• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa Ku pokrzepieniu - wizje wolnej Polski w literaturze XIX wieku

Zapraszamy na wystawę "Ku pokrzepieniu - wizje wolnej Polski w literaturze XIX wieku", gdzie będzie można zobaczyć pierwsze wydania najcenniejszych polskich dzieł literackich, w tym "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, mniej znane piśmiennictwo kobiece oraz wpisy własnościowe dawnych kolekcjonerów księgozbiorów.

16 lipca 2022 - 31 marca 2023, godz. 12:00

Sopot,
Wstęp wolny

25 czerwca 2022 - 30 kwietnia 2023, godz. 10:00 - 16:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 15 zł
Polska - kraj którego nie było. Przez całe dziewiętnaste stulecie formalnie nie istniała. Wymazana z mapy politycznej, nigdy nie zniknęła z serca narodu. Swoje przetrwanie zawdzięcza w dużej mierze słowu pisanemu.

Literatura ku pokrzepieniu serc miała nie tylko ukoić ból po klęskach zrywów narodowych, ale sprawić, by duch niepodległości nie upadł, a żar miłości do Ojczyzny nie zagasł. W myśl sentencji "Mówić o Polsce, to przywracać ją do życia", publikowano powieści i opowiadania podtrzymujące ducha narodu, opracowania historyczne przypominające piękne karty dziejów Polski oraz przewodniki ukazujące piękno rodzimego krajobrazu.

Na otwarcie wystawy zapraszamy 10 listopada o godz. 12.00 (ul. Wałowa 15).
Wystawa potrwa do 13 stycznia 2023 r.

Na oprowadzanie kuratorskie można się umawiać z autorkami:
Agnieszka Kubiak agnieszka.kubiak@bg.pan.pl
Marta Pawlik-Flisikowska marta.pawlik@bg.pan.pl

Opinie

Sprawdź się

W którym roku po raz pierwszy w Gdańsku odbył się Ogólnopolski Turniej Poezji Społecznie Zaangażowanej o Nagrodę Czerwonej Róży?