• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła

Wystawa "Gedania i nie tylko. Sport polski w międzywojennym Gdańsku" (1 opinia)

W 100. rocznicę założenia Klubu Sportowego Gedania w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku otworzono wystawę "Gedania i nie tylko. Sport polski w międzywojennym Gdańsku". W uroczystym wernisażu wzięli udział m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, Krzysztof Sznura, wiceprezes kontynuatora tradycji klubu Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, czyli GKS Gedania 1922, a także członkowie Koła Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Wystawę będzie można zobaczyć co najmniej do końca maja 2023 roku.

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Wernisaż wystawy był jednym z dwóch punktów kulminacyjnych obchodów jubileuszu Klubu Sportowego Gedania, który przed wojną zrzeszał około 550 osób, głównie Polaków, a do połowy lat 30. XX wieku także gdańskich Żydów i Niemców. W wielosekcyjnym klubie trenowali mężczyźni i kobiety odnosząc liczne sukcesy. Jednym z najbardziej znanych osób jest bokser Zygmunt Chychła - zdobywca pierwszego po II wojnie światowej złotego olimpijskiego medalu dla Polski. Z Gedanią związani byli także gdański pisarz Brunon Zwarra, Brunon Mionskowski, Hildegarda Bigocka czy Wiktor Bellwon. Wielu z nich upamiętniono w ramach projektu Ludzie Gedanii.

Gedania i nie tylko. Historia polskiego sportu w Wolnym Mieście Gdańsku
W momencie proklamowania Wolnego Miasta Gdańska istniała na jego terenie w zasadzie tylko jedna polska organizacja sportowa - Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". Wkrótce jednak powstały nowe. Tylko w 1922 r. założono polski Klub Wioślarski (w maju), Pierwszy Polski Klub Jachtowy (w lipcu) oraz Klub Sportowy Gedania (15 września). Pod koniec tego samego roku sport zaczęli uprawiać polscy akademicy, którzy jednak sformalizowali działalność dopiero w czerwcu 1923 r., tworząc Akademicki Związek Sportowy w Gdańsku. W tym samym roku, niespełna rok po otwarciu Gimnazjum Polskiego, w murach tejże szkoły utworzone zostało uczniowskie koło sportowe "Bałtyk". W latach 1928-1929 założono Klub Morski (później Polski Klub Morski) oraz Aeroklub Akademicki (później: Aeroklub Gdański), a w latach 30. następne podmioty: Kolejowy Klub Sportowy, Pocztowy Klub Sportowy, Harcerski Klub Sportowy i wiele innych.

Nie tylko przeszłość, ale i teraźniejszość
Na wystawie w Muzeum Poczty Polskiej można zobaczyć prawdziwe perełki z kolekcji Muzeum Gdańska, Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk, Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej, Biblioteki Miejskiej w Rumii oraz kolekcjonerów prywatnych. Do najcenniejszych eksponatów zaliczyć można koszulkę Klubu Sportowego Gedania - jedyną zachowaną z czasów pierwszego, przedwojennego klubu.

Co wiesz o gdańskim sporcie? Odpowiedz na pytania i zgarnij Bo"GDA"na
Rodziny, które odwiedzą wystawę w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku i udzielą po zakończeniu zwiedzania poprawniej odpowiedzi na jedno z dwóch pytań, otrzymają maskotkę obchodów 100-lecia KS Gedania, czyli Bo"GDA"na oraz słodkie upominki. Liczba jubileuszowych maskotek jest ograniczona i wynosi 50 sztuk.

Wystawa jest częściowo dostosowana do zwiedzania przez osoby ze szczególnymi potrzebami. Będzie czynna przynajmniej do maja 2023 roku.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
  • Bilet ulgowy
    5 zł
Ceny biletów indywidualnych normalnych i ulgowych wynoszą odpowiednio 10 i 5 złotych.

Opinie (1)

  • Niemcy i zydzi w Gedanii

    Nie wiedzialam ze Gedania przyciagala niemcow i zydow. Zawsze myslalam ze to byl klub polski, ale teraz po przeczyraniu puerwszych linijek artykułu będę wiedziała ze Gedania to był klub niemiecki i żydowski. Dzieki za sprostowanie tego co się słyszy prawie w 99%~ zeGedania to był klub polski. A okazuje się ze nie, z artykułu wynika jasno ze to był klub żydowski i niemiecki. Teraz wiem dlaczego Dulkiewicz jest tak obojętna na losy miejsca po gedanii. Po co dbać o historie naziztiw w Polsce. Kto by chciał

    • 0 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W jakim mieście znajduje się siedziba główna ERGO Hestii?