• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa Pochwała Szaleństwa

30 lat Fundacji Theatrum Gedanense 1991-2021. Historia powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Fundacja Theatrum Gedanense powstała z marzenia Jerzego Limona, aby odbudować w Gdańsku teatr elżbietański, który istniał tu od XVII wieku przez prawie dwieście lat. Teatr ów był pierwszą, publiczną sceną Rzeczypospolitej i regularnie przyjeżdżali do niego z występami angielscy aktorzy w XVII wieku.

2 lipca - 5 sierpnia 2022, godz. 13:00 - 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

2 - 30 lipca 2022, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
W 1990 roku Jerzy Limon z grupą przyjaciół postanowił założyć Fundację, która zrealizowałaby jego ambitny cel. Od tego momentu zaczyna ucieleśniać się jego wielkie gdańskie i europejskie marzenie: odbudowa teatru szekspirowskiego i stworzenie w Gdańsku centrum kultury o zasięgu międzynarodowym. Wystawa przygotowana przez Fundację Theatrum Gedanense we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim przedstawia historię Fundacji od momentu rozpoczęcia działalności w 1991 roku do szczęśliwego finału - otwarcia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w 2014 roku, a także naszą dalszą działalność w latach 2014-2021 związaną ze współpracą z GTS. Na wystawie pokazujemy najważniejsze historyczne momenty i wydarzenia artystyczne - z Festiwalem Szekspirowskim na czele, realizowane wspólnie z GTS projekty artystyczne i edukacyjne, a także naszą najmniejszą scenę - Teatr w Oknie - pierwszą scenę GTS , prowadzoną przez Fundację od 2015r. Wystawie towarzyszy publikacja w języku polskim i angielskim oraz film dokumentalny pt. "Pochwała szaleństwa - Nonsuch Theatre" , ponieważ - jak pisał Jerzy Limon " takiego teatru po prostu nigdzie , poza Gdańskiem, nie ma."

Wystawę tę dedykujemy Jerzemu Limonowi, marzycielowi, wizjonerowi, założycielowi Fundacji Theatrum Gedanense, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Cyt. z wykładu Jerzego Limona na 50-lecie UG pt. "Teatr, jakiego nie ma"

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaki oddział Muzeum Narodowego zlokalizowany jest w Spichlerzu Opackim?

 

Najczęściej czytane