• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia nieznana (1 opinia)

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na otwarcie wystawy "Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia nieznana." Wernisaż odbędzie się 18 maja 2023 roku o godz. 13:00 na poziomie -3 w MIIWŚ, towarzyszyć mu będzie konferencja prasowa.

Podczas wydarzenia głos zabiorą:

- dr hab. Grzegorz Berendt
, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, członek prezydium Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej,

- prof. dr hab. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, Przewodniczący (od strony polskiej) Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej,

- prof. dr hab. Ziyabek Kabuldinov, dyrektor Instytutu Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu w Ałmaty, Przewodniczący (od strony kazachstańskiej) Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej,

- Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie,

- Kordian Borejko, Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków,

- dr Jerzy Rohoziński, Instytut Pileckiego, członek prezydium Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej.

Spotkanie będzie miało charakter dwujęzyczny, przewidziano tłumaczenie symultaniczne. Otwarcie oraz konferencję prasową poprowadzi dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Ekspozycja "Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia nieznana." opowiada o Wielkim Głodzie w Sowieckim Kazachstanie. Wielki Głód w Kazachstanie, stał się dla republiki katastrofą demograficzną. W latach 1930-1933 wskutek kolektywizacji, rozkułaczenia, represji i głodu zmarło co najmniej 1 mln 200 tys. osób, co daje ok. ⅓ wszystkich mieszkańców kraju. Tragedia ta jeszcze długo rzutowała na historię i demografię Kazachów, a jej przebieg dopiero teraz jest badany. Pojawiła się wreszcie możliwość opowiedzenia o tym światu. Opustoszały kraj w połowie lat 30. XX wieku Józef Stalin postanowi wypełnić deportowanymi narodami, w tym obywatelami polskimi, potrzebne były bowiem ręce do pracy w licznych zakładach i kopalniach. Spirala terroru nakręcała kolejne tragedie.

Wystawa jest bezpłatna i będzie dostępna dla zwiedzających do 30 czerwca 2023 roku na poziomie -2 w MIIWŚ.

Otwarcie wystawy towarzyszyć będzie III posiedzeniu Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej, które odbędzie się 17-19 maja br. w MIIWŚ.

Opinie (1)

  • Dobrze, że ktoś dostrzega i głośno mówi o kolejnych zbrodniach tych czerwonych potworów, nie tylko Hołodomor.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Wiersz "Zdanie" poety Tadeusza Dąbrowskiego został wyróżniony w amerykańskim: