• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa Pochwała Szaleństwa

30 lat Fundacji Theatrum Gedanense 1991-2021. Historia powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Fundacja Theatrum Gedanense powstała z marzenia Jerzego Limona, aby odbudować w Gdańsku teatr elżbietański, który istniał tu od XVII wieku przez prawie dwieście lat. Teatr ów był pierwszą, publiczną sceną Rzeczypospolitej i regularnie przyjeżdżali do niego z występami angielscy aktorzy w XVII wieku.

26 marca - 31 maja 2024, godz. 9:00

Wstęp wolny

17 maja - 18 sierpnia 2024

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
W 1990 roku Jerzy Limon z grupą przyjaciół postanowił założyć Fundację, która zrealizowałaby jego ambitny cel. Od tego momentu zaczyna ucieleśniać się jego wielkie gdańskie i europejskie marzenie: odbudowa teatru szekspirowskiego i stworzenie w Gdańsku centrum kultury o zasięgu międzynarodowym. Wystawa przygotowana przez Fundację Theatrum Gedanense we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim przedstawia historię Fundacji od momentu rozpoczęcia działalności w 1991 roku do szczęśliwego finału - otwarcia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w 2014 roku, a także naszą dalszą działalność w latach 2014-2021 związaną ze współpracą z GTS. Na wystawie pokazujemy najważniejsze historyczne momenty i wydarzenia artystyczne - z Festiwalem Szekspirowskim na czele, realizowane wspólnie z GTS projekty artystyczne i edukacyjne, a także naszą najmniejszą scenę - Teatr w Oknie - pierwszą scenę GTS , prowadzoną przez Fundację od 2015r. Wystawie towarzyszy publikacja w języku polskim i angielskim oraz film dokumentalny pt. "Pochwała szaleństwa - Nonsuch Theatre" , ponieważ - jak pisał Jerzy Limon " takiego teatru po prostu nigdzie , poza Gdańskiem, nie ma."

Wystawę tę dedykujemy Jerzemu Limonowi, marzycielowi, wizjonerowi, założycielowi Fundacji Theatrum Gedanense, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Cyt. z wykładu Jerzego Limona na 50-lecie UG pt. "Teatr, jakiego nie ma"

Opinie

Sprawdź się

W którym roku otwarto na Dolnym Mieście łaźnię, obecnie siedzibę Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"?