• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat

Wystawa "Ulica Słabości" Lesi Pczołki

Gdańska Galeria Güntera Grassa zaprasza na wystawę indywidualną Lesi Pczołki - rezydentki ICORN w Gdańskiej Galerii Miejskiej pt. "Ulica Słabości".

1 - 24 lipca 2022, godz. 13:00 - 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

22 lipca - 2 października 2022

bilety 10 zł
ulgowy 1 - 5 zł
Wystawa Lesi Pczołki w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa to próba zmierzenia się z doświadczeniem białoruskiego zrywu obywatelskiego przeciwko wyborczym fałszerstwom oraz z idącymi w ślad za tym represjami.

Artystka poszukuje środków wyrazu dla trudno uchwytnych procesów, które dotyczą relacji między urzędnikami u władzy a białoruskim społeczeństwem. Te relacje przestały się już nawet opierać na opresyjnym prawie, przeszły zaś w fazę nagiej przemocy i terroru. Jaka może być jednak reprezentacja tych stosunków? Filmy, zdjęcia, relacje świadków, wizerunki pobitych ludzi wchodzą oczywiście w spektrum działania artystki. Jednak na potrzeby wystawy Lesia Pczołka tworzy instalację odnoszącą się do obiektów pozornie neutralnych, które można napotkać podczas codziennego spaceru. Uchwyty na gazety i na flagi, czy dekorowane podstawy latarni z centralnej ulicy Mińska, które widziały już niejedną zmianę nazwy ulicy, którą zdobią od dziesięcioleci. W tytule wystawy pada nowa propozycja, bardziej adekwatna do dzisiejszych czasów.

Lesia Pczołka poprzez sztukę bada życie codzienne, pamięć i problemy społeczne. Artystka ukończyła psychologię społeczną na Mińskim Uniwersytecie Innowacji. W 2017 roku założyła niezależną inicjatywę wydawniczo-artystyczną VEHA z misją utrwalenia wizualnej historii Białorusi na podstawie prywatnych archiwów. Pracuje również nad archiwum protestów społecznych w swoim kraju. Po udziale w masowych protestach w Białorusi w 2020 r. została zatrzymana i osadzona w więzieniu, a następnie zmuszona do ucieczki.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  10 zł
 • Bilet ulgowy
  5 - 7 zł
bilet regularny - 10 zł,
bilet ulgowy - 7 zł,
bilet grupowy - 5 zł (od 10 osób),
w czwartek wstęp bezpłatny.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W którym roku ukończono budowę gmachu Opery Bałtyckiej?