• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa Rodzicielstwo szansa na równość

"Wystawa Rodzicielstwo - szansa na równość" w ramach 7. edycji Festiwalu Nordic Focus Festival 2022. Wystawa została przygotowana przez Instytut Szwedzki w Sztokholmie i Ambasadę Szwecji w Warszawie.

Szwecja była pierwszym krajem na świecie, który wprowadził urlop rodzicielski zarówno dla ojców, jak i dla matek. Stało się to w roku 1974. Dziś rodzice mają do dyspozycji 480 dni płatnego urlopu rodzicielskiego, który mogą podzielić między siebie. Wystawa Instytutu Szwedzkiego i Ambasady Szwecji ma pokazać, jak szwedzka polityka rodzinna wpłynęła na równość płci.

Na potrzeby wystawy fotografka Elin Berge sportretowała szwedzkich rodziców, którzy starają się po równo dzielić obowiązkami. Przeprowadziła też z nimi wywiady. Dwadzieścia trzy fotografie Berge pozwalają przyjrzeć się temu, jak bohaterowie wystawy próbują wykraczać poza głęboko zakorzenione koncepcje podziału ról płciowych i oczekiwań, by osiągnąć wyższy stopień równości i partnerstwa.

Polska wersja wystawy została wzbogacona o zdjęcie autorstwa Małgorzaty Fiałkowskiej-Filipek, zwyciężczyni konkursu fotograficznego Ambasady Szwecji Moje życie rodzinne.

Elin Berge (ur. 197jest wielokrotnie nagradzaną fotografką i twórczynią filmów, przez wiele lat skupiającą się na tym, jak normy i struktury władzy oddziałują na życie ludzi. Pracuje głównie przy długich projektach dokumentalnych do wystaw, książek i filmów. Jej wcześniejsze prace Slöjor (Chusty, 2006), Drottninglandet (Kraina królowych, 2009), Kungariket (Królestwo, 2015) i Awakening (Przebudzenie, 2020) wzbudziły ogromne zainteresowanie zarówno w Szwecji, jak i na świecie. Berge jest członkinią skandynawskiego kolektywu fotograficznego Moment, a na arenie międzynarodowej reprezentuje ją INSTITUTE artist.

Opinie

Sprawdź się

Gdzie słynny pisarz Günter Grass, laureat literackiej Nagrody Nobla, ma w Gdańsku swój pomnik razem z Oskarem - bohaterem "Blaszanego bębenka"?

 

Najczęściej czytane