• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa malarstwa Theatrum Jerzego Nowosielskiego

Wystawa Theatrum Jerzego Nowosielskiego w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie to próba nowego spojrzenia na twórczość klasyka XX wieku, jakim był Jerzy Nowosielski. Tym razem przyglądamy się jego związkom z szeroko pojętym teatrem.

9 listopada 2023 - 3 marca 2024, godz. 18:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł

6 - 30 marca 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
Z jednej strony zobaczymy Nowosielskiego scenografa, projektującego dekorację do teatrów lalkowych, a z drugiej Nowosielskiego malarza, odsłaniającego swój własny, bogaty w motywy i wątki teatr, rozgrywający się na jego obrazach. Na wystawie zobaczymy m.in. rekonstrukcję widowiska Krzesiwo Hanny Januszewskiej według bajki Jana Christiana Andersena dla Teatru Lalek Pinokio w Łodzi (1958), stworzoną przez zespół pracowników Teatru Groteska w Krakowie na potrzeby ekspozycji Jerzy Nowosielski. Teatr lalek. Notatki część piąta w Galerii Starmach w 2015 roku.

Po raz pierwszy będzie można również zajrzeć do pracowni Jerzego Nowosielskiego, która mieściła się kiedyś w jego domu przy ul. Narzymskiego w Krakowie. Zobaczymy w niej malowane przez artystę meble, przedmioty, jak i obrazy. Ekspozycja, zaaranżowana w pewnej części jako wielkie collage'e, da okazję zobaczenia na nowo wielu płócien artysty, które namalował pomiędzy 1954 a 1996 rokiem.
Jerzy Nowosielski, komentując swoją sztukę, o teatrze powiedział: Nie mam ideału teatru. Teatr jest żywym doświadczeniem człowieka. Można się na nie odważyć, można też od niego uciec. Natomiast wszelkie spekulacje teoretyczne na ten temat są po prostu bezsilne, by nie powiedzieć, że są nie na miejscu.

Wiem tylko jedno, że w mojej świadomości teatr, podobnie zresztą jak malarstwo i muzyka, należy w doświadczeniu ludzkim do domeny sacrum. A skoro tak jest, to dla mnie teatr na jednym swoim biegunie jest cyrkiem, zaś na drugim liturgią. Przy czym, jako człowiek zajmujący się niemal obsesyjnie zagadnieniami liturgicznymi, uważam liturgię chrześcijańską zarówno za jakąś transformację teatru antycznego, jak i za pewną formę cyrku. Bo przecież liturgia to rodzaj świętego cyrku.

Wszystkie obrazy, meble i przedmioty na wystawie pochodzą z kolekcji Teresy i Andrzeja Starmachów.
Wystawie towarzyszy katalog "Theatrum Jerzego Nowosielskiego" zaprojektowany przez Ryszarda Bienerta. W katalogu, w części albumowej zawarty jest obszerny materiał fotograficzny wszystkich prac pokazywanych na wystawie oraz fotografie archiwalne.

Zdjęcia prac: Marek Gardulski, tekst i redakcja katalogu: Andrzej Szczepaniak. Współpraca: Przemysław Chodań, Julita Deluga, Robert Domżalski, Anna Lejtkowska.

Patroni medialni: artinfo, trójmiasto.pl, esopot, Magazyn Prestiż, Magazyn Linia, inyourpocket, radio tok fm, pomorskie.eu

Opinie

Sprawdź się

Który z teatralnych budynków w Trójmieście w "Blaszanym Bębenku" Güntera Grassa nazwany został "młynkiem do kawy"?