stat

Wystawa malarstwa Jacka Lipowczana

Jacek Lipowczan urodził się w Istebnej na Śląsku Cieszyńskim. Dyplom uzyskał w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki u profesora Mieczysława Wejmana w 1976 roku.

Wielość porządków - wystawa

10 października 2019 - 26 stycznia 2020, godz. 11:00 - 19:00

bilety 10 zł
ulgowy 7 zł

Kinga Kolouszek - wystawa

16 października - 3 listopada 2019, godz. 10:00 - 20:00

Wstęp wolny
Podczas pracy w zespole Kazimierza Kutza, jako asystent scenografa, zetknął się pracami i projektami scenograficznymi Andrzeja Majewskiego. Bajkowe dzieła tego twórcy mocno wpłynęły na kształtowanie się twórczości i bajkowej wyobraźni malarskiej JALI.

W 1981 roku Jacek Lipowczan wyemigrował z Polski, pierwotnie do Szwecji następnie do Australii. W Sydney w amerykańskim studio filmów rysunkowych Hanna Barbera projektował sceny do poszczególnych filmów. Jacek Lipowczan wykorzystuje doświadczenia nabyte przy projektowaniu filmów rysunkowych tworząc bardzo indywidualny wyraz swojej wyobraźni, własny "magiczny" styl skojarzeń.

W 1984 roku wrócił z Australii do Europy, do Niemiec i pracował jako grafik, art director i ilustrator w wydawnictwach i agencjach reklamowych.

W 2004 roku zdecydował się zająć wyłącznie malarstwem. Na przekór dzisiejszej sztuce, w której awangarda goni awangardę, z roku na rok powiększa się grupa artystów malujących w podobnym stylu. Jacek Lipowczan dołącza do nich i zostaje członkiem międzynarodowego stowarzyszenia -Society of Art of Imagination w Londynie, którego patronem honorowym był znany surrealista austriacki ś.p. prof. Ernst Fuchs. Od tego czasu JALI bierze aktywny udział w życiu artystycznym. Prezentował swe prace na wystawach w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Polsce, Francji, Włoszech, Danii i USA.

Styl malarski Jacka Lipowczana można określić jako realizm - surrealistyczno - fantastyczny, chociaż tematyka jego obrazów oparta jest również głęboko na współczesnych wydarzeniach społecznych i politycznych. Jego obrazy są syntezą teraźniejszości czy to polskiej czy też międzynarodowej.

Jacek Lipowczan jest również inspiratorem ważnej dla tego nurtu cyklicznej (co dwa lata) wystawy objazdowej "Magical Dreams" organizowanej przez Galerie Bator ze Szczyrku. W tej chwili jest to już IV wydanie. Wystawa ta ma miejsce w kilku galeriach lub muzeach w Polsce, jak i w galeriach i muzeach w Austrii i Niemczech. Bierze w niej udział zawsze około 30 artystów z Polski, Danii, Niemiec, Francji, USA, Ukrainy i Rosji.

Jacek Lipowczan za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jedna z ostatnich nagród z której jest bardzo dumny to Nagroda Publiczności z wystawy Art Visionnaires w Chateau de Waroux w październiku 2017 oraz w Maju 2018 otrzymał Srebrny Medal L'Académie Interrnationale du Mérite et du Dévouement Français w Paryżu.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Który z trójmiejskich statków-muzeum nie jest jednostką Narodowego Muzeum Morskiego?