• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa Doroty Walentynowicz CHERISH

Wystawa Doroty Walentynowicz "Cherish" prezentuje wybór prac artystki: obiekty, zdjęcia, instalacje i dokumentacje, rozpięte na siatce znaczeń opisującej relacje kobiet z fotografią i aparatem fotograficznym.

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny

29 maja - 1 września 2024

Wstęp wolny
Zgodnie z transwersalną (z łac. poprzeczną) praktyką artystka przemieszcza się swobodnie pośród dyscyplin, mediów, epok oraz pojęć, pomiędzy tym co prywatne i publiczne, materialne i pojęciowe, pomiędzy troską i opresją. Walentynowicz eksperymentuje z mechaniką obrazów antropomorfizując aparaty fotograficzne, by jednocześnie wyjść poza antropocentryczną perspektywę samego fotografowania. Używa algorytmów cyfrowych, analizując potencjalną nieskończoność strumienia obrazów w sieci internetowej, by za chwilę powrócić do ceramicznych rzeźb sugestywnie nawiązujących do tego co pierwotne i cielesne.

Punktem wyjścia (a właściwie jednym z wielu) jest tu historia amerykańskiej firmy Kodak, produkującej sprzęt fotograficzny, która od początku działalności kierowała swoją ofertę do kobiet. Wytwarzane od 1888 roku klisze w rolkach i łatwe w obsłudze kamery reklamowane były jako narzędzia służące przede wszystkim do utrwalania rodzinnych wspomnień. W ten sposób kobiety stały się domowymi dokumentalistkami i archiwistkami (oprócz tradycyjnie przypisanych im ról) zyskując możliwość fotograficznego zapisu własnej historii, a zarazem włączając się w kulturę opartą na masowej konsumpcji ze wszystkimi konsekwencjami tych procesów.

Dziś powszechna możliwość robienia zdjęć telefonami komórkowymi, a przede wszystkim dostęp do narzędzi ich upubliczniania zmieniły radykalnie naszą rzeczywistość. Następstwami tych przemian są cyberaktywizm i hashtagowe rewolucje, których kobiety są inicjatorkami i czynnymi uczestniczkami, ale też wirtualna przemoc i dezinformacja.

Tytułowe "cherish" oznacza w języku angielskim troskę, dbanie o coś lub o kogoś,
a także umiłowanie czegoś. Jednocześnie jest to nazwa najnowszego produktu firmy Kodak - zestawu monitorującego zachowanie niemowląt w czasie rzeczywistym, nazywanego też elektroniczną nianią. U Walentynowicz tytuł "Cherish" odczytywać można wielopoziomowo: jako zadanie tradycyjne przypisane kobietom, ale też postulaty współczesnych ruchów post feministycznych oparte na etyce troski czy, w innej perspektywie, jako ukryte narzędzie kontroli i ograniczania.
Anna Ciabach

Wernisaż: 1.07.2022, godz. 18.00-21.00
Daty wystawy: 1.07-4.09.2022
Miejsce: 4G, ul. Szeroka 37
Artystka: Dorota Walentynowicz
Kuratorki: Anna Ciabach, Maria Sasin
Identyfikacja graficzna: Julia Porańska
Godziny otwarcia: wt-ndz, godz. 12.00-19.00

Patroni medialni: Magazyn Szum, Notes Na 6 Tygodni, Magazyn Linia, Prestiż Magazyn Trójmiejski, gdansk.pl, trójmiasto.pl

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  10 zł
 • Bilet ulgowy
  7 zł
bilet regularny - 10 zł,
bilet ulgowy - 7 zł,
bilet grupowy (powyżej 10 osób) - 5 zł

Opinie

Sprawdź się

Skąd według legendy wzięła się nazwa ulicy Żabi Kruk?