• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Wystawa malarstwa Mateusza Stryjeckiego (1 opinia)

Oliwski Ratusz Kultury zaprasza na wystawę malarstwa Mateusza Stryjeckiego, którą będzie można oglądać od 28 kwietnia do 17 maja 2022 r.

19 maja - 31 lipca 2022, godz. 10:00

bilety 6 zł
ulgowy 4 zł

2 - 30 lipca 2022, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
Mateusz Stryjecki - malarz, ilustrator, projektant graficzny i wystawienniczy. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie pod opieką prof. Macieja Urbańca i prof. Jerzego Tchórzewskiego w 1983 r. Następnie współpracował z wydawnictwami prasowymi i młodzieżowymi oraz z Centralnym Ośrodkiem Sportu, tworząc ilustracje, materiały reklamowe i szaty graficzne magazynów i książek. Wystawiał również obrazy w warszawskich galeriach. W 1989 roku wyjechał do Kanady, gdzie założył swoją własną agencję reklamową oraz wykładał na Concordia University w Montrealu. W 1998 roku wrócił do Polski i współpracował z wieloma agencjami reklamowymi i domami wydawniczymi. Jest wykładowcą Warszawskiej Szkoły Reklamy, największej tego typu instytucji edukacyjnej w Polsce. Kształci przyszłych plastyków w dziedzinach, takich jak Rysunek, Malarstwo, Kompozycja, Projektowanie graficzne, Plakat, Infografika i Typografia. Wykłada również Historię Reklamy. Aktualnie tworzone cykle obrazów olejnych są kontynuacją malarstwa zapoczątkowanego w latach osiemdziesiątych XX. w. Mateusz Stryjecki stale współpracuje z Galerią Sztuki Glaza Expo-Design w Gdańsku.

Obrazy Mateusza Stryjeckiego są często nasączone intrygującą symboliką na pograniczu śnienia i jawy. W swej niejednoznaczności umożliwiają oglądającemu własną interpretację i refleksje. Jedną ze stosowanych technik jest laserunek, czyli technika kładzenia wielu warstw werniksu zabarwionego farbą olejną. Światło przechodzi przez lekko prześwitujące warstwy i odbija się, wydobywając wyjątkowo szlachetne i bogate kolory.

W roku 2020 została zainicjowana seria obrazów w stylu określanym przez autora jako abstrakcjonizm kosmiczny.

Mateusz Stryjecki jest twórcą wszechstronnym jest również autorem trzech tomików poetyckich. W latach 90. współpracował z teatrem Le Groupe de la Veillée w Montrealu, tworząc plakaty i materiały marketingowe, ale również skomponował i wyprodukował muzykę do pięciu przedstawień teatralnych, w tym do przedstawień, takich jak Sen nocy letniej Szekspira, Wierzyciele Strindberga i Proces na podstawie tekstów Franza Kafki. W Polsce zostały wydane trzy płyty z jego muzyką chilloutową. Pisze również teksty i komponuje muzykę do piosenek, które wykonuje w ramach własnych recitali piosenki literackiej.

Opinie (1)

  • Wystawa malarstwa

    Super malarstwo, polecam.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Sztukę o początkach Gdyni napisał znany trójmiejski pisarz. Jaki?

 

Najczęściej czytane