• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
PATRONAT

Wystawa rysunku Irene Vidal Cal - Wolność (1 opinia)

W wystawie artystka bada problem zawłaszczenia słowa "wolność" przez skrajnie prawicowe partie i ruchy na całym świecie. Autorka zmierzy się z językiem obrazów, technik i strategii stosowanych w polityce (powtarzanie, błędne cytowanie, kojarzenie pomysłów faktycznych bądź fikcyjnych oraz fałszerstwo) i w wyniku tych badań buduje własną narrację.

lip 1

piątek, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
lip 15

piątek, godz. 18:00 - 21:00

Wstęp wolny
Każda z prac rysowanych grafitem czerpie inspirację z książek, artykułów i innych materiałów archiwalnych. W procesie twórczym przetwarza zebrane materiały źródłowe w programach graficznych, by potem przełożyć efekty na język rysunku grafitem i ołówkiem.

Wystawa jest otwarcie antyfaszystowska i zachęca publiczność do refleksji i identyfikacji sposobów, w jakie skrajnie prawicowa polityka manifestuje się w ich otoczeniu. Dyskusję na jej temat poprowadzi dziennikarka Krytyki Politycznej - Elżbieta Rutkowska od 2012 roku kierująca Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście. W 2019 r otrzymała Gdańską Nagrodę Równości im. Pawła Adamowicza za pracę na rzecz partnerstwa, równości i różnorodności.

Irene Vidal Cal - pochodząca z hiszpańskiej Galicji, choć mieszkająca w Falmouth w Kornwalii rysowniczka i ilustratorka. Ukończyła Universidad Santiago de Compostela w Santiago de Compostela w Hiszpanii ze stopniem magistra w zakresie sztuki współczesnej, muzykologii i krytyki artystycznej. Następnie ukończyła Falmouth University - otrzymując stopień magistra z wyróżnieniem - gdzie od roku 2015 pracuje jako wykładowca - gość w zakresie rysunku, ilustracji i kuratowania. W latach 2014 - 2016 należała do artystycznego kolektywu Cassiopeia, biorąc udział w rezydencjach i wystawach w Wielkiej Brytanii, a także prowadziła warsztaty i wykłady w takich znanych miejscach jak the Southbank Center w Londynie. Brała też udział w tak interesujących rezydencjach jak sześciomiesięczny projekt w the Cable&Wireless Archive at the Porthcurno Telegraf Museum i otrzymała QGrant na lokalne badania naukowe w zakresie literatury i nauk pokrewnych. Obecnie Irene Vidal pracuje w swojej pracowni w Fish Factory w Penryn, gdzie wykonuje ilustracje i projekty wzornicze na zamówienia.

Elżbieta Rutkowska - dziennikarka Krytyki Politycznej, od 2012 roku kierująca Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście. Stworzyła tam przestrzeń dla współpracy wielu trójmiejskich organizacji (m.in. Centrum Praw Kobiet - Oddział Gdańsk, Otwarte Klatki, Socjokolektiv, Tolerado, Młoda Zaraza, Viva Akcja dla zwierząt - Trójmiasto). W 2019 r otrzymała Gdańską Nagrodę Równości im. Pawła Adamowicza za pracę na rzecz partnerstwa, równości i różnorodności. To między innymi dzięki jej pracy Manifa Trójmiasto, tworzona partnersko przez wiele organizacji, odbywa się regularnie od 2012 roku. Stała też za porozumieniem TAK Trójmiejskiej Akcji Kobiecej z Kongresem Kobiet, dzięki czemu zorganizowane zostały regionalne Kongresy Kobiet Pomorza w Gdańsku. Elżbieta Rutkowska jest również spiritus movens Chóru TAK, warsztatów świeckiego rodzicielstwa, Klubu Sąsiedzkiego przy Świetlicy Krytyki Politycznej, budowy Centrum Równego Traktowania, działań edukacyjnych dla imigrantów z Ukrainy. Brała też udział w organizacji Centrum Równościowego podczas obchodów 4 czerwca w Gdańsku w ECS.

Patronat medialny:
Gdansk.pl, Trójmiasto.pl , Radio Gdańsk.pl

Opinie (1)

  • Polska 2050

    To sami ukryci ,fałszywi prawicowcy

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Czy Czarna Sala Teatru Wybrzeże im. Stanisława Hebanowskiego to inicjatywa zupełnie nowa?

 

Najczęściej czytane