Imaginarium Grassa. Grass. Noblista. Honorowy gość i obywatel Miasta Gdańska w poprzedniej dekadzie. Jest postacią niejednoznaczną, może nawet kontrowersyjną i niepoprawną. Enfant terrible polsko-niemieckich stosunków. Narażający się wielu, swoją szczerością, prostotą bycia, momentami patriarchalnym punktem widzenia, swoją skomplikowaną polsko niemiecką proweniencją. Jego niejednoznaczność wynikała z czasów, w których przyszło mu żyć. Nie zmienia to faktu, że jego gdańska trylogia jest jednym z wyznaczników gdańskiej literatury. Jej kamieniem milowym. Spuścizna literacka Grassa pozostaje niewyczerpanym źródłem badań i inspiracji dla współczesnych teoretyków i pisarzy.
Na wystawie w galerii dedykowanej jego imieniu pokazujemy ogrom jego grafik, rysunków i rzeźb, pochodzących ze zbioru stu kilkudziesięciu jego dzieł zgromadzonych w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Prezentujemy spuściznę plastyczną Grassa bez zbędnego komentarza. Linki pomiędzy literackim światem Grassa a imaginarium plastycznym są dzisiaj oczywiste, jedne wynikają z drugich. Zapraszamy zatem w podróż z plastyczną wielowątkową i magiczną twórczością Grassa i do odnajdywania tych fascynujących połączeń świata słowa i obrazu.
Na wystawie Grass Kolekcja pojawią się również cztery filmy zatytułowane "Wrzeszczanki" zrealizowane przez Fundację Palma. Bohaterkami filmu są działaczki, pionierki, twórczynie i organizatorki - wyjątkowe mieszkanki Wrzeszcza, które tak jak Günter Grassa zapisały się na kartach lokalnej i światowej historii.
Zobacz relację z poprzedniej edycji (2022)
Wystawa będzie także okazją do spacerów tematycznych, podczas których zaprosimy do poznania bliżej twórczości Güntera Grassa i zgłębienia jego artystycznej wizji natury i świata. Pierwszy spacer inaugurujący wystawę rozpocznie się już 13 maja o godzinie 12.00. Wraz ze znaną gdańską pisarką Barbarą Piórkowską wyruszymy z Gdańskiej Galerii Grassa przy ul. Szerokiej aby odkrywać roślinność wokół gdańskiej starówki i okolic. W czerwcu natomiast wątki historyczne i architektoniczne Gdańska w twórczości noblisty przybliży charyzmatyczna przewodniczka Anna Kowalewska-Mróz.
Na zakończenie wystawy, w lipcu wraz z Fundacją Palma i Natalią Koralewską będziemy odkrywać na nowo tak ukochany przez Grassa Wrzeszcz.
wt.-niedz. 12.00-19.00 /
czwartki - wstęp wolny