbliżone tematycznie koncerty odbywają się w ramach Wodowania Sztuk. Pokazy Fontanny Heweliusza z muzyką carillonową odbywają się w piątki (na żywo), soboty, niedziele o godz. 21.45. Poza nimi utwory grane przez gdańskie carillony można usłyszeć przez cały rok: w piątki o 14.45 z wieży kościoła św. Katarzyny oraz w soboty o 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta.
PROGRAM:

4.08.2017, piątek

14:45, wieża kościoła św. Katarzyny
Koncert studencki
Justyna Barbarska, Bartosz Skop

18:00, Skwer im. Heweliusza
Koncert muzyki inspirowanej japońskimi filmami animowanymi
Wykonawcy:
Duet "Harmonia dźwięku": Maria Kozłow-Ratke - skrzypce, Agata Oriana Kwahs - wiolonczela oraz Monika Kaźmierczak - carillon mobilny "Gdańsk"

21:00, wieża kościoła św. Katarzyny
Muzyka ze współczesną holenderską nutą
Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)

5.08.2017, sobota

12:05, wieża Ratusza Głównego Miasta
Muzyka ze świata
Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)

16:00, wieża Ratusza Głównego Miasta
Drzewo i brąz - przez Europę
Anna Kasprzycka (Gdańsk), Katarzyna Czubek - flet

19:00, wieża kościoła św. Katarzyny
Tańce na dzwony
Magdalena Cynk-Mikołajewska (Toruń)

6.08.2017, niedziela

17:00, Scena Jarmarku św. Dominika, Targ Węglowy
Roaming Bells
Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy) - carillon mobilny "Gdańsk"

21:00, Scena Jarmarku św. Dominika, Targ Węglowy
Roaming Bells
Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy) - carillon mobilny "Gdańsk"
Ikenga Drummers (Gdańsk) ) - carillon mobilny "Gdańsk"


Program koncertów i szczegóły dostępne także na https://www.facebook.com/carillony/ oraz https://www.facebook.com/muzeumhistorycznegdansk/

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

W jakich latach wybudowany został Ratusz Staromiejski, w którym aktualnie znajduje się siedziba Nadbałtyckiego Centrum Kultury?