stat

Wystawa prac nagrodzonych w 18. Międzynarodowym Dziecięcym Konkursie Malarskim

Laboratorium prac fotograficznych

3 stycznia - 29 lutego 2020, godz. 10:00 - 17:00

bilety 10 zł
ulgowy 6 zł
Wystawa prac nagrodzonych w 18. Międzynarodowym Dziecięcym Konkursie Malarskim organizowanym przez UNEP i firmę Bayer po raz pierwszy w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku
* 2.4 mln zgłoszonych prac na konkurs w tym kilkaset rysunków z Polski
* Inauguracja nowej 19. edycji konkursu pod hasłem "Bioróżnorodność"
* 10-latki wiedzą jak ważna jest ochrona środowiska i klimatu

Gdańsk, 28 października 2009 r. - Filharmonia Bałtycka w Gdańsku gości po raz pierwszy prezentowaną w Trójmieście wystawę prac nagrodzonych w 18. Międzynarodowym Dziecięcym Konkursie Malarskim pt. "Zmiany klimatu - nasze wyzwanie" zorganizowanym przez UNEP we współpracy z firmą Bayer. Kameralny wernisaż, który odbył się dziś w Filharmonii był równocześnie okazją do przypomnienia, że rozpoczęłą się kolejna, 19. już edycja konkursu w Polsce. Wystawę można oglądać do 25 listopada br.

- Zapraszamy wszystkie dzieci do odwiedzenia Filharmonii Bałtyckiej a przede wszystkim do licznego udziału w nowej edycji konkursu. Prace tegorocznych laureatów konkursu doskonale ilustrują, jak bardzo dzieci są wrażliwe na zmiany w swoim otoczeniu. Prezentowane rysunki są przekonujące i mogą być inspiracją dla dorosłych, w jaki sposób chronić klimat i środowisko. Jestem przekonany, że wystawa będzie zachętą do licznego udziału w kolejnym konkursie - mówi Burghardt Bruhn Prezes Zarządu Bayer Sp. z o.o.

W tym roku dzieci z 89 krajów nadesłały 2.4 mln prac. Jest to absolutny rekord, do którego po raz pierwszy przyczyniły się m.in. dzieci z Polski, które zgłosiły kilkaset prac. Zwycięstwo przypadło w udziale dziewięcioletniej Rosjance - Ludmile Balovnevnej. Jej praca przedstawia namalowane rysunki Ziemi. Na jednym z nich Ziemia, otoczona czarną taśmą, płacze. "Ja wybieram szczęśliwe życie, a Ty?" ? tak brzmi tytuł, jaki Ludmiła z Nowosybirska nadała swojemu rysunkowi, który zwyciężył w 18. Międzynarodowym Dziecięcym Konkursie Malarskim pt. "Zmiany klimatu - nasze wyzwanie".

Ceremonia wręczenia nagród miała miejsce w Daejeon w Korei Płd. 20 sierpnia br. podczas Międzynarodowej Konferencji Dzieci i Młodzieży Tunza. Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 2 000 USD. Globalni i regionalni zwycięzcy zostali nagrodzeni wyjazdem do Korei Płd. na Międzynarodową Konferencję Dzieci i Młodzieży Tunza odbywającą się w dniach 17-20.08.2009. wraz z osobą towarzyszącą oraz nagrodami finansowymi.
Wśród zwycięzców regionalnych, uhonorowanych nagrodą finansową w wysokości 1 000 USD, wyróżnieni zostali: Patricia Isabel Jesus Santos (14) z Portugalii (Region Europa), Alice Fuzi Wang (12) ze Stanów Zjednoczonych (Region Ameryka Północna), Renzo Marsino (13) z Chile (Region Ameryka Łacińska i Karaiby), Ramy Gamal Abd El Hamed Abd El Razik (13) z Egiptu (Region Afryka), Ryan D\'almeida (13) z Bahrajnu (Region Azja Zachodnia) oraz Li Pik Hei (14) z Chin (Region Azja i Pacyfik).

Motto kolejnego konkursu ? bioróżnorodność ? zwraca uwagę na problem, na który zmiany klimatu mogą również wywrzeć bezpośredni wpływ. Zmiany klimatyczne mogą mieć nieobliczalne skutki dla całego ekosystemu. Dlatego tak ważne jest by chronić różnorodność wielu gatunków zwierzęcych i roślinnych. Główne zadanie u progu XXI wieku to zachowanie jak najwięcej z naturalnego bogactwa przyrodniczego, gdyż obecnie wymiera rocznie 25-50 tysięcy gatunków zwierząt i roślin, co w ciągu dwóch pokoleń ludzkich grozi utratą 33-50% wytworzonej przez miliony lat bioróżnorodności.
Konkurs malarski adresowany jest do dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Oprócz nagród finansowych laureaci zostaną tradycyjnie zaproszeni do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji z okazji obchodów Dnia Środowiska w 2010 roku. Dzieci mogą przesyłać prace do nowej edycji konkursu do regionalnych biur UNEP do 15 kwietnia 2010 r. na adres:

UNEP/Regional Office for Europe
International Environment House
11-13 Chemin des Anémones
1219 Châtelaine - Geneva
Szwajcaria
6th Floor A & B Blocks

Dalsze informacje na temat konkursu rysunkowego oraz współpracy Bayer/UNEP można znaleźć pod adresem www.unep.bayer.com.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Który z trójmiejskich poetów otrzymał w 2009 roku prestiżową Nagrodę Kościelskich?