• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
PATRONAT

Wystawa Trzymaterie

Trzymaterie to wystawa uczestniczek i uczestników zajęć Pracowni Ceramiki oraz Malarstwa i Rysunku, prowadzonej w Stacji Orunia GAK przez artystkę Grażkę Kunicką.

Otwarcie wystawy Trzymaterie odbędzie się 19 maja o godz. 18:00 w Ogrodzie Stacji Orunia GAK (zależy od pogody), natomiast ekspozycja będzie mieć miejsce w Galerii Peron.

Wystawa czynna będzie w dni powszednie od 08:00 do 20:00 i potrwa do 30 czerwca 2022 roku.

Autorzy prac:
Krystyna Białek / Elżbieta Chorzelska / Beata Dąbrowska / Izabela Dragacz / Mateusz Duszyński / Maria Gorzko-Wilkowska / Hanna Gryka / Grażyna Jędrzejewska / Natalia Komkowska / Żaneta Kowalska / Aleksandra Niemczyk / Anna Paprocka / Beata Podsiadły / Eleonora Sławkowska / Anna Sienkiewicz / Lucyna Waruszewska / Anna Winnicka

Tytuł wystawy nawiązuje do trzech dyscyplin sztuki, które studiują uczestnicy i uczestniczki zajęć.
Na wystawie zobaczymy prace stworzone przez nich w ostatnim roku, m.in. ceramikę wykonaną w technice gliny z użyciem różnorodnego szkliwa oraz wypalaną na miejscu w atmosferze tlenowej. Będziemy mogli przyjrzeć się efektom końcowym długiego procesu formowania, wypału i szkliwienia poszczególnych form.

Pokażemy także reprezentacje dwóch pozostałych dziedzin - rysunków oraz obrazów, wykonanych techniką olejną na płótnie, których tematem są studia martwych natur oraz wykonanych w plenerze pejzaży.

Trzymaterie - pierwsza z nich to ceramika, będąca sztuką materii. Fizyczne formowanie gliny a potem praca ze szkliwami to realne zetknięcie z chemią czy też alchemią tych materiałów - minerałami i pierwiastkami obecnymi nie tylko na ziemi, lecz w całym kosmosie... również w tym, z czego my sami się składamy. Można przywołać tutaj obraz z filmu Lecha Majewskiego Ogród rozkoszy ziemskich, kiedy główny bohater, świadomy, że niedługo już umrze, sypie do akwarium poszczególne pierwiastki w proporcjach jakie posiada nasze ciało... chcąc w ten sposób zrozumieć, oswoić, rozpoznać śmierć oraz swoje pochodzenie jako człowieka. I być może odpowiedzieć na podstawowe pytanie - skąd i kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?

W drugiej i trzeciej dyscyplinie Trzymaterii - malarstwie i rysunku uczestnicy zgłębiają tajniki technik malarskich i rysunkowych oraz studiują zagadnienia mimesis. Odpowiadają także na zadane przez Prowadzącą ćwiczenia z wyobraźni, przez co uczą się własnego artystycznego patrzenia na rzeczywistość i przez to kreowania swojego twórczego świata.

12 czerwca - 1 września 2022

Gdańsk,
Wstęp wolny

2 - 30 lipca 2022, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W jakim okresie obecna główna jednostka Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, czyli Ratusz Głównego Miasta, spełniał funkcję siedziby władz Gdańska?

 

Najczęściej czytane