• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Wystawa Król Karol III i Gdańsk (1 opinia)

Z okazji koronacji Króla Karola III, Fundacja Theatrum Gedanense przygotowała wystawę upamiętniającą wizytę Księcia Karola w Gdańsku, która miała miejsce 30 lat temu - 18 maja 1993 roku. Wystawa będzie prezentowana w oknach Teatru w Oknie od 28 kwietnia do 31 maja 2023. Ze względu na swoje usytuowanie w oknach Teatru przy ulicy Długiej, będzie ona dostępna bezpłatnie i całodobowo dla wszystkich odwiedzających. 

13 października - 5 listopada 2023, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Fundacja Theatrum Gedanense powstała w 1990 roku w celu rekonstrukcji teatru szekspirowskiego w Gdańsku. Patronem Fundacji został JKW Książę Karol, który odwiedził Gdańsk na zaproszenie prof. Jerzego Limona - prezesa Fundacji i pomysłodawcy budowy teatru. Formalne zaproszenie do przyjazdu do Polski wystosował prezydent Lech Wałęsa. Książę Karol odwiedził działkę, na której miał powstać teatr przy ul. Bogusławskiego, spacerował po Głównym Mieście w towarzystwie wojewody Macieja Płażyńskiego i prezydenta Gdańska Franciszka Jamroża. Następnie udał się do Dworu Artusa, gdzie wysłuchał koncertu Capelli Gedanensis i wziął udział w przyjęciu zorganizowanym przez Fundację Theatrum Gedanense. Patronat JKW Księcia Karola spełnił niezwykle ważną rolę pomógł Fundacji w pozyskiwaniu sponsorów oraz w międzynarodowej promocji projektu. W 2011 roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski oraz prezes Fundacji prof. Jerzy Limon wzięli udział w uroczystej kolacji w Clarence House, rezydencji Księcia Karola w Londynie, zdając relację z postępów budowy teatru. 19 września 2014 roku, po ćwierćwieczu zmagań i walki profesora Limona i jego zespołu, nastąpiło uroczyste otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Książę Karol przysłał z tej okazji wideo z życzeniami, które zgromadzeni goście obejrzeli na uroczystości otwarcia. 

Koronacja Króla Karola III odbędzie się 6 maja 2023 roku. 

Wystawa dostępna od 28.04 do 31.05.2023.
Wernisaż 27.04.2023 o godz. 17:00.

Organizator: Fundacja Theatrum Gedanense
Partner: Konsul Honorowy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej dr Mark Głuchowski

Opinie (1)

  • Śmieszne jak jest to nazwane wystawą i reklamowane. Kilka zdjęć wstawionych w okna wystawowe i to wszystko. Przejdziesz ulicą i nie zwrócisz uwagi. Do wystawy to się nawet nie umywa. Organizatorzy chociaż spróbowaliby wydrukować duże formaty tych paru zdjęć, zrobić z tego postery i ustawić na ulicy. Wstawienie fotek w okno i nazwanie tego wystawą jest naprawdę zabawne.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Który znany polski pisarz zamieszkał niedawno w Brzeźnie?