• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Wystawa fotografii Agnieszki Kmieciak i Jacka M. Kozłowskiego. ZEN

Wystawa fotografii ZEN Agnieszki Kmieciak i Jacka M. Kozłowskiego jest trzecią częścią Tryptyku japońskiego, który został zapoczątkowany wystawą Impresje japońskie i rozwinięty wystawą Niezmiennie...Japonia.

Obydwie wystawy od 2019 roku były pokazywane w galeriach sztuki w Warszawie i w Gdańsku. ZEN, trzecia część tryptyku jest refleksją nad przemijającym czasem, który upłynął od pierwszych wypraw do Japonii przed dwudziestu siedmiu laty. Wystawa miała swoją premierę w 2021 roku w Warszawie, a teraz jest prezentowana po raz pierwszy w Gdańsku.

Tematem wystawy jest uważne wspomnienie Japonii, w czasie gdy z powodu panującej sytuacji, wyjazd tam okazuje się niemożliwy. Oglądamy obrazy ludzi i miejsc pozbawionych zgiełku, wyciszonych, skupionych. Zaglądamy do własnego wnętrza.

Autorzy wystawy, podróżując do Japonii przez wiele lat, mieszkając w japońskich domach, będąc prywatnymi gośćmi w świątyniach zen, doświadczali niezwykłej mocy płynącej z praktyki zen, a także uważnej codzienności. W intencji autorów fotografie prezentowane na wystawie są barwami wewnętrznych przeżyć.

Agnieszka Kmieciak, gdańszczanka z urodzenia i wyboru, miłośniczka fotografii oraz kultury
i tradycji Japonii, którą pasjonuje się i odwiedza od 2005. Polonistka z wykształcenia, joginka z powołania. Spiritus movens Ośrodka Edukacji Prozdrowotnej Fuji-san w Gdańsku.
Pojęcie Zen (cicha medytacja) wywodzi się z tradycji buddyjskiej. Oznacza uważność, skupienie, samodoskonalenie.

Jacek M. Kozłowski urodził się w Warszawie. W latach 70. i 80. XX wieku zajmował się fotografią dokumentalną, zapisując przemijające zdarzenia oraz ich uczestników. Fotografia stała się jego medium; środkiem przekazu osobistych odczuć i emocji. Podróżuje do wielu krajów na świecie i obserwuje ludzi, obyczaje, przyrodę, krajobrazy i architekturę. Od 1995 odbywa regularne wyprawy do Japonii. Oprócz fotografii podróżniczej i ulicznej tworzy portrety, fotografie sensualne oraz akty. Od kilku lat mieszka w Gdańsku. Jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, Sopockiego Klubu Fotograficznego, World Photography Organization oraz założycielem Agencji Fotograficznej Elite.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W ilu językach można wysłuchac opowieści o historii Katowni, siedzibie Muzeum Bursztynu w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane