• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wyszywanka. Nauka haftowania

Stacja Orunia GAK zaprasza na cykl warsztatów haftowania pt. "Wyszywanka".

kwi 21

niedziela, godz. 11:00 - 12:30

bilety 15 zł
kwi 28

niedziela, godz. 10:30

bilety 40 zł
Kup bilet
Warsztaty odbędą się w terminach:
23 października/ godz. 11:00 - 15:00
20 listopada/ godz. 11:00 - 15:00
11 grudnia/ godz. 11:00 - 15:00

Zajęcia poprowadzi Nataliia Kovalyshyna.

Kurs haftu to propozycja dla Wszystkich, niezależnie od posiadanego doświadczenia i umiejętności w sztuce haftowania. Na warsztatach poznacie różne techniki haftu zarówno polskiego ludowego jak i ukraińskiego. Będzie także czas i miejsce na pogawędki o hafcie, o tym dawnym jak i współczesnym.

Na zajęciach poznacie różnego rodzaju hafty. Zaczniemy od haftu łańcuszkowego, stębnówki i pętelkowego, następnie zapoznamy się z ukraińskim haftem ręcznikowym, który jest powszechnie używany do haftowania ręczników i innych dekoracyjnych artykułów gospodarstwa domowego w centralnych regionach Ukrainy. Ścieg ręcznikowy to haft ornamentów roślinnych związanych z wizerunkiem "Drzewa Życia" oraz szeroką gamą kompozycji kwiatowych. Na ostatnich zajęciach nauczymy się haftu płaskiego.

Jeśli szukasz twórczej formy wypoczynku, to nasze warsztaty są doskonałym wyborem.
Wyszywanka jest duchowym symbolem narodu ukraińskiego, ojczyzny, domu rodzinnego, matczynego ciepła. Haft traktowany jest jako symbol tożsamości narodowej Ukraińców.

Prowadząca Nataliia Kovalyshyna Ukrainka z urodzenia, mieszkanka Gdańska z wyboru. Wieloletnia pedagożka i nauczycielka, koordynatorka do spraw uczniów z doświadczeniem migracyjnym, gdańska wolontariuszka, członkini dwóch kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek przy Prezydencie Miasta Gdańska, dyplomowana mistrzyni sztuki ludowej. Haftem zainteresowała się w szkole podstawowej, uczyła się go od nauczycielki techniki oraz od mamy i siostry. Swoje umiejętności doskonaliła między innymi w szkole artystycznej. Dziś uczy młodszych i starszych ozdabiania serwet, obrusów, pościeli, a nawet garderoby.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    200 - 500 zł
Cykl 3 warsztatów: 500 zł
Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy na maila: zapisystacja@gak.gda.pl
Zgłoszenia przyjmujemy do 20 października

Opinie

Sprawdź się

Co według pradawnych wierzeń robią zwierzęta w wigilię świąt Bożego Narodzenia?