• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa: Katarzyna Serkowska Akwa Afekty

Wystawa Katarzyny Serkowskiej opowiada o wodzie i emocjach, na pierwszy rzut oka rzeczach od siebie dość odległych. Punktem wyjścia ekspozycji było osobiste doświadczenie straty oraz poszukiwanie sensu w towarzyszącym jej uczuciu smutku.

10 maja - 2 czerwca 2024, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wernisaż: 28 kwietnia, godz. 19.00 (na wernisaż wstęp wolny)
CSW Łaźnia 1, Gdańsk Dolne Miasto
Wystawa do 21 maja 2023

Godziny otwarcia wystawy:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek-piątek: 14.00-20.00
Sobota-niedziela: 12.00-20.00
Wstęp na wystawę: 1 zł

Postrzeganie śmierci i obrzędów z nią związanych zmieniało się na przestrzeni wieków. Nie tylko śmierć jest dzisiaj tematem wypieranym, niewygodnym. Dzisiaj człowiek dąży do odłączenia się od wszystkiego, co związane z bólem/trudnościami. Obecnie inaczej postrzegamy również płacz. Najczęściej kojarzy się ze słabością, niemożnością powstrzymania emocji. Łzy przypisane są raczej do sfery prywatnej, kobiecej, a nie publicznej męskiej. Płaczemy w samotności. Z biologicznego punktu widzenia płacz to jedna z podstawowych funkcji organizmu, pozwalająca na rozładowanie ponadnormatywnego napięcia. Pod wpływem smutku, zadumy, radości, bólu, rozpaczy, bezradności, sentymentu czy szczęścia uruchamiają się w nas procesy neurobiopsychologiczne, skutkujące wydzielaniem łez. Z chemicznego punktu widzenia łzy to ciecz składająca się głównie z wody, niewielkiej ilości chlorku sodu i białka.
 
Akwa Afekty Katarzyny Serkowskiej to z jednej strony opowieść o poszukiwaniu ekspresji dla emocji uwięzionych w wodzie: łzy, które są wyrazem straty, włączone zostają w obieg natury i otwierają nowy cykl. Jest to też opowieść o naszej więzi z naturą, odwieczną cyrkulacją w niej zachodzącą, będącą źródłem siły, odnowy i wewnętrznego wzrostu. W prezentowanych instalacjach artystka wykorzystała biologiczne medium, jakim jest woda oraz woda z jej ciała (łzy) i żywe organizmy rośliny. Artystka połączyła naukę z mitologią, bio-art z symboliką. W swoich pracach poszukuje ona powiązań człowieka z naturą, dających poczucie sensu i definiujących ludzką egzystencję.
 
Wystawa jest częścią programu Inkubator CSW Łaźnia i realizowana jest w ramach nagrody przyznanej artystce przez CSW Łaźnia w konkursie Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2022.
Katarzyna Oliwia Serkowska (ur. 1992 r. w Warszawie): artystka wizualna, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom magisterski z wyróżnieniem zrealizowała na Wydziale Intermediów w Pracowni Działań Transdyscyplinarnych prof. Grzegorza Klamana w 2021 roku. Członkini Galerii UL w Gdańsku. Zadebiutowała wydaniem autorskiego photobooka pt.: Orphans w 2019. Brała udział w wystawie BIO-OBECNOŚĆ bity-kłącza-sieci, Nie wszystko jest o nas i innych. Jej prace prezentowane były na Międzynarodowym Festiwalu Fotograficznym Interphoto w Białymstoku w 2021 i Festiwalu Fotografii W Ramach Sopotu w 2022. Zajmuje się fotografią artystyczną, postfotografią oraz nowymi mediami (bio-art, sztuka generatywna), a także tworzy instalacje. W centrum jej artystycznych zainteresowań leży relacja z naturą.

Współpraca: dr Grzegorz Cech i dr hab. Wojciech Pokora, 
Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego
 

Opinie

Sprawdź się

Jaką funkcję pierwotnie pełniła Łaźnia Miejska, obecnie siedziba Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku?