stat
Impreza już się odbyła

Wystawa Irminy Rusickiej i Kaspra Lecnima

Wernisaż: 12.11, godz. 19.00
Wystawa: 13.11 - 04.12.2021


Kuratorka: Kasia Sobczak
 
Dawno, dawno temu, Katon Starszy każdą swoją wypowiedź kończył zdaniem, że Kartaginę należy zniszczyć. Niechęć do tego miasta nie wzięła się znikąd w pamięci miał bitwę pod Kannami, w której kartagiński wódz rozgromił wojska Cesarstwa Rzymskiego, a Wieczne Miasto żyło słowami Hannibal u bram.

Dzisiaj z Katonowego grobu wciąż słychać rechot samozadowolenia, wszak Kartagina jest ruiną. Jednak Hannibal u bram to już inny wróg, inny mściciel czarowna technologia w skali mikro i makro, przecinająca nieboskłon i drążąca krecie korytarze w ciele. Tym, którzy chcieliby ją przekląć w zarodku czeka niełatwe zadanie: trzeba cofnąć się do czasów mrocznych jak sadza, gdy pierwszy hominid sięgnął po cudzą kość i przegnać przez step praszczura, który zadać chce cios naturze rodzącą się właśnie kulturą. Niech nawet mu się nie śni, że gnat kiedyś może zawisnąć w kosmosie, wbrew prawom ziemskim i boskim zarazem.

W wystawie Irminy Rusickiej i Kaspra Lecnima tytułowe kości i satelity to historia wszystkiego co ludzkie życiodajnego postępu i jego ofiar, uporczywych snów o lataniu, a przede wszystkim, popiołów katastrof, z których ulepić da się nowe, szybsze i bardziej lśniące pociski wymierzone w czarną grozę kosmosu. Jeżeli kogoś winić za stalowe gnaty zawieszone na ziemskiej orbicie to tylko tę pierwszą już-nie-małpę, która z kości uczyniła na siebie wyrok. A zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na kość, to na satelitę, potem znów na kość i na satelitę, ale nikt już nie mógł się połapać, co jest czym.

Tekst: Aleksy Wójtowicz
 
Program towarzyszący:
13.11, godz. 14: Oprowadzanie po wystawie z artystami i kuratorką
27.11, godz. 14: Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
 
Godziny otwarcia wystawy:
Wtorek - piątek w godzinach: 14 -18
Soboty w godzinach: 11-15
 
Irmina Rusicka (ur. 1990 we Włocławku) artystka sztuk wizualnych, autorka instalacji, wideo i prac badawczych. Absolwentka psychologii i historii sztuki w ramach MISH na Uniwersytecie Wrocławskim (2014) oraz Sztuki Mediów na ASP we Wrocławiu (2017). W swojej praktyce artystycznej zderzała samochody, naprawiała motocykl, robiła gwiazdę akrobatyczną w Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich i zbierała pieniądze na zrobienie dziury w budynku instytucji sztuki. Brała udział w projekcie The New Dictionary of Old Ideas (2019-2020). Pracuje indywidualnie oraz w duecie z Kasprem Lecnimem. Mieszka i pracuje w Warszawie. Reprezentowana przez Galerię Szara.

Kasper Lecnim (ur. 1990) artysta wizualny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Pracuje indywidualnie oraz w duecie z Irminą Rusicką. Zdarzyło mu się produkować szaliki, organizować przeprowadzki, odśnieżać, zderzać auta i wyzywać na pojedynki dyrektorów instytucji kultury. Reprezentowany przez Galerię Szara.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Tryptyk "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga można zobaczyć w: