stat

Wystawa plenerowa na Westerplatte (15 opinii)

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza wszystkich zainteresowanych do bezpłatnego zwiedzania całorocznej wystawy plenerowej poświęconej historii Westerplatte. Ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających w dwóch językach - polskim i angielskim.

Gdańskie złotnictwo

13 grudnia 2019 - 30 kwietnia 2020

Gdańsk,
bilety 10 zł
ulgowy 5 zł
Wystawa "Westerplatte: Kurort - Bastion - Symbol" została uroczyście otwarta 1 września 2009 r., w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej przez Prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej Donalda Tuska. Wystawa poświęcona jest historii miejsca, które w powszechnej świadomości nieodłącznie wiąże się z początkiem najstraszliwszej katastrofy XX wieku, jaką była II wojna światowa. Miejsca, które tak jak niegdyś Termopile, stało się symbolem bohaterskiej walki z przeważającym liczebnie wrogiem. Opowieść o Westerplatte, którą przygotowało Muzeum, nie ogranicza się jednak do obrony polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 r.: przedstawiamy historię Westerplatte od XVII w., gdy powstało ono jako piaszczysta łacha u ujścia Wisły, aż po upadek komunizmu w Polsce.

Historia Westerplatte zawsze była częścią wydarzeń rozgrywających się w szerszej perspektywie: w Gdańsku, na Pomorzu, w Polsce, a często wręcz na płaszczyźnie ogólnoeuropejskiej. Ambicją Muzeum II Wojny Światowej było ukazanie tego kontekstu. Mamy nadzieję, że ułatwi to zrozumienie losów tego szczególnego miejsca, które z pięknego kurortu najpierw przekształciło się w składnicę broni i amunicji, następnie wysuniętą polską placówkę obronną, a w końcu stało się symbolem oporu i bohaterstwa.

Dzieje Westerplatte zostały przedstawione za pomocą ponad 200 planów, rycin, fotografii i dokumentów, odnalezionych w prawie 30 instytucjach w kraju i za granicą.

Wystawa została podzielona na cztery obszary odpowiadające kolejnym etapom dziejów Westerplatte. W pierwszym z nich ukazano proces powstawania półwyspu oraz kurort, który funkcjonował tutaj do momentu zakończenia I wojny światowej. Drugi obszar został poświęcony polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej istniejącej tu w okresie międzywojennym. Trzecia część koncentruje się na obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku, zaś w czwartej przedstawiono rolę jaką Westerplatte odgrywało w zbiorowej pamięci historycznej Polaków i w polityce władz komunistycznych w latach 1945-1989.

W roku 2010 wystawę uzupełniła ścieżka edukacyjna, która dostarczając szczegółów faktograficznych przemieni zwykły spacer w rzeczywiste i świadome zwiedzanie pola bitwy. Poprowadzi ona zwiedzających śladem istniejących i nieistniejących budowli i umocnień Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Jest to praktyczny przewodnik w terenie, ukazujący również to co już zniknęło z krajobrazu przestrzeni historycznej. Turysta otrzyma dokładny opis funkcji budynków, placówek obronnych, a także dziejów ich obrony w 1939 r., uzbrojenia i losów uczestników. Ważnym elementem ścieżki obok fotografii będą mapy i plany.

Opinie (15) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jaką funkcję pierwotnie pełniła Łaźnia Miejska, obecnie siedziba Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku?