• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa "Historia gdańskich tramwajów zapisana w biletach"

Najciekawsze historyczne bilety tramwajowe, w tym unikatowy bilet na gdański tramwaj konny z ok. 1880 roku, a także imienne bilety miesięczne ze zdjęciami ich posiadaczy. Gdańskie Autobusy i Tramwaje wraz z Muzeum Gdańska zapraszają na wystawę "Historia gdańskich tramwajów zapisana w biletach". Wydarzenie organizowane jest z okazji przypadającej w tym roku 150. rocznicy tramwajów w Gdańsku.

2 lutego - 17 marca 2024

Gdańsk, Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny

18 listopada 2023 - 12 maja 2024

bilety 10 zł
ulgowy 6 zł
Od soboty, 28 października do 4 grudnia w Muzeum Gdańska - w Ratuszu Głównego Miasta, prezentowane będą najciekawsze bilety historyczne z najstarszej, liczącej ponad 500 eksponatów, kolekcji Gdańskich Autobusów i Tramwajów oraz Macieja Lisickiego, prezesa GAiT.

Podczas wystawy będzie można zobaczyć m.in. najstarszy z kolekcji bilet na gdański tramwaj konny z ok. 1880 roku, imienne bilety miesięczne dla kobiet i mężczyzn oraz bilety z okresu pierwszych lat funkcjonowania w Gdańsku tramwajów elektrycznych.

Historia gdańskich tramwajów ma już 150 lat
Pierwsze tramwaje w Gdańsku, w relacji Targ Sienny - Oliwa, rozpoczęły kursowanie 22 czerwca 1873 roku. Trasa składała się z 11 mijanek, jedynie jej krótkie odcinki, prowadzące nad fosą i przez Bramę Oliwską oraz początkowy fragment linii na Targu Siennym, zostały zaprojektowane w układzie dwutorowym. Tramwaje zatrzymywały się na 23 przystankach - by zminimalizować wysiłek fizyczny koni - wyłącznie na żądanie pasażera. A w trzynawowej hali w nowo wybudowanej zajezdni w Oliwie znajdowała się przestronna stajnia dla ponad stu koni.

Tak wyglądały początki komunikacji tramwajowej w naszym mieście. Tak 150 lat temu rozpoczęła się historia gdańskich tramwajów. Komunikacja tramwajowa rozwijała się wraz z postępem technicznym - miejsce tramwajów konnych zajęły elektryczne, rozbudowywały się trasy tramwajowe. Komunikacja trwała też konsekwentnie w czasach wielkich kryzysów, które przyniosły I i II wojna światowa. Powstała z gruzów po ogromnych zniszczeniach dokonanych w trakcie działań wojennych w 1945 roku.

Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje, jako kontynuator tej historii zapisuje jej nowe karty i pielęgnuje o niej pamięć.

- Historia gdańskich tramwajów to historia pisana przez czasy i ludzi, historia niezwykła i ciekawa, historia, którą warto poznawać, i o której warto pamiętać - mówi Maciej Lisicki, prezes GAiT. - Stąd nasze działania, takie jak budowa floty pojazdów historycznych GAiT, w której znajduje się m.in. unikatowy w skali Europy tramwaj konny z 1873 roku, czy kolekcja wyjątkowych historycznych biletów na przejazdy gdańskimi tramwajami.

Otwarcie wystawy już w najbliższą sobotę
28 października o godz. 11.30 w Wielkiej Sali Wety Muzeum Gdańska (Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47) odbędzie spotkanie inaugurujące wystawę "Historia gdańskich tramwajów zapisana w biletach". Podczas wydarzenia będzie można nie tylko zobaczyć eksponaty, ale także usłyszeć wiele ciekawych informacji na ich temat. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Opinie

Sprawdź się

Czy istnieje specjalna osobna nagroda przyznawana tłumaczom zagranicznych dzieł?