stat

Wystawa malarstwa i wręczenie nagrody dla prof. Stanisława Baja

Zapraszamy na wystawę malarstwa prof. Stanisława Baja do auli ASP w Wielkiej Zbrojowni. W sierpniu tego roku Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego jednogłośnie przyznała ogólnopolskie wyróżnienie w dziedzinie malarstwa prof. Stanisławowi Bajowi!

26 kwietnia - 30 czerwca 2021, godz. 12:00

Online
Wstęp wolny

7 listopada 2020 - 29 sierpnia 2021

Uroczyste wręczenie statuetki i nagrody finansowej nastąpi podczas otwarcia wystawy laureata 18 listopada w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Relację z wręczenia nagrody będzie można zobaczyć w wersji online dostępnej na stronie internetowej organizatorów www.zpap-gdansk.pl. Wystawie będzie towarzyszył specjalnie wydany katalog nagrodzonego malarza.

Stanisław Baj - urodzony w 1953 w Dołhobrodach nad Bugiem na Podlasiu. Studia w latach 1972-1978 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Obecnie jest profesorem Wydziału Malarstwa macierzystej uczelni i prowadzi pracownię dyplomującą malarstwa dla studentów od II do V roku. Autor ponad 130 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Artysta wystawia głównie malarstwo i rysunek. Początkowo malował sceny rodzajowe inspirowane życiem wsi i naturą. Od lat 80. XX w. jego twórczość to pejzaż głównie rzeka Bug oraz portret. Obrazy mają cechy uniwersalne a zarazem symboliczne, zwłaszcza liczne portrety matki artysty oraz zakola dzikiej rzeki Bug, malowane wprost z natury, od realistycznych po abstrakcyjne.

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego to obok warszawskiej Nagrody im. Jana Cybisa i krakowskiej Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza najważniejsze wyróżnienie dla polskiego artysty. Dotychczasowymi Laureatami byli między innymi: Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Jacek Sempoliński, Stefan Gierowski, Władysław Jackiewicz, Maciej Świeszewski, Janina Kraupe, Tadeusz Dominik, Jarosław Modzelewski, Stanisław Fijałkowski, Janusz Majewski, Leszek Mądzik, Henryk Cześnik. To czołówka polskich artystów.

Organizator wystawy: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański
Współorganizator: ASP w Gdańsku
Mecenasi: Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk, Ewa i Arkadiusz Hronowscy, Sopocka Odessa

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Na podstawie jakiej książki nakręcono film, w którym w głównych rolach wystąpili Magdalena Cielecka i Paweł Deląg?