• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa "Kobiety: czas zmian" - historie kobiet w obiektywie National Geographic

 • Kalendarz
  2 - 18 września 2022
 • Lokalizacja
  Sopot

Kanał National Geographic zaprasza na wystawę "Kobiety: czas zmian", prezentującą fotografie należące do objazdowej galerii "Women: A Century of Change" organizowanej przez National Geographic Society.

9 września - 9 października 2022

Gdynia,
Wstęp wolny

23 września 2022 - 23 kwietnia 2023

Wstęp wolny
Spośród niezrównanego archiwum National Geographic wyselekcjonowano ikoniczne zdjęcia reportażowe ukazujące przeszłość i przyszłość kobiet z całego świata, ich codzienne życie, nadzieje, mądrość i piękno. Wśród sylwetek, które będzie można zobaczyć w ramach polskiej wystawy, znalazły się też inspirujące portrety naszych rodaczek: Wandy Rutkiewicz, Krystyny Kozioł i Anny Gumsley. Wystawę, której kuratorką jest Iwona El Tanbouli-Jabłońska, będzie można podziwiać w Toruniu (16-30.08) i Sopocie, podczas Festiwalu Fotografii W ramach Sopotu (2.09-18.09).

National Geographic Society, jedna z największych światowych organizacji naukowo-edukacyjnych, od momentu założenia w 1888 r. gromadzi fotografie dokumentujące codzienne życie społeczeństw z całego świata. Wszystkie te momenty tworzą jedyną w swoim rodzaju kronikę, w której wyraźnie odznaczają się sylwetki kobiet, ukazane na przestrzeni wieku.

W oparciu o ten niezrównany zbiór historii, fotografii i wieloletnią pracę dokumentalistów National Geographic powstała zachwycająca wystawa "Kobiety: czas zmian", która w sierpniu zawita do Polski. Iwona El Tanbouli-Jabłońska, kuratorka i zarazem dyrektorka artystyczna magazynu National Geographic Polska, wyselekcjonowała 30 ponadczasowych ujęć, które razem opowiadają inspirujące historie kobiet różnych narodowości i profesji, żyjących w odmiennych kontekstach społecznych i kulturowych. Wśród nich zobaczymy zarówno niepublikowane dotąd zdjęcia, jak i legendarną fotografię, na której Steve McCurry uwiecznił zielonooką afgańską dziewczynę.

"To bardzo zróżnicowany zbiór ujęć, które razem tworzą spójny obraz kobiety. Kobiety mądrej, silnej, pełnej współczucia i wrażliwości na krzywdę. Bohaterki zmieniającej losy społeczeństwa i kształtującej przyszłość. Zależało mi, żeby wybrane fotografie pokazywały kobietę w różnych odsłonach i w obliczu różnych życiowych wyzwań. Pełną miłości i empatii, a jednocześnie zdeterminowaną i walczącą." - mówi Iwona El Tanbouli-Jabłońska, kuratorka wystawy.

W galerii portretów natrafimy m.in. na Wandę Rutkiewicz, która jako jedna z pierwszych kobiet podbiła świat himalaizmu - jej portret znajdziemy w sekcji "Inspirujące Kobiety". Zdjęcie pochodzi z prywatnej kolekcji fotografki Ewy Abgarowicz. Obok Rutkiewicz zobaczymy także Krystynę Kozioł i Annę Gumsley - badaczki, których odwaga i wytrwałość w pracy naukowej mogą być inspiracją dla wszystkich.

Te przełomowe historie i dokonania kobiet z całego świata są również stale wspierane i opowiadane przez kanał kanał National Geographic, który stoi za takimi produkcjami jak m.in. film "Jane" poświęcony ikonie ekologii i badań nad szympansami - Jane Goodall, czy "W poszukiwaniu Amelii" o nieustraszonej pilotce, która przebijała szklany sufit i łamała konwenanse. Dokumenty National Geographic przybliżają też kulisy działań odważnych aktywistek, w tym Grety Thunberg w produkcji "Greta Thunberg - głos przyszłości" oraz bohaterek filmu "Gal Gadot i superbohaterki", które swoją walką z dyskryminacją, przemocą i degradacją środowiska inspirują do zmieniania świata na lepsze.

Wystawa "Kobiety: czas zmian" będzie dostępna w dn. 16-30 sierpnia na Rynku Staromiejskim w Toruniu oraz w dn. 2-18 września, podczas Festiwalu Fotografii W ramach Sopotu.

Na wystawę zaprasza kanał National Geographic. Zdjęcia pochodzą z kolekcji "Women: A Century of Change" National Geographic Society. Informacje o aktualnej lokalizacji wystawy można śledzić na facebooku kanału National Geographic https://www.facebook.com/ngcpl.

Opinie

Sprawdź się

Który z czołowych polskich raperów na Fecie w 2009 roku oglądał bajki Teatru Klapa, czyli Koperek i Kminek?