stat

Wystawa fotografii "Nasza dawna BG"

Ponad 100 zdjęć pokazujących gdańską Biskupią Górkę w latach 1946-1980 złoży się na wystawę Nasza dawna BG organizowaną przy okazji Święta Ulicy Biskupiej. Fotografie pochodzą ze zbiorów rodzinnych dawnych i dzisiejszych mieszkańców Biskupiej Górki.

Na zebranych na wystawie zdjęciach zobaczyć będzie można m.in. codzienne życie mieszkańców, odświętne rodzinne spacery i dziecięce zabawy (w tym te letnie na balkonach kamienic, i te zimowe zrobione podczas sanny na górce przy Szkole Podstawowej nr 21). Na fotografiach utrwalono też, często już nieistniejące, tajemnicze zaułki oraz domy i sklepy Biskupiej Górki, w tym choćby prowadzony przez p. Płatka słynny sklep z galanterią, w którym okoliczni chłopcy zaopatrywali się w kapiszony. Z rodzinnych albumów na ekspozycję użyczono także fotografie prezentujące nadzwyczajne wydarzenia z życia dzielnicy, w tym pożar kamienicy, który miał miejsce w 1980 r. czy pierwsze powojenne komunie święte, do których dzieci z Biskupiej Górki i Piaskowni przyjmowane były w parafialnym kościele pw. Chrystusa Króla.

Prezentowanym na wystawie zdjęciom towarzyszyć będą krótkie notki - spisane przez osoby utrwalone na fotografiach wspomnienia związane z konkretnymi fotografiami. Goście wystawy, zwiedzając ją, usłyszą też płynące z gramofonu typu Bambino popularne melodie sprzed lat. Na ekspozycji będzie można także zobaczyć kilka ciekawych przedmiotów użyczonych przez mieszkańców Biskupiej Górki i dokumenty z 1946 r.

Wiele fotografii, które znalazły się na wystawie nigdy wcześniej nie była prezentowana publicznie. Zdjęcia dostarczyli dawni i dzisiejsi wieloletni mieszkańcy Biskupiej Górki, którzy kilka miesięcy temu utworzyli na Facebooku prywatną grupę. W grupie tej znalazło się wiele osób, które na Biskupiej Górce spędziły dzieciństwo i młodość ale koleje losu sprawiły, że dziś mieszkają tysiące kilometrów od Gdańska. Zebrane przez grupę fotografie stanowią więc wyjątkową, spontaniczną kolekcję - mozaikę tworzącą w sumie wielowątkowy ale spójny obraz Biskupiej Górki złożony z elementów świetnie dziś znanych oraz tych, które bezpowrotnie minęły.

Nie wszystkie fotografie zebrane przez grupę udało się zmieścić na wystawie. Zarówno te z ekspozycji, jak i wszystkie pozostałe, zasilą zbiory Archiwum Społecznego Biskupiej Górki tworzonego od wielu lat przez Stowarzyszenie Biskupia Górka. Część tego, ciągle uzupełnianego, zbioru można oglądać na stronie www.biskupiagorka.pl.

Wystawę przygotowało Stowarzyszenie Biskupia Górka z grupą Nasza dawna BG dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Gdańska.

Wernisaż ekspozycji odbędzie się 5 września 2021 r. o godz. 14 w siedzibie Stowarzyszenia Biskupia Górka przy ul. Biskupiej 4.

W dniu otwarcia wystawy zwiedzający będą mieli szansę na spotkanie z głównymi bohaterami składających się na nią zdjęć. Wernisaż uświetni koncert w wykonaniu zespołu złożonego z Aleksandry i Pawła Zawadów i ich córek Marianny, Felicji, Antoniny i Aurelii. Członkowie tej mieszkającej na Biskupiej Górce rodziny zagrają m.in. na wiolonczeli i harfie.

Wystawa czynna będzie do końca października.

23 września - 7 listopada 2021, godz. 14:00 - 20:00

Gdańsk,
bilety 7 zł
ulgowy 5 zł

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Z jakim miastem związana jest Magdalena Grzebałkowska - specjalistka od reportaży biograficznych, laureatka wielu nagród, finalistka Nagrody Literackiej Nike?