• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Wystawa "Miała strój bogaty, malowany w różne światy"

"Miała strój bogaty, malowany w różne światy" - kobiece ubrania i ozdoby z wczesnego średniowiecza.

W X-XII wieku w południowej części regionu Morza Bałtyckiego przenikały się trzy tradycje: skandynawska, słowiańska i bałtyjska. Różniły się pod względem kulturowym, społecznym, gospodarczym czy wyznawanego systemu wierzeń. Odmienny był też sposób postrzegania kobiet, co uwidaczniało się w formie i kompozycji strojów.

To właśnie strojom i ozdobom kobiet z wczesnego średniowiecza poświęcona jest wystawa "Miała strój bogaty, malowany w różne światy" (tytuł zaczerpnięty z wiersza Bolesława Leśmiana). Wystawa będzie prezentowana od 16 lipca 2022 roku do 31 marca 2023 r. na Grodzisku w Sopocie.

Na ekspozycji pojawią się unikatowe zabytki. Większość z nich zostanie pokazana publicznie po raz pierwszy w historii muzealnictwa!

Elementy kobiecego stroju pochodzą ze zbiorów pięciu instytucji: Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Na wystawie będzie można zobaczyć także biżuterię odkrytą przez archeologów na cmentarzyskach w Ciepłem oraz Czarnej Wielkiej, skarb srebrny z Olbrachtówka; do tego ozdoby z Gdańska i z obszarów zamieszkiwanych przez Bałtów, a znajdujących się obecnie na Warmii i Mazurach oraz w granicach Litwy, Łotwy i Obwodu Kaliningradzkiego. Kolekcję uzupełniają znaleziska związane z tradycjami skandynawskimi z Wolina i Truso.

Otwarcie wystawy: 16 lipca 2022 r. (sobota), godz. 12:00 - Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63.

13 lutego 2021 - 31 grudnia 2022, godz. 10:00 - 16:00

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł

27 września - 11 października 2022, godz. 12:00 - 19:00

Wstęp wolny

Opinie

Sprawdź się

Kiedy odbył się pierwszy koncert w Państwowej Operze Bałtyckiej?