stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

XII Międzynarodowy Festiwal Zdarzenia im. Józefa Szajny (1 opinia)

  • czwartek - niedziela, 1 - 4 września 2011
  • Lokalizacja
    Gdańsk tczew

Kolejna, dwunasta już edycja ZDARZEŃ rozszerza swój zasięg. W tym roku odbywać się będzie pod patronatem Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Formuła Festiwalu, od lat tworząca wspólną przestrzeń dla międzynarodowych działań kulturowych, polegających na realizacji projektów teatralnych, plastycznych, muzycznych, wymianie doświadczeń artystycznych i współpracy znanych i cenionych artystów z krajów europejskich z młodym pokoleniem twórców, daje podstawy do promowania Międzynarodowego Festiwalu ZDARZENIA w ramach Krajowego Programu Kultury Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

Relacja z imprezy

Działania artystyczne będą miały miejsce nie tylko w Tczewie, ale także w Gdańsku. Tu organizatorzy Festiwalu, Stowarzyszenie Integracji Humanistycznej PO-MOST, proponują widzom dwa spektakle w Teatrze Wybrzeże oraz intrygujące wydarzenie na nabrzeżu Motławy.

Będą to dyplomowe przedstawienie absolwentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Białe małżeństwo Tadeusza Różewicza w reżyserii Krzysztofa Raua oraz projekt dyplomowy młodych artystów z uznanej szwajcarskiej Scuola Teatro Dimitri pokazane w Teatrze Wybrzeże i "Teatr na barce", nawiązujący do działalności Polskiego Teatru Akademickiego, powstałego ze studentów uczelni artystycznych i Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jako "Teatr na Wiśle" działał, pod patronatem MKiS w 1947 r. Na barce zobaczymy performance, przygotowany w ramach międzynarodowych, interdyscyplinarnych warsztatów teatralnych, ukazujący potencjał kreacyjny "miasta na wodzie", które może przybliżyć i wykorzystać nabrzeże przez społeczność miejską.Do konkursu zakwalifikowanych zostało czternaście spektakli. Poza polskimi grupami z Białegostoku, Bytomia, Łodzi, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, swe artystyczne debiuty pokażą także młodzi artyści z Czech, Finlandii, Rosji, Słowacji, Szwajcarii.

Zobaczymy następujące spektakle:

AKT 1975, Teatr Sztuk we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną we Wrocławiu - Wydział Lalkarski.
DILEMMA, Olga Kosterina, Uniwersytet we Włodzimierzu, Rosja.
GUZIK, Akademia Teatralna im. Zelwerowicza Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.
W KÓŁKO, Akademia Teatralna im. Zelwerowicza - Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.
PROJEKT TRZY SIOSTRY, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu.
SALOME, Anna Rakowska, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie - Wydział Lalkarski we Wrocławiu.
WIELKI NUMER, La Kompania, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
ZIMA W CZERWIENI, Grupa Verte, Fundacja Rozwoju Teatru "Nowa Fala", Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, Warszawska Szkoła Teatralna im. Giedroycia, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie - Wydział Sztuki, Mediów i Scenografii.
KWARTET DLA CZTERECH AKTORÓW, Kwartet, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi.
ÔKÔ, Company T-d'U, Scuola Teatro Dimitri w Verscio, Szwajcaria, Uniwersytet Sztuki Dramatycznej w Bratysławie, Słowacja, Akademia Sztuki w Pradze, Czechy.
PITI PĄ TĄ, Studenci Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie - Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.
UNDERSEN, Alicja Pietruszka, Magda Roma Przybylska, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział zamiejscowy Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.
RYCERZE, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydział Lalkarski we Wrocławiu.
THE WATER POISONER WOMAN, Kaivonmyrkyttäjätär Ensamble, Akademia Sztuki w Turku, Finlandia.

W konkursowym jury zasiądą: przewodniczący Nikolai Georgiew - reżyser, pedagog, twórca wielu sofijskich teatrów, asystent Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym, Teresa Nawrot - dyrektorka Szkoły Teatralno-Filmowej Reduta w Berlinie oraz Fabio Omodei - dyrektor Roma Teatro Festiwal.Zdarzeniom towarzyszą warsztaty teatralne ANIMA ART, które w tym roku poświęcone będą terapeutycznej i społecznej roli teatru. Projekt zakłada przede wszystkim rozwijanie kreatywności, aktywizację zachowań twórczych, umiejętność przekazywania ekspresji poprzez działania artystyczno-teatralne, które mogą być wykorzystywane w pracy z młodzieżą, lecz także ludźmi dorosłymi, przez animatorów kultury i pedagogów społecznych. ANIMA ART to cykl pięciu warsztatów prowadzonych przez wybitnych pedagogów - reżysera, scenografów, projektantów, instruktorów ruchu i działań scenicznych: Paola Alessandriego, Nikolaia Georgiewa, Ingrid Vaitkiene, Grzegorza Sowińskiego, Ewę Tetlak.

W sumie w ramach Festiwalu zobaczymy dwadzieścia osiem artystycznych wydarzeń prezentowanych zarówno w salach teatralnych, scenkach na poddaszach, klimatycznych przestrzeniach miejskich, a także na Wiśle i nabrzeżu gdańskim.

Po spektaklach odbywać się będą "Nocne rozmowy"- dyskusje prowadzone przez członków jury z artystami, publicznością, dziennikarzami, podczas których wymienić będzie można opinie i przedyskutować problemy dotyczące prezentowanych spektakli jak również ogólnych zagadnień artystycznych.

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • Zdarzenia to Tczew !

    i niech tak zostanie. No fance, ale choćby psy d... szczekały to i tak Gdańsk jest atrakcyjny. A Tczew wyróżnia właściwie spośród tysięcy innych miasteczek Most Lisewski no i ...Zdarzenia.

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Co to są rzygacze?