• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa kaligrafii w Galerii ZPAP

Zapraszamy na wystawę kaligrafii Joanny Zakrzewskiej i Piotra Kowalskiego zatytułowaną "Dialogi kaligraficzne" do Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku. Wystawa czynna w dniach 24.09-09.10..2022 r. w godz. 13.00-17.00 (w poniedziałki zamknięta).

2 - 30 lipca 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

17 grudnia 2022 - 31 sierpnia 2024

bilety 33 - 35 zł

Joanna Zakrzewska
japonistka, kaligraf i iluminator, wykładowca Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, uzyskała doktorat na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Naukowo zajmuje się estetyką sztuki japońskiej (monografie: Sakuteiki zapiski o zakładaniu ogrodów, Prze-myśleć piękno. Estetyka kaligrafii japońskiej). W dziedzinie kaligrafii japońskiej jest mistrzem w stopniu VI dana Szkoły Kaligrafii Japońskiej Seifū. Fascynuje ją pismo różnych kultur, arabskiej, hebrajskiej, ruskiej, chińskiej, no i oczywiście łacińskiej. Prowadzi warsztaty pokazy kaligrafii łacińskiej i japońskiej. Ma na swoim koncie liczne publikacje naukowe i wystawy artystyczne.

"Od dziecka fascynowała mnie kultura japońska. Przywoływała mnie, kusiła i puszczała do mnie oczko. Po wielu latach udało mi się spełnić swoje marzenie i pojechać do Japonii. To zmieniło całe moje życie. Kaligrafia japońska zawiera w sobie esencję sztuki i kultury japońskiej. Jest w niej to jak Japończycy myślą i co czują, jak postrzegają świat i siebie. Jest piękno i tajemnica. Jest muzyka i taniec. Fascynacja zaklęta w mrokach niezrozumienia, które próbuję zrozumieć, ale jak już mi się wydaje, że coś wiem otwierają się nowe przestrzenie Nieznanego, Niezbadanego." Joanna Zakrzewska.

Piotr Kowalski urodził się w Międzyzdrojach. W Szczecinie ukończył liceum plastyczne. Studiował w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki, gdzie w roku 1978 uzyskał dyplom w pracowni profesora Witolda Janowskiego. Po uzyskaniu dyplomu z grafiki projektowej podjął pracę w macierzystej uczelni. Przez prawie dziesięć lat uczył studentów liternictwa i typografii. Jego pasją jest między innymi kaligrafia, która uprawia od lat. Do pisania używa różnych narzędzi: kredki, ołówka, ptasiego pióra, stalówki, pędzla, zaostrzonego patyka albo korka od butelki. Unika długopisu, bo uważa, że wypacza on charakter pisma i wzmaga pośpiech, który nie sprzyja sztuce pięknego stawiania liter. Poza kaligrafią zajmuje się również liternictwem i typografią, projektowaniem znaków graficznych, systemów identyfikacji wizualnej, fotografią reklamową i portretową, projektowaniem graficznym. Współpracuje między innymi z Gminą miasta Gdańska wykonując dyplomy Splendor Gedanensis, Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie, Europejskim Centrum Solidarności, Uniwersytetem Gdańskim, gdzie wykonał około 50 dyplomów honoris causa. Jest laureatem IV edycji konkursu "Obsesja papieru" w kategorii praca artystyczna, za "Mistrzowską Kreację". Laureat nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w 2010 roku. Wielokrotnie prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

"Osoba, której największą pasją jest kaligrafia nie może być zatem jednostką przeciętną. Z jednej strony sam wybór tej formy twórczej aktywności, jako głównego obszaru zainteresowań jest z samej swojej natury bardzo oryginalny to jeszcze dodatkowo zajmowanie się tą czynnością w sposób profesjonalny buduje prawdziwy charakter. Sztuka pięknego pisania uczy wytrwałości, cierpliwości i pokory. To żmudne i wymagające wielkiego skupienia oraz precyzji zajęcie, szybko odsiewające bezmyślnych kopistów. We współczesnym, pełnym "wściekłości i wrzasku" świecie takie benedyktyńskie poświęcenie to towar deficytowy. Tu nie ma miejsca na tak charakterystyczne dla naszej cywilizacji "piętnaście minut sławy. Fragment tekstu,, Bezbłędny rycerz kaligrafii autorstwa Rafała Radwańskiego z 2020 r.z albumu,,50/70 Piotr Kowalski.

Opinie

Sprawdź się

Która z instytucji jest posiadaczem największej kolekcji urn związanych z kultem ognia?