• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa pomorskich fotoreporterów "Damy radę! Gdańsk w pandemii"

Ponad 100 zdjęć pokazujących jak wyglądało życie w Gdańsku w okresie pandemii można zobaczyć na wystawie przygotowanej przez Muzeum Gdańska. Wystawa w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta będzie dostępna od 12 marca do 4 maja 2022 roku.

- Minęły już ponad dwa lata, odkąd świat i Polska mierzą się z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Ten wyjątkowy okres dla miasta i jego mieszkańców był początkowo niespodziewany, obcy, groźny, z każdym miesiącem oswajany. - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska - Wielu z nas musiało podporządkować swoje życie pandemii, zmienić warunki pracy, ograniczyć spotkania, przeorganizować życie rodzinne, ale... daliśmy radę! Wystawa czasowa to zapis naszych wspólnych doświadczeń tego czasu.

"Damy radę!" Ponad 100 fotografii o życiu codziennym Gdańska
Na salach wystawowych zobaczymy ponad 100 fotografii autorstwa trzynastu pomorskich fotoreporterów. Kuratorkami wystawy są fotoreporterka Karolina Misztal oraz Katarzyna Kurkowska i Agnieszka Barczewska z Muzeum Gdańska.

- Na zdjęciach można zobaczyć jak wyglądało życie w trakcie pierwszego lockdownu, kiedy mieliśmy ograniczony kontakt z bliskimi i mogliśmy zobaczyć się tylko na odległość, pierwsze wiosenne spacery nad morzem. - mówi Karolina Misztal - Zdjęcia przypominają o pomocy i wsparciu, jakie okazywaliśmy sobie podczas tego trudnego czasu - wspólne szycie maseczek, dzielenie się posiłkami, wdzięczność za pracę medyków i banery wywieszane na balkonach z napisami "Będzie dobrze" lub "Tęsknię za Tobą człowieku". Wystawa pokazuje jak wyglądało nasze życie codzienne, praca, a także wydarzenia organizowane w reżimie sanitarnym.

Dziękujemy medykom
Autorami zdjęć, które można zobaczyć na wystawie są: Bartosz Bańka, Anna Bobrowska, Marcin Gadomski, Agnieszka Grabowska, Karolina Misztal, Krzysztof Mystkowski, Dominik Paszliński, Piotr Połoczański, Anna Rezulak, Mateusz Słodkowski, Karol Stańczak, Wojciech Stróżyk oraz Piotr Żagiell. Ich fotografie oddają stosunek zwykłych gdańszczan do pandemii. Niektóre mają akcenty humorystyczne, ale większość oddaje istotę życia w lockdownach. Jedno ze zdjęć jest wyrazem podziękowań za ochronę życia podczas pandemii.

- Jedno z ponad stu zdjęć pokazuje powstawanie muralu dla pracowników służby zdrowia w maju 2020 roku. Na zdjęciu Krzysztofa Mystkowskiego widzimy już częściowo ukończone malowidło i jego twórcę, artystę graffiti, Marka Looney Rybowskiego w czasie pracy. - mówi Katarzyna Kurkowska z Muzeum Gdańska - Mural przedstawia medyków ubranych w kitle lekarskie, na twarzach mają maseczki. Prawa część jest jeszcze nieukończona, ale widać już kontury i zarys obrazu. To szkic małej dziewczynki, która wyciąga dłoń w kierunku medyków, dając im kwiatka.

Wystawę można oglądać od 12 marca do 4 maja w Galerii Palowej w Ratuszu Głównego Miasta w godzinach otwarcia oddziału. Sale wystawowe są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchu. 9 wybranym zdjęciom będzie towarzyszyła audiodeskrypcja, przygotowana z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku.

Kiedy: 12 marca - 4 maja 2022 r. (do 30 kwietnia z wyjątkiem wtorków)

Wernisaż wystawy:
Kiedy:
11 marca 2022 (piątek), godz. 18.00
Gdzie: Ratusz Głównego Miasta / Galeria Palowa, ul. Długa 46/47
Wstęp: wolny

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  6 zł
 • Bilet ulgowy
  4 zł
Ceny biletów na wystawę czasową wynoszą 6 złotych (normalne) i 4 złote (ulgowe).
Do zwiedzenia wystawy uprawniają także bilety uprawniające zwiedzania Ratusza Głównego Miasta. Posiadacze Karty Mieszkańca mogą zwiedzić wystawę nieodpłatnie, zgodnie z zasadami programu Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku gdańska publiczność miała okazję po raz pierwszy obejrzeć film "Blaszany Bębenek"?