• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Wystawa czasowa "Sucharski. Oblicza."

W Zespole Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte została zaprezentowana nowa odsłona wystawy czasowej "Sucharski. Oblicza".

Nowa odsłona wystawy czasowej otwarta będzie dla publiczności według określonego harmonogramu w Zespole Szkół Morskich przy ul. Wyzwolenia 8 do niedzieli, 5 czerwca 2022 roku, z wyłączeniem okresu egzaminów maturalnych. Ponowne udostępnienie będzie miało we wrześniu 2022 roku.

Wystawa czasowa przypomina i przybliża sylwetkę mjr. Sucharskiego, który poświęcił życie służbie ojczyźnie, ale podlega nieraz skrajnym ocenom historyków i badaczy tematyki kampanii polskiej 1939 r. Śledząc biografię Majora możemy poznawać losy Polaków pod zaborami, podczas I wojny światowej, po odzyskaniu niepodległości oraz w latach II wojny światowej.

Postać majora Sucharskiego i obrońców Westerplatte przykładem dla nauczycieli i uczniów
- Pomysł na zaprezentowanie wystawy "Sucharski. Oblicza" jest tak naprawdę kontynuacją misji Muzeum realizowanej w gdańskich dzielnicach. Oprócz publikacji, cyklu wystaw plenerowych, animowania działań kulturalnych i edukacyjnych przyszedł czas na projekt we wnętrzach gdańskich szkół. Tę formę aktywności będziemy kontynuować w przyszłych latach - zapowiada Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Choć niemiecki atak na Polskę we wrześniu 1939 r. nastąpił w wielu miejscach, to właśnie Westerplatte bronione przez Sucharskiego i jego żołnierzy stało się symbolem wojennego bohaterstwa, ale i przestrogi, że to właśnie tu zaczął się najstraszniejszy konflikt w dziejach.
Terminy wolnego wstępu dla wszystkich mieszkańców i turystów:

09-10.04. (weekend) - godziny 10.00-15.00
25-29.04. (dni powszednie) - godziny 15.00-19.00
01-03.06. (dni powszednie) - godziny 15.00-19.00
04-05.06. (weekend) - godziny 10.00-15.00
W maju odbywają się egzaminy maturalne. Wystawa będzie zamknięta.

Partnerzy: Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska, Zespół Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte

Organizatorzy składają szczególne podziękowania za pomoc w organizacji wystawy Muzeum Marynarki Wojennej i ks. Pawłowi Górnemu, proboszczowi Parafii św. Jadwigi Śląskiej w Nowym Porcie.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Dużą chlubą Teatru Szekspirowskiego jest otwierany dach. Ile on waży?