• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

XIV Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych

Niespełna rok temu odeszła do wieczności Wielka Dama Muzyki, Legenda Wokalistyki Polskiej Maestra Maria Fołtyn, propagatorka twórczości Stanisława Moniuszki, wielka orędowniczka Teatru Otwartego w Gdańsku, osoba zaprzyjaźniona z Sopotem i Festiwalem "Kalejdoskop Form Muzycznych". Z uwagi na Jej ogromne zasługi dla kultury polskiej Rada Programowa Międzynarodowego Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych" postanowiła nadać mu IMIĘ MARII FOŁTYN.

22 września - 7 października 2023

Sopot
bilety 35 - 50 zł
paź 7

sobota, godz. 19:00

bilety 50 zł
Kup bilet
Dyrektor artystyczny festiwalu/künstlerischer Direktor des Festivals
Dariusz S. Wójcik

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


"Od Bacha do współczesności" - koncert inauguracyjny

10 sierpnia (sobota) 2013, godz. 19:00
Kościół Ewangelicko - Augsburski p. w. Zbawiciela w Sopocie

Sopot, sk. Ks. Otto Bowiena 5 (Łazienki Południowe)

w programie::
J. S. Bach - Koncert fortepianowy d-moll BWV 1052
J. Brahms - Kwintet fortepianowy f-moll op. 34

wykonawcy:
Baltic Neopolis Quartet w składzie: Filip Lipski - I skrzypce, Linda Jankowska - II skrzypce, Emilia Goch - altówka,Tomasz Szczęsny - wiolonczela,
gościnnie: Krzysztof Orszulik - kontrabas, Tomasz Jocz - fortepian

"Dwa Złote Księżyce Chagalla" - koncert muzyki żydowskiej w 100 rocznicę powstania Synagogi i Gminy Żydowskiej w Sopocie oraz 75 rocznicę jej spalenia

11 sierpnia (niedziela) 2013, godz. 19:00
Kościół Ewangelicko - Augsburski p. w. Zbawiciela w Sopocie

Sopot, sk. Ks. Otto Bowiena 5 (Łazienki Południowe)

wykonawcy:/ Ausführender:
Darek Wójcik vel Davidek - śpiew & Lipski Quartet w składzie:

Szaweł Lipski - fortepian / aranżacja, Andrzej Czapliński - skrzypce
Radek Łukasiewicz - kontrabas, Wojciech Czapliński - klarnet

w ramach cyklu "Promocja młodych:
Ben Goldstein - skrzypce, Avi Goldstein - fortepian (USA)

2 DNIOWE WARSZTATY MISTRZOWSKIE DLA MŁODYCH ŚPIEWAKÓW - otwarte dla publiczności


Prowadzący: dr Jacek Szymański
Pianista akompaniator: Maciej Gański

Uczestnicy: studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku:

Magdalena Chmielecka
Karolina Karcz
Justyna Jasiulewicz
Michał Bronk
Maciej Łukasz Dominowski

12 i 13 sierpnia (poniedziałek i wtorek) 2013, godz. 10:00
Kościół Ewangelicko - Augsburski p. w. Zbawiciela w Sopocie

Sopot, sk. Ks. Otto Bowiena 5 (Łazienki Południowe)

"Najpiękniejsza jest muzyka polska" - koncert pamięci Mari Fołtyn

17 sierpnia (sobota) 2013, godz. 19:00
Kościół Garnizonowy p.w. św. Jerzego w Sopocie

Sopot, ul. T. Kościuszki 1 (przy ul.Monte Cassino)

w programie m.in.:
Michał Kleofas Ogiński, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko.

wykonawcy:
Jacek Szymański - tenor, Grzegorz Piotr Kołodziej - baryton, Dariusz S. Wójcik - bas, Anna Sawicka - wiolonczela, Maciej Gański - fortepian


"Panna wodna" - koncert w 35 rocznicę śmierci Danuty Baduszkowej

18 sierpnia (niedziela) 2013 r., godz. 20:30
Kościół Garnizonowy p.w. św. Jerzego w Sopocie

Sopot, ul. T. Kościuszki 1 (przy ul.Monte Cassino)

w programie m.in:
przeboje wodewilowe, operetkowe i musicalowe

wykonawcy:
Bogna Forkiewicz - sopran, Elżbieta Święczkowska - Mach - sopran,
Magdalena Witczak - sopran, Jacek Szymański - tenor, Dariusz S. Wójcik - bas, Piotr Łukaszczyk - fortepian


"Co nam zostało z tych lat" - koncert finałowy


24 sierpnia (sobota) 2013 r., godz. 19:00
Zatoka Sztuki Sopot

Sopot, Al. F. Mamuszki 14 (Łazienki Północne)

Kierownictwo muzyczne i aranżacja: Marcin Krzyżanowski
Scenariusz i reżyseria: Dariusz S. Wójcik

w programie:
największe przeboje nestora piosenki polskiej Mieczysława Fogga

wykonawcy:
Dariusz S. Wójcik - bas,
Katarzyna Rogalska - skrzypce/śpiew, Krzysztof Słomkowski - kontrabas,
Marcin Krzyżanowski - akordeon,
Natalia Skaczkowska i Patryk Chromiec - taniec

Prowadzenie koncertów festiwalowych: Stanisława Grażyńska

BALTIC NEOPOLIS QUARTET

Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy muzyków-solistów szczecińskiej Baltic Neopolis Orchestra - absolwentów wyższych uczelni muzycznych w Berlinie, Londynie, Wrocławiu i Szczecinie. Pasją muzyków jest przede wszystkim klasyczny repertuar XX i XXI wieku, aczkolwiek ich indywidualizm pozwala zespołowi tworzyć i angażować się w niekonwencjonalne projekty artystyczne. Kwartet nie stroni od eksperymentów w przestrzeniach muzealnych, studiach radiowych, kościołach, budynkach przemysłowych i plenerach. Repertuar, który wykonuje Baltic Neopolis Quartet cechuje odwaga, świeżość i pomysłowość w aranżowaniu wykonań najbardziej uznanych kompozytorów muzyki klasycznej i wykonawców muzyki rozrywkowej.

Zespół wystąpił m.in. na: Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Szczecinie (2009), Międzynarodowym Festiwalu w Trzęsaczu Sacrum non profanum (2012), I Gorzowskim Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara (2013), 42. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna (2013). Muzycy są regularnie zapraszani do współpracy studyjnej zarówno przy projektach teatralnych jak i rozrywkowych. Zrealizowali między innymi partie smyczkowe na płytach Joli Szczepaniak "Baba Gada" oraz Katarzyny Nosowskiej 8.

Zespołowi dedykowane zostały dwa kwartety Piotra Klimka oraz II Kwartet smyczkowy Orestes Michała Dobrzyńskiego. Muzycy współpracowali z takimi artystami jak: Kevin Kenner, Tomasz Tomaszewski, Wiesław Prządka, Piotr Kałużny, Adam Skrzypek, Barbara Drążkowska, Sławomir Wilk, Agata Szymczewska, Anna Maria Staśkiewicz i Bartłomiej Nizioł.

Jako samodzielni artyści, muzycy pracują na stanowiskach koncertmistrzów orkiestr, wykładowców akademickich, komponują oraz koncertują solistycznie. Daje im to szeroki pogląd na nowoczesne trendy wykonawcze i interpretacyjne, co przenosząc na grunt kameralistyki owocuje koncertami o niepowtarzalnej atmosferze i wyjątkowym indywidualizmie połączonym z profesjonalizmem wykonawczym.

Baltic Neopolis Quartet jest grupą otwartą na oryginalne przedsięwzięcia, chłonie i rozwija nowoczesne idee i pomysły. Wspiera promowanie Szczecina jako miasta kultury. Świeże spojrzenie kwartetu na muzykę klasyczną pozwala muzykom robić rzeczy niepowtarzalne, dzięki czemu na koncertach możliwe jest łączenie muzyki różnego rodzaju z innymi obszarami artystycznej ekspresji. Dzięki współpracy ze znakomitymi artystami i ogromnym talencie członków Balic Neopolis Quortet, zespół jest znakomitym, otwartym na świat i nowoczesnym kwartetem smyczkowym na Pomorzu Zachodnim.

Skład zespołu:
Filip Lipski - I skrzypce,
Linda Jankowska - II skrzypce
Emilia Goch - altówka
Tomasz Szczęsny - wiolonczela

Podczas koncertu "Od Bacha do współczesności" w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn" Sopot 2013 wraz z Balic Neopolis Quortet wystąpi gościnnie Krzysztof Orszulik - kontrabasista, muzyk orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej, Prezes Stowarzyszenia Bachus Classic Orchestra.

Magdalena Witczak - sopran

"(...) Bardzo dobre warunki głosowe, dopracowana technika i ciekawa barwa pozwoliły śpiewaczce wyjątkowo pięknie zabrzmieć (...)" Ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie skrzypiec. Studiowała w klasie śpiewu solowego prof. Bożeny Harasimowicz w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, którą ukończyła otrzymując dyplom z wyróżnieniem.

Laureatka wielu konkursów sztuki wokalnej. W październiku 2004 zdobyła wyróżnienie oraz dwie nagrody specjalne na I Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. A. Didura w Bytomiu.

W maju 2006 uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej, w dyscyplinie artystycznej - wokalistyka. Zadebiutowała rolą Rozyny w "Cyruliku Sewilskim" G. Rossiniego, biorąc udział w premierze rozpoczynającej obchody 50-lecia działalności Państwowej Opery Bałtyckiej. Wykonuje muzykę operową, oratoryjną, pieśni, musical oraz piosenki rozrywkowe. Ważniejsze role sceniczne: Rozyna w "Cyruliku Sewilskim" G. Rossiniego, Zuzanna w "Weselu Figara" W. A. Mozarta, Norina w "Don Pasquale" G. Donizettiego, Fasquita w "Carmen" G. Bizeta, Oskar w "Balu maskowym" G. Verdiego, Hanna w "Strasznym dworze" St. Moniuszki, Lucia w "Gwałcie na Lukrecji" B. Brittena oraz Stasi w "Księżniczce czardasza" E. Kalmana.

Występowała z takimi dyrygentami, jak: J. Maksymiuk, J. Salwarowski, J. Katlewicz, K. Buman, Z. Rychert, B. Jarmołowicz, M.J. Błaszczyk, T. Wicherek, J. Przybylski, T. Bugaj, S. Chrzanowski, M. Florencio Jr., R. Silva, S. Wróblewski. Zapraszana jest na liczne festiwale krajowe i zagraniczne.

Współpracuje z Filharmoniami w całej Polsce i Zespołami Muzyki Dawnej. W roku 2008 nagrała z Cappellą Gedanensis solowy motet "In furore" A. Vivaldiego. Wykonuje utwory współczesnych kompozytorów polskich.

W październiku 2001 r. została zaproszona do światowego prawykonania "Missa Festiva" K. Rozbickiego, wydanej na płycie CD. Wykonała "Angelus" W. Kilara, "Papa in Memoriam" na sopran, fortepian i sampler elektroniczny gdańskiego kompozytora G. Grubby oraz "Pieśń Muzy z dźwiękami trąb i dzwonów" na sopran solo i carillon G. Kupreviciusa z okazji 450-lecia carillonu Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku, a także 3 dzieła sakralne A. Nikodemowicza na I Międzynarodowym Festiwalu w Lublinie "Czas i dźwięk".

W 2013 wzięła udział w prapremierze polskiej musicalu "The Sound of Music" (R. Rodgers, O. Hammerstain) w Teatrze Nowym im. Witkacego w Słupsku, wykonując z wielkim sukcesem partię Matki Przełożonej.

W październiku 2010 r. Radio Duńskie zarejestrowało i odtworzyło jej recital z muzyką F. Chopina i V. Belliniego. Uczy śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Słupsku oraz prowadzi szkolenia na temat prawidłowej emisji i impostacji głosu.

Koncertuje w kraju i za granicą. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.

"(...) Wielka muzykalność, wrażliwość na słowo, nienaganna intonacja i dykcja pozwalają Magdalenie Witczak wprawiać w zachwyt nawet najbardziej wymagających słuchaczy (...)".


Dariusz S. Wójcik - bas

Śpiewak (bas), aktor, reżyser, scenarzysta, animator życia kulturalnego. Studia obejmujące dwa kierunki, wokalny i aktorski, ukończył z wyróżnieniem w 1989 roku. Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem Henryka Bisty, śpiew solowy studiował u prof. Anny Bartoszyńskiej. Wieloletni solista Teatru Muzycznego w Gdyni.

Odtwórca licznych ról m.in. w spektaklach Jerzego Gruzy. Z zespołem Teatru Muzycznego w Gdyni odbył liczne tournee po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech.

Współpracował z Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie wykonał z ogromnym sukcesem partię Frosha w operetce "Zemsta Nietoperza" - J. Straussa. Współpracuje z Agencją Otto w Kolonii (Niemcy), z którą koncertował m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Belgii, Holandii i Francji.

Obecnie artysta wolny - dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku. Główny scenarzysta i reżyser projektów kulturalnych realizowanych w ramach działalności Teatru Otwartego. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych" w Sopocie.

W 1997 roku otrzymał Medal Tysiąclecia Miasta Gdańska za reżyserię i rolę Św. Wojciecha w spektaklu "Sic itur ad Deum" (O Życiu i męczeństwie Św. Wojciecha).

Znany na Wybrzeżu animator życia kulturalnego, inicjator wielu przedsięwzięć kulturalnych. Nominowany w 2002 roku do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2001 w kategorii "Kultura regionalna" za oratorium "Requiem Piaśnickie".
W tym samym roku otrzymał Medal Stulecia Miasta Sopotu za sopockie inicjatywy kulturalne: "Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych" i "Sopockie Spotkania z Muzyką".

W roku 2003 otrzymał Dyplom Ministra Kultury za "Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury". W roku 2006 otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gdańska z okazji Jubileuszu Teatru Otwartego (X-lecie powstania).

Największą jego fascynacją jest kultura żydowska. Wielkim powodzeniem cieszą się recitale pieśni żydowskich w języku yiddish i hebrajskim. Umiejętność tak dokładnego odtwarzania języka yiddish i treści zawartych w wykonywanych pieśniach artysta posiadł dzięki lekcjom wymowy i interpretacji tekstu, udzielanych przez jego Mentora bł. pamięci Efraima Kislera.

W 2008 roku, z zespołem POJLN KLEZMER QUARTETT, dokonał nagrania pierwszej autorskiej płyty CD z muzyką żydowską. Nagranie zrealizowano w Wielkiej Synagodze w Tykocinie podczas koncertu "Shalom Alejchem" stanowiącego WIELKIE PRELUDIUM Jubileuszowego XV Festiwalu "Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża", którego twórcą i dyrektorem artystycznym jest znany artysta wybrzeżowy - Łomżyniak, Jacek Szymański. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka folkowa i etniczna.

W roku 2009 z rąk Starosty Łomżyńskiego otrzymał Medal "ZA WKŁAD W ROZWÓJ POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO". W tym samym roku nominowany był do Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Dóbr Kultury.

W roku 2010 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski z okazji 25-lecia pracy artystycznej odznaczył Dariusza Wójcika medalem "ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ".

W 2011 kierowany przez niego Teatr Otwarty świętuje Jubileusz 15.lecia działalności. Z tej okazji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan Zdrojewski uhonorował Teatr Otwarty specjalnym wyróżnieniem przyznając mu DYPLOM "ZA SZCZEGÓLNE ZASŁUGI W TWORZENIU TRADYCJI MUZYCZNYCH I ICH UPOWSZECHNIANIU".

W roku 2013 Rada Programowa X Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, w uznaniu zasług i dorobku artystycznego przyznała artyście Honorowe Wyróżnienie Złoty Liść Retro 2013 za podtrzymywanie tradycji i popularyzację twórczości okresu dwudziestolecia międzywojennego.

W czerwcu br. otrzymał I miejsce w Konkursie "Profesjonaliści Forbesa 2013 - Zawody Zaufania Publicznego" w kategorii AKTOR w województwie pomorskim. Na bogaty repertuar Dariusza Wójcika składają się formy kameralne, operowe, operetkowe, oratoryjno-kantatowe, pieśni i musicale. Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.


Jacek Szymański - tenor

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale wokalno-aktorskim. Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze.

W latach 1987-1988 śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie; w roku 1989 r. miał swój oficjalny debiut estradowy jako solista w Requiem W. A. Mozarta (Bielsko - Biała); w 1992 r. oficjalny debiut sceniczny wykonując partię Kamila w operetce Wesoła Wdówka F. Lehara (Opera Bałtycka w Gdańsku).

W 1992 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Operą i Operetką w Szczecinie, w roku 1996 r. współpracę z Operą Nova w Bydgoszczy oraz Teatrem Otwartym w Gdańsku, a w 2001 r. współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Operą Wrocławską. Wieloletni solista Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdański.

W dorobku artystycznym posiada około 30 pozycji oratoryjno - kantatowych m.in.:
J.S.Bach: Magnificat, Oratorium na Boże Narodzenie, L van Beethoven: IX Symfonia, D.Cimarosa: Requiem, A. Dvorak: Stabat Mater, Ch.Gounod: Requiem, J.Haydn: Pory Roku, Stabat Mater, Stworzenie Świata, Msza Nelsońska, Msza Cecyliańska, J.Haendel: Mesjasz, W.A.Mozart: Requiem, Msza C-dur - Koronacyjna, Msza c-moll, Nieszpory Uroczyste, St.Moniuszko: Litanie Ostrobramskie, G.Rossini: Stabat Mater, Mała Msza Uroczysta, Fr.Schubert: Msza G-dur, Es-dur i As-dur.; formy kameralne, cykle pieśni m.in.: L. van Beethoven: cykl pieśni An die ferne Geliebte, R.Schumann: Dichterliebe; formy operowe, m.in.: G.Rossini: Almaviva - Cyrulik Sewilski, G.Donizetti: Ernesto - Don Pasquale, W.A.Mozart: Ferrando - Cosi fan tutte, Tamino - Czarodzieski Flet, G.Verdi: Alfred - Traviata, Książe - Rigoletto, Ismael - Nabucco, R.Wagner: Walter - Tannhäuser, G.Bizet: Dancairo, Remendado - Carmen, G.Puccini: Goro - Madamm Butterfly, Pong - Turandot, Spoletta - Tosca, Roberto - Le Villi, Edgar - Edgar. R. Leoncavallo: Beppo - Pajace, St.Moniuszko: Jontek - Halka, Dzidzi - Hrabina, Damazy - Straszny Dwór, R.Schumann: Golo - Genowefa, Ch. Gounod: Siebel - Faust; formy operetkowe, m.in.: F.Lehar: Kamil - Wesoła Wdówka, Jonel ,Joszi - Cygańska Miłość, J.Strauss: Alfred - Zemsta Nietoperza, Barinkay - Baron Cygański, E.Kalmann: Mister X - Księżna Cyrkówka, Tassilo - Hrabina Marica.

Brał udział w licznych tournee zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m.in.: Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Kanada.

Twórca i dyrektor artystyczny festiwalu "Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża", w ramach którego zajmuję się reżyserią i inscenizacją spektakli operowych oraz projektowaniem scenografii i kostiumów.

W roku 2002, ogłoszonym "Rokiem Moniuszkowskim", brał udział w archiwalnym nagraniu opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji (reżyseria i inscenizacja opery Maria Fołtyn). W roku 2003 otrzymał dyplom Ministra Kultury za "Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury.

W 2006 roku "Za Całokształt Dokonań dla Kultury oraz Godną Naśladowania Serdeczną Więź z Ziemią Łomżyńską" otrzymał tytuł HONOROWY OBYWATEL POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO nadany przez Radę Powiatu Łomżyńskiego.
W roku 2008 otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

W roku 2009 z rąk Starosty Łomżyńskiego otrzymał MEDAL "ZA WKŁAD W ROZWÓJ POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO".
W roku 2009 wziął udział w realizacji opery "Ariadna na Naxos" R. Straussa, w międzynarodowej obsadzie, zaprezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu w Szeged (Węgry), zarejestrowanym i wyemitowanym przez francuski, telewizyjny kanał muzyczny MEZZO.

W roku 2013 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski z okazji Jubileuszowej XX edycji Festiwalu "Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża" odznaczył Jacka Szymańskiego medalem "ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ".
Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.


Radek Łukaszewicz - kontrabasista


Kontrabasista i gitarzysta basowy młodego pokolenia, związany z warszawską sceną jazzową. Absolwent słynnego Wydziału Jazzu w Szkole Muzycznej przy ulicy Bednarskiej w Warszawie. Obecnie student Akademii Muzycznej im. Karola Lipiińskiego we Wrocławiu.

W swojej grze łączy elementy jazzu, klasyki i muzyki rozrywkowej. Dotychczas współpracował, m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Robertem Majewskim, Wojciechem Zielińskim, Pawłem Perlińskim, Cezarym Konradem i wieloma innymi. Członek rozrywkowej Perfekt Girls 'n' Friends Orchestra.

Wojciech Czapliński - klarnet

Urodził się w 1984 r. w Lublinie. Edukację artystyczną rozpoczął w wieku 6 lat od nauki gry na skrzypcach, którą porzucił na rzecz klarnetu 6 lat później. Równolegle uczył się także gry na fortepianie, która pozostała jego pasją do dziś.

W 2007 ukończył studia kompozytorskie na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie otrzymując tytuł magistra sztuki - kompozytora.

Od 1999 r. jego kariera artystyczna nabiera tempa w związku z utworzeniem wraz ze swoim bratem - Andrzejem (skrzypkiem) zespołu Klezmafour.

Zespołu, który w nowoczesny sposób traktuje spuściznę tradycyjnej muzyki klezmerskiej oraz bałkańskiej, stając się coraz bardziej rozpoznawalną formacją muzyki ethno/folk na świecie.

Wojciech udziela się w zespole jako klarnecista, kompozytor, aranżer oraz perkusjonista. Ostatnie pięciolecie to pasmo licznych sukcesów zespołu Klezmafour, m.in.:
- dwie główne nagrody na prestiżowym oraz bardzo licznie obsadzonym (ponad 220 zespołów z całego globu) International Jewish Music Festival w Amsterdamie, który jest jedynym konkursem muzyki klezmerskiej na świecie.
- trasy koncertowe po USA, Kanadzie oraz hiszpańskiej Ibizie.
- występy na największych festiwalach w Polsce takich jak Przystanek Woodstock, Open'er Festival, Ethnoport, Męskie Granie.
- występy na festiwalach całym świecie m. in. : Klezmer Brunch at City Winery (Nowy Jork - USA), Heineken Jazzaldia Festival (San Sebastian - Hiszpania), Boskovice Festival (Boskovice - Czechy), Polish Culture Days (Berlin - Niemcy), Eurocultured Festival (Manchester - Wielka Brytania), Klezfest (Lwów - Ukraina), Intercultutal Art Dialogues (Istanbul - Turcja).
- W 2012 roku Klezmafour bierze udział w 3 edycji muzycznego show telewizji POLSAT - Must Be The Music, gdzie udaje mu się dotrzeć do finału.

Wojciech Czapliński współpracował artystycznie m.in. z Filharmonią Narodową w Warszawie, Teatrem Starym w Lublinie, Filharmonią Podlaską, Sinfonia Baltica w Słupsku oraz z Konsulatami Generalnymi RP w Stambule oraz Vancouver.
Zaproszenie do współpracy przez Dariusza Wójcika jest dla niego prawdziwym zaszczytem, gdyż muzyka klezmerska w połączeniu z operowym śpiewem w tak energetycznej i oryginalnej interpretacji wokalisty jest ewenementem w skali co najmniej europejskiej.


Maciej Gański - pianista

W 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza, a w 2011 r. prestiżowe studia podyplomowe Solistklasse w The Academy of Music and Dramatic Arts w Odense (Dania) w klasie prof. C. Bjørkøe. W roku akademickim 2007/2008 był stypendystą programu Socrates/Erazmus w wyżej wspomnianej uczelni. Od 2009 r. pracuje w Akademii Muzycznej w Gdańsku (od 2011 r. na stanowisku asystenta). Od 2012 r. prowadzi klasę fortepianu w Szkole Muzycznej I i II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni.

Jest laureatem ponad 20 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.:
- II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Bradshaw & Buono w Nowym Jorku (USA, 2008);
- I nagrody na Konkursie o Stypendium Yamaha Music Foundation of Europes w Århus (Dania, 2008);
- II nagrody i Nagrody Specjalnej na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Vila de Capdepera na Majorce (Hiszpania 2007);
- wyróżnienia na VI Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi (2005);
- wyróżnienia na II Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Wilnie (Litwa 2003);
- wyróżnienia na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2001);
- I nagrody na V Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu (2001);
- I nagrody oraz nagrody specjalnej na V Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. L. Stefańskiego w Płocku (1998); Otrzymał Nagrodę Artystyczną III Pomorskich Warsztatów Pianistycznych "Fermata 2001", wyróżnienie i Nagrody na Warszawskich Warsztatach Pianistycznych w 2001, 2004 i 2005 r. Otrzymał Nagrodę za najlepsze wykonanie utworu K. Szymanowskiego oraz został Laureatem ,,Estrady Młodych" na 41 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2007).

Jego pasją również jest muzyka kameralna. Regularnie występuje z różnymi instrumentalistami oraz wokalistami w kraju i za granicą. Otrzymał Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu XX wieku na IV Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Gdańsku (2006), został laureatem II nagrody na VIII Międzynarodowym Konkursie im. M. K. Ogińskiego w Smorgonii (Białoruś 2006), został wybrany Laureatem Plebiscytu Publiczności III edycji Muzycznego Forum Młodych.

Brał udział w 24 kursach pianistycznych i kameralnych prowadzonych przez takich profesorów jak: N. Delle-Vigne Fabbri, P. Entremont, T. Hecht, E. Indjic, A. Jasiński, L. Kum-Sing, S. Lemelin, J. Marchwiński, W. Nosina, E. Pobłocka, B. Ringeisen, M. Ray, R. Roux, N. Schmidt, J. Stompel, J. Sulikowski, W. Wojtal oraz Kwartet Camerata. W sierpniu 2010 r. sam poprowadził Masterclass dla studentów w The Academy of Music and Dramatic Arts w Odense w Danii.

Kilkakrotnie nagrywał dla telewizji polskiej, japońskiej, hiszpańskiej oraz dla duńskiego radia. Brał udział w ponad 20 festiwalach pianistycznych oraz kameralnych. Koncertował w Japonii, USA, Egipcie, Francji, Danii, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Bułgarii, Rumunii, Mołdawii, Bośni i Hercegowinie, na Ukrainie, Białorusi oraz w wielu miastach Polski, kilkakrotnie występował jako solista z orkiestrami: Odense Symphony Orchestra, La Camerata ,,Sa Nostra'' z Palmy, Państwowej Opery Bałtyckiej, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną współpracując z takimi dyrygentami jak: B. Jarmołowicz, C. Kluxen, J. Przybylski, S. Spahiu, M. Stefaniak, E. Wiesztordt i J. M. Zarzycki. Dokonał polskiego prawykonania IV Koncertu Fortepianowego M. Magina. Koncert ten wykonał także w sali paryskiego Ratusza.

Pięciokrotnie otrzymał Stypendium Artystyczne Ministra Kultury, trzykrotnie Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska. Otrzymał także stypendia: Rządu Duńskiego CIRIUS, "Młodej Polski", "Agrafki Muzycznej", The Paris International Summer Sessions Esther Bagnings Fond, Karen og Artur Feldthusens Fond. W 2010 r. dotychczasowa działalność Macieja Gańskiego została doceniona przyznaniem mu Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.


MECENAT:
Miasto Sopot - zrealizowano ze środków Urzędu Miasta Sopotu
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Fundacja Stefczyka

SPONSOR STRATEGICZNY:
Kasa Stefczyka

SPONSORZY:
EDF Wybrzeże S.A.
Port Gdynia S.A.

WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA:
Radio RMF Classic

PATRONAT MEDIALNY:
trojmiasto.pl
Radio Gdańsk
Dziennik Bałtycki
IRKA
POLMIC

PARTNERZY:
Kościół Garnizonowy p.w. św. Jerzego
NORD PIANO
Fundacja "Podaruj Mi Życie"
Zatoka Sztuki Sopot

Organizator główny:
Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku
e-mail - dariuszwojcik@teatrotwarty.pl
www.teatrotwarty.pl

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    40, 30, 20 zł
Bilety w cenie 30 PLN i 20 PLN (ulgowy) do nabycia w miejscu wydarzeń festiwalowych na 2 godziny przed każdym koncertem / Eintrittskarten: 30,- PLN und 20,- PLN (ermäßigt) 2 Stunden vor dem Konzert in den Konzertorten

Bilety na koncert finałowy (24.08.2013) w cenie 40 PLN i 30 PLN (ulgowy) /
Eintrittskarten zum Finalkonzert (24.08.2013) 40,- PLN und 30,- PLN (ermäßigt)

Rezerwacja biletów:/ Eitrittskartenbuchung: tel. 0608 253 928

Opinie

Sprawdź się

W jakim mieście znajduje się siedziba główna ERGO Hestii?