• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa Łodzie z Roskilde | kulturalny początek jesieni

Schyłek lata i początek jesieni to w CH Osowa okazja do spokojnego i refleksyjnego spędzenia czasu. Od 7 września otwarta będzie tu wystawa Łodzie z Roskilde artysty fotografika Adama Fleksa. Zdjęcia prezentujące repliki średniowiecznych łodzi Wikingów z duńskiego Roskilde zrobione zostały starymi aparatami, a cała wystawa wykonana dawną, tradycyjną metodą fotografii. Wyjątkowe kadry można będzie oglądać do 15 października.

Dla wszystkich, którzy po intensywnym lecie i wakacyjnych aktywnościach chcą trochę zwolnić tempo, CH Osowa ma doskonałą propozycję. Od 7 września można będzie podziwiać tu wystawę pt. Łodzie z Rosklide. Kadry przedstawiające poszczególne fazy budowy replik średniowiecznych łodzi Wikingów będą z pewnością nie lada gratką dla wszystkich wrażliwych na sztukę.

Łodzie sfotografował Adam Fleks, podczas swoich podróży po Rosklide na Zelandii, a następnie na wyspie Fionii, w 1991 r. Zdjęcia zrobione zostały starymi aparatami produkcji byłych już NRD oraz ZSRR, z kultowymi analogowymi obiektywami. Jest to cecha charakterystyczna tego autora, który praktycznie nigdy nie prezentuje zdjęć wykonanych aparatami cyfrowymi. Dodatkowo wyjątkowości wystawie dodaje technika jej wykonania, czyli wymagająca technika litowa, która jest jedną z dawnych, tradycyjnych metod fotografii. Za jej pomocą fotograf własnoręcznie tworzy odbitki, z których każda kolejna jest zawsze nieco inna, nawet przy zachowaniu tych samych parametrów, a przez to unikatowa i niepowtarzalna. 

Adam Fleks jest nie tylko artystą fotografikiem, ale także historykiem, pasjonatem dziejów Wikingów i żeglarzem. Miłość do morza i żeglugi przekazuje obecnie poprzez swoje prace, pozwalając by każdy odnalazł w nich coś dla siebie.
Nie pragnę analizować i doświadczać, tylko tworzyć i przeżywać. Nie zamierzam rozkładać całości na drobne elementy tylko tworzyć nowy wymiar z tego, co w danej chwili zostało mi dane. Odbiór zdjęć jest indywidualną sprawą poszczególnych widzów, którym pozostawiam ostateczną interpretację mówi autor wystawy.

To kolejne spotkanie ze sztuką w CH Osowa. Gdańskie centrum już nie po raz pierwszy organizuje wystawy fotografii, głównie związanych z tematyką żeglugi, których autorami są fotografowie związani z pomorzem.
Zawsze staramy się znaleźć u nas miejsce dla tego typu kulturalnych przedsięwzięć. To nasz ukłon w stronę działalności lokalnych artystów oraz jednocześnie wyjście do klientów z propozycją spędzenia czasu w wartościowy sposób mówi Aleksandra Słowińska, Dyrektor CH Osowa.

Wystawa dostępna będzie od 7 września do 15 października codziennie, z wyjątkiem niedziel niehandlowych, w godzinach otwarcia centrum, czyli 10.00-21.00.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywa się gra komputerowa stworzona przez Mateusza Skutnika, której akcja rozgrywa się w Gdańsku?