• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa Grand Press Photo 2022

302 najlepsze zdjęcia prasowe z tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo będzie można oglądać od 20 czerwca do 3 lipca w biurowcu Wave wybudowanym przez firmę Skanska w Gdańsku.

Do obejrzenia ekspozycji w budynku Wave zapraszają organizatorzy konkursu: magazyn "Press" i Fundacja Grand Press oraz spółka biurowa Skanska. Budynek biurowy Wave, należący do portfolio Skanska, jest zlokalizowany w gdańskiej Oliwie Wave przy Alei Grunwaldzkiej 347. Biurowiec korzysta wyłącznie z energii elektrycznej wyprodukowanej w źródłach odnawialnych i jako pierwszy w Trójmieście, został wyróżniony prestiżowym certyfikatem WELL Core & Shell na poziomie Gold.

Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku, w godzinach 9 - 18. Prezentuje ona 302 fotografie: 48 zdjęć pojedynczych, 11 fotoreportaży, pięć projektów dokumentalnych oraz osiem zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland. Prace te trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczyła amerykańska fotoreporterka, sześciokrotna laureatka World Press Photo - Ami Vitale.

Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Wojciecha Grzędzińskiego (dla "The Washington Post") przedstawiająca Irinę Maniukinę, która gra na fortepianie w swoim dopiero co zbombardowanym przez Rosjan domu. "Zostaliśmy dosłownie bez słów i to jest potęga fotografii" - powiedziała o tym zdjęciu Ami Vitale, przewodnicząca jury.

Na wystawie można obejrzeć również kilka zdjęć (spośród kilkunastu nadesłanych) uhonorowanego przez Fundację Grand Press, Dmytra Kozackiego "Oresta" - autora zdjęć ze schronów Azovstalu. Fotografie te obiegły cały świat po tym, gdy Dmytro napisał w mediach społecznościowych: "Dziękuję ze schronu Azovstalu - miejsca mojej śmierci i życia. (...) Zostawiam wam zdjęcia jak najlepszej jakości, wyślijcie je na wszystkie konkursy dziennikarskie i fotograficzne. Jeśli któryś wygram, to będzie mi bardzo miło dowiedzieć się o tym po uwolnieniu. Dziękuję wszystkim za wsparcie. Do zobaczenia".

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo. W tym roku była nim Ami Vitale. Oprócz niej w jury zasiadali: Antonio Bat, Anna Bedyńska, Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Partnerem wystawy miejskiej w Gdańsku jest spółka biurowa Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Patronami medialnymi wystawy miejskiej są: Trójmiasto.pl, "Dziennika Bałtycki", Radio Gdańsk.

Partnerzy konkursu i wystaw: Miasto Gdańsk, Provident Polska, spółka biurowa Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Fujifilm.
Partner wystaw: Drukarnia Andrus
Organizatorami konkursu są magazyn "Press" i Fundacja Grand Press.

Więcej informacji oraz materiały prasowe na stronie: https://grandpressphoto.pl

Opinie

Sprawdź się

Państwowa Galeria Sztuki, galeria sztuki współczesnej i tradycyjnej, mieści się w: