• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa malarstwa Krystyny Jacobson

Wystawa malarstwa Krystyny Jacobson prezentowana będzie w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 od 3 września do 3 października.

Malarstwo Krystyny Jacobson to mistrzowskie artystyczne kompozycje. Jej malarskie konstrukcje pejzaży charakteryzują się kontemplacyjnym podejściem do natury, odnajdywaniem w jej kształtach wzorców idealnego piękna, a także przeobrażeniami formalnymi iluzyjnie stawiającymi odbiorcę w przestrzeni plastycznej. Bez wątpienia kontemplacja twórczości Krystyny Jacobson zapewnia ogrom wrażeń.

"Obrazy, które tu przedstawiam stanowią pewnego rodzaju notatnik, który powstawał latami. Są świadectwem mego zachwytu przyrodą i urodą świata.

Malując, zawłaszczam to co widzę. Analizuję, przetwarzam i zabieram domu. Proces ten wyzwala we mnie radość, ale też przynosi pożytek, ponieważ odświeża moje widzenie i podnosi sprawność w operowaniu światłem, kolorem i formą. Trochę z tego zostaje na obrazach, ale o wiele więcej osiada we mnie.

Ta radość i warsztatowa sprawność ujawnia się potem w pracowni, pomaga mi w realizacji moich pomysłów, nie tylko w formie malarstwa sztalugowego. Na różnych etapach mojego życia tworzyłam wszelkiego rodzaju tkaniny - wielkoformatowe do wnętrz zabytkowych i sakralnych wykonywane techniką filmdruku, kołtryny, gobeliny, aplikacje - ale też witraże.

Nie znaczy to, że odtwarzam przyrodę czy motywy roślinne. Wręcz przeciwnie. Wypracowuję układy różnych form niezależnych, oddając to co zostało we mnie z tych małych studiów pejzażowych.

Wyobraźnia potrzebuje zasilania, a uroda świata ubogaca nasze widzenie. W pracowni radość notowania zamienia się w ogromny, twórczy wysiłek."

Krystyna Jacobson

Urodziła się 4 października 1927 roku w Nowej Wsi nad Wisłokiem, jako córka Józefa Wiktora i Marii z domu hr. Łoś. Sopocianka od 1945 roku. Studia artystyczne rozpoczęła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie, którą ukończyła w 1955 roku. Twórczość w zakresie tkaniny artystycznej rozpoczęła od przystąpienia w 1951 roku do zespołu Zakładu Artystyczno-Badawczego w Sopocie, uczestnicząc we wszystkich jego przedsięwzięciach twórczych - m.in. współtworzyła tkaniny dla Izmiru i Gołuchowa, kostiumy dla Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Uprawia malarstwo sztalugowe i ścienne oraz uczestniczy w licznych wystawach w kraju i za granicą. Głównym nurtem jej działalności artystycznej stała się tkanina monumentalna, realizowana głównie w kościołach, m.in. w kościele Najświętszej Marii Panny i Chrystusa Króla w Gdańsku. Jej autorstwa są także liczne instalacje okolicznościowe do konkretnych wnętrz sakralnych, takich jak m.in. kościele Mariackim w Gdańsku i katedrze w Oliwie. Eksponowane tam wielkoformatowe tkaniny o powierzchni od 20 do 60 m², zostały wykonane metodą kołtryny, a czasem aplikacji. W czasach PRL działalność ta miała znaczenie nie tylko religijne, ale i społeczno-kulturowe (kształtowanie gustów i postaw). Następną sferą jej zainteresowań stało się tkactwo i witraże, co zaowocowało wystawą indywidualną gobelinów (Gdynia 1980). Inne jej realizacje to: ołtarz w formie tryptyku św. Stanisława Kostki (kościół Mariacki, później w Kaplicy Królewskiej), współpraca przy witrażu w gdańskim kościele św. Józefa (koloryzacja), tkanina dla NSZZ "Solidarność" (1980), scenografia w Operze Leśnej na festiwal Pop Session (1979 i 1980) w Sopocie (współpraca z arch. Pawłem Władysławem Kowalskim). Od początku pracy zawodowej należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Równolegle z twórczością artystyczną aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, zwłaszcza w środowisku katolickim, ściśle współpracując ze swoją wspólnotą parafialną. Przez 18 lat pracowała jako wolontariuszka w telefonie zaufania "Anonimowy Przyjaciel". Mieszka w Sopocie. Ma czworo dzieci, dziesięciu wnuków i trzynaście prawnuków.

Wernisaż 3.09.2018 r. o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Autorką bestsellerowej powieści "Opowieść niewiernej" jest: