• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

XI Festiwal Szekspirowski (12 opinii)

 • Kalendarz
  3 - 11 sierpnia 2007
 • Lokalizacja
  Trójmiasto
 • Bilety
Festiwal Szekspirowski, organizowany co roku w sierpniu w Gdańsku, jest jedną z największych międzynarodowych imprez teatralnych na Wybrzeżu, która zyskała prestiż i uznanie zarówno w Polsce jak i na świecie. Imprezie towarzyszy szereg wydarzeń artystycznych oraz bogaty program edukacyjny (spotkania z twórcami, warsztaty teatralne, artystyczne, fotograficzne, dziennikarskie oraz akcja „Coraz bliżej teatru”).

XI edycja Festiwalu, będzie trwała od 3 do 11 sierpnia 2007. Zaprezentujemy spektakle m in. z Rosji, USA, Niemiec, Gruzji, Wielkiej Brytanii i Polski.

Sprzedaż biletów
Teatr Wybrzeże (tel. 58 3011328) codziennie w godzinach od 14.00 do 19.00.
Scena Kameralna TW w Sopocie od 19.07.2007 w godz. 15.00-21.00
Teatr Muzyczny w Gdyni od 23.07.2007; w pon w godz. 09.00-15.00, wt-pt w godz. 09.00-19.00.


PROGRAM XI Festiwalu Szekspirowskiego:

3.08.
godz. 17.00. "Komedia omyłek" reż. Zbigniew Brzoza, Teatr Wybrzeże z Gdańska; Teatr Wybrzeże w Gdańsku
godz. 20.00. "Król Lear" reż. Lew Dodin, Mały Teatr Dramatyczny z Rosji; Teatr Muzyczny w Gdyni (Jeden z największych światowych reżyserów teatralnych – Lew Dodin. "Król Lear" przygotowany w Małym Teatrze Dramatycznym w Sankt Petersburgu, to pierwszy szekspirowski spektakl w dorobku tego wybitnego reżysera; był już prezentowany na scenach takich teatrów jak Piccolo Teatro w Mediolanie, czy Barbican Theatre w Londynie, wszędzie spotykając się ze świetnym przyjęciem publiczności i ogromnym uznaniem krytyki.)


4.08.
godz. 13.30. Parada festiwalowa, Złota Brama - Dolne Miasto, Gdańsk
godz. 16.00. "Sen nocy letniej", reż. G.C.Rossi, L.Richardson, London Metropolitan University, UK; Scena Malarnia Teatru Wybrzeże w Gdańsku
godz. 19.00. "Król Lear", reż. Lew Dodin, Mały Teatr Dramatyczny z Rosji; Teatr Muzyczny w Gdyni

5.08.
godz. 16.00. "Romeo i Julia", reż. Peter Meineck, Aquila Theatre, USA; Teatr Wybrzeże w Gdańsku
godz. 17.00. "Sen nocy letniej", reż. G.C.Rossi, L.Richardson, London Metropolitan University, UK; Scena Malarnia Teatru Wybrzeże w Gdańsku
godz. 20.00. "Romeo i Julia", reż. Peter Meineck, Aquila Theatre, USA; Teatr Wybrzeże w Gdańsku

6.08.
godz. 19.00."Hamlet" reż. Robert Sturua, Teatr Rustaveli, Gruzja; Teatr Muzyczny w Gdyni

7.08.
godz. 19.00. "Król Lear", reż. Roberto Ciulli, Theater an der Ruhr, Niemcy; Teatr Wybrzeże w Gdańsku

8.08.
godz. 18.00. "Gertruda", reż. Ewa Ignaczak, Stajnia Pegaza, Sopot; Scena Kameralna w Sopocie
godz. 20.00. "Król Lear", reż. Roberto Ciulli, Theater an der Ruhr, Niemcy; Teatr Wybrzeże w Gdańsku

9.08.
godz. 18.00. "Gertruda", reż. Ewa Ignaczak, Stajnia Pegaza, Sopot; Scena Kameralna w Sopocie
godz. 20.00. "Gertruda", reż. Ewa Ignaczak, Stajnia Pegaza, Sopot; Scena Kameralna w Sopocie

10.08.
godz. 19.00. "Miarka za miarkę", reż. Anna Augustynowicz, Teatr Powszechny z Warszawy; Scena Malarnia Teatru Wybrzeże w Gdańsku

11.08.
godz. 14.00. "Sen nocy letniej", reż. G.C.Rossi, L.Richardson, London Metropolitan University i uczestnicy akcji "Dolne Miasto Górą"; Królewska Fabryka Karabinów na ul. Łąkowej 35-38, Gdańsk
godz. 16.00. "Miarka za miarkę", reż. Anna Augustynowicz, Teatr Powszechny z Warszawy; Scena Malarnia Teatru Wybrzeże w Gdańsku
godz. 20.00. "Kiss me, Kate", rez. Maciej Korwin Teatr Muzyczny z Gdyni; Teatr Muzyczny w Gdyni
godz. 20.00. "Miarka za miarkę", reż. Anna Augustynowicz, Teatr Powszechny z Warszawy; Scena Malarnia Teatru Wybrzeże w Gdańsku (spektakl zamknięty).


PROGRAM spotkań w klubie festiwalowym CICO, ul. Piwna 28/30, Gdańsk

3.08
godz.14:30 spotkanie z Lwem Dodinem (Mały Teatr Dramatyczny, Rosja)
godz. 22:00 Impreza "Man-Made Moon" - grają DJ'e z Hamburga: Robert O. Nick Name, Romeq

4.08
godz. 12:00 spotkanie z Peterem Meineckiem (Teatr Aquila, USA)
godz. 22:00 Impreza "Man-Made Moon" - grają DJ'e z Hamburga: Robert O. Nick Name, Romeq

5.08
godz.11:00 spotkanie z Andrzejem Wajdą
godz. 23:00 Amerykańska Noc z Teatrem Aquila

7.08
godz. 14:00 spotkanie z Robertem Sturuą (Teatr Rustaveli, Gruzja)
godz. 22:00 Gruzińska Noc z Teatrem Rustaveli

8.08
godz. 14:00 spotkanie z Roberto Ciullim (Theater an der Ruhr, Niemcy)
godz. 23.00 "Szalone improwizacje Teatru Wybrzeżak"

9.08
godz. 23:00 Angielska Noc z London Metropolitan University

11.08
godz. 12:00 spotkanie z Anną Augustynowicz (Teatr Powszechny, Polska)


Wydarzeniem najbliższej edycji festiwalu będzie przyjazd do Gdańska jednego z największych światowych reżyserów teatralnych – Lwa Dodina wraz z jego najnowszym spektaklem „Król Lear” przygotowanym w Małym Teatrze Dramatycznym w Sankt Petersburgu. Jest to pierwszy szekspirowski spektakl w dorobku tego wybitnego reżysera; był już prezentowany na scenach takich teatrów jak Piccolo Teatro w Mediolanie, czy Barbican Theatre w Londynie, wszędzie spotykając się ze świetnym przyjęciem publiczności i ogromnym uznaniem krytyki.

Ponadto, raz kolejny będziemy gościć grupę z Niemiec. Tym razem będzie to znany, goszczący już w Gdańsku w roku 2004, Theater an der Ruhr ze spektaklem „Król Lear” w reżyserii Roberto Ciullego.

Czeka nas również oryginalna adaptacja „Hamleta” w reżyserii legendarnego gruzińskiego twórcy Roberta Sturuy, który gościł już na Festiwalu Szekspirowskim w 2001 roku.

Niewątpliwym hitem festiwalu będzie zespół ze Stanów Zjednoczonych - Aquila Theatre z Nowego Jorku ze spektaklem „Romeo i Julia”. W amerykańskim przedstawieniu przyjęto niekonwencjonalne rozwiązanie. Przed każdym spektaklem sześciu widzów losuje z kapelusza imiona postaci, decydując tym samym, który z aktorów zagra jaką rolę. To ciekawa próba wyzwolenia się od stereotypowego spojrzenia na dramat i zobaczenia tej historii z innej strony. Swoją interpretacją zespół Aquila z wielką precyzją i wrażliwością wyraża istotę człowieka na przykładzie klasycznego dramatu.

Ogłaszamy otwarte konkursy:
Fotograficzny „Migawki Szekspirowskie. II Odsłona” - na najlepszą fotografię festiwalu
Literacki „Łabędzie Pióro” – na najlepszą recenzję spektaklu festiwalowego

Gwiazdy Festiwalu Szekspirowskiego – wybitni reżyserzy europejscy:

Lew Dodin - jeden z najwybitniejszych reżyserów naszych czasów. Mały Teatr Dramatyczny, który prowadzi od 1983 r. w Petersburgu, jest jedną z najbardziej znanych i cenionych scen w Rosji, a jego spektakle są rozchwytywane przez międzynarodowe festiwale od Nowego Jorku po Rzym. Dla europejskiej widowni teatr Dodina to nie tylko spotkanie z rosyjską sztuką inscenizacji, ale także z Rosją, jej kulturą i skomplikowaną historią. Na XI Festiwalu Szekspirowskim zaprezentowany zostanie jego "Król Lear" przygotowany w Małym Teatrze Dramatycznym w Sankt Petersburgu.

Roberto Ciulli, mediolańczyk urodzony w roku 1934, zaczął od założenia - jeszcze we Włoszech - "wolnej" artystycznej sceny na przedmieściu, którą nazwał po szekspirowsku "Il Globo". Później przeniósł się do Niemiec, gdzie zadomowił się tak, że dziś, jak powiada, nawet myśli po niemiecku. Był reżyserem teatru miejskiego w Getyndze, dyrektorem artystycznym Schauspielhausu w Kolonii i reżyserował w wielu słynnych teatrach, aż w końcu znalazł się w Muelheim. W mieście, które nie miało wcześniej teatru, Ciulli stworzył zespół o spoistej strukturze, pracujący wspólnie, objeżdżający regularnie 40 miast swego regionu. Theater an der Ruhr jest teatrem alternatywnym, mieszczącym się w nieczynnym sanatorium balneologicznym - tam grają, a także mieszkają aktorzy teatru. Krytyka uznała ten teatr za najlepszą niemiecką scenę roku 1988, a sam Ciulli należy dziś do czołówki niemieckich reżyserów. Reżyser gościł już w Gdańsku w 2004 roku podczas VIII Festiwalu Szekspirowskiego, na którym zaprezentował dwie swoje sztuki "Tytusa Andronikusa" i "Kupca Weneckiego", które zebrały bardzo dobre recenzje krytyki i publiczności. Na XI Festiwalu Szekspirowskim zaprezentowany zostanie jego "Król Lear" przygotowany przez Theater an der Ruhr.

Robert Sturua (ur. 1938) jest reżyserem i filozofem gruzińskim, jednym z najwybitniejszych inscenizatorów Szekspira. Na scenę przenosił "Hamleta", "Ryszarda III", "Makbeta", „Koriolana". Współpracował m.in. z Vanessą Redgrave, Aleksandrem Kaliaginem. Wystawiał w Rzymie, Jerozolimie, Meksyku, Atenach, Düsseldorfie, Helsinkach, Buenos Aires. W Gdańsku podczas V Festiwalu Szekspirowskiego w 2001 roku mogliśmy obejrzeć jego "Kupca Weneckiego" z teatru Et Cetera w Moskwie. Tym razem Robert Sturua przyjedzie z "Hamletem" przygotowanym przez Teatr Rustaveli z Tibilisi.

Dodatkowe informacje: www.festiwalszekspirowski.pl
Organizator: Fundacja Theatrum Gedanense


Instytucje wspierające: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza, Samorząd Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Gdańska, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Urząd Gdyni
Sponsorzy: PTU, Bank Pekao S.A., Lotos, Sprint, NDI, Hotel Gdynia, Polkomtel SA, Centrostal S.A., Pomorska Spółka Gazownictwa Sp. z.o.o., Holiday Inn, Sphinx, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Cameron MacKenna

Patroni Medialni: Gazeta Wyborcza, Wprost, TVP2, TVP Kultura, Telewizja Gdańsk,
Polskie Radio Pr.2, Polskie Radio Program dla Zagranicy, Radio Gdańsk, Wirtualna Polska, Trójmiasto.pl, Gdansk-Life i e-Gdansk, Nadajnik.pl

Przeczytaj także

Opinie (12)

 • Program

  Nie mogę znaleźć programu XI Festiwalu Szekspirowskiego. Chciałam na kilka dni zawitać do Gdańska, ale swoje planu uzależniam od festiwalu... a tu nadal żadnych szczegółów.

  • 0 0

 • Brak programu

  Również ubolewam, że jeszcze nie podali, jaką sztukę którego dnia będą grać.

  • 0 0

 • GDZIE KALENDARIUM???

  Moze w koncu ktos raczy opublikowac kalendarium i sposob, w jaki mozna rezerwowac bilety??? Przyjade na ten festiwal z UK z grupa znajomych. Irytujacy jest fakt, ze nie wiadomo, co i gdzie bedzie wystawiane... Ludzie - obudzcie sie - zostal tylko miesiac!

  • 0 0

 • Program

  A może marny festiwal się jednak nie odbędzie?

  • 0 0

 • Program Festiwalu jest dostępny na stronie Fundacji: http://www.teatr-szekspir.gda.pl
  Zapraszamy!
  ...

  • 0 0

 • GDZIE TEN PROGRAM

  bez sensu, to już tuż tuż i nic dokładnie nie wiedomo...

  • 0 0

 • Droga Fundacjo Theatrum Gedanense

  Droga Fundacjo Theatrum Gedanense... Jak mozna sie dowiedziec z Waszej strony, zamieszczony tam program jest programem WSTEPNYM. Oznacza to, ze moze on jednak zostac zmieniony, czyli zadnych konkretow! 16 lipca - data, kiedy program ma zostac potwierdzony, zdaje sie byc co najmniej groteskowa. Dwa tygodnie przed rozpoczeciem? Czy pomysleliscie Panstwo o mozliwosci zakupu biletow przez Internet? Czy ktokolwiek sie tym przejmuje? Czy zdajecie sobie Panstwo sprawe, ilu ludzi Panstwo zdazyliscie dotychczas podirytowac?

  • 0 0

 • Fajne spektakle

  Z programu widać ze zapowiadają sie fajne spektakle, juz się ciesze bo jestem stałym widzem festiwalu

  • 0 0

 • ?

  Czemu za to się płaci??:((przeciez na ile spektakli sie w takim razie pojdzie...

  • 0 0

 • rezerwacja

  Mozna zrobic rezerwacje biletow? Jesli tak to pod jakim numerem albo gdzie?

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Max Lars to pseudonim którego trójmiejskiego pisarza?