• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa "Byli sąsiadami"

W sobotę, 1 października, o godz. 12.30 zostanie zaprezentowana wystawa plenerowa przygotowana przez Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Dzięki współpracy z Muzeum Gdańska będzie ją można oglądać w Gdańsku przy ul. Grobla I. Po obejrzeniu wystawy zapraszamy na spacer z przewodnikiem po Głównym Mieście szlakiem dawnych synagog i śladów społeczności żydowskiej w Gdańsku.

maj 1

środa, godz. 17:00 - 19:00

Sopot, ul. Dworcowa 4
Wstęp wolny
maj 10-11

piątek - sobota, godz. 16:00 - 23:59

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wystawa "Byli sąsiadami" poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu: Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że oprócz bezspornej i fundamentalnej roli Adolfa Hitlera i innych przywódców partii nazistowskiej, tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało? Dlaczego tak niewielu pomagało tym najbardziej zagrożonym?

- Prezentujemy tę wystawę w przestrzeni publicznej Gdańska, aby uświadomić, jak doszło do niewyobrażalnych zbrodni II wojny światowej. W realiach agresji Rosji na Ukrainę nauka ta nabiera szczególnego znaczenia. Wystawa zostanie wpisana w gdański kontekst i stanowić będzie przygotowanie do obchodów kolejnej rocznicy Nocy Kryształowej w Gdańsku, którą obchodzimy już niedługo, bo 12 listopada - mówi dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska.

Wystawa "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady" opowiada o postawach, które wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej przyjęli mieszkańcy Europy.

- Badanie historii pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób ludzie w innym czasie i w innych okolicznościach dokonywali ważnych wyborów oraz jakie były ich konsekwencje - powiedziała Sara J. Bloomfield, dyrektor Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. - Wystawa "Byli sąsiadami" zmusza do refleksji nad ludzkimi wyborami, które sprawiły, że Holokaust był możliwy. To wyraźne przypomnienie o sile jednostek, które mogą coś zmienić - na lepsze lub na gorsze.

Wystawa "Some Were Neighbors" ("Byli sąsiadami"), powstała w 2013 r. w związku z dwudziestą rocznicą otwarcia waszyngtońskiego muzeum. Po zamknięciu oryginalnej wystawy w Waszyngtonie w 2017 r. stworzono jej skróconą, łatwą do eksponowania wersję mobilną, przeznaczoną do użytku międzynarodowego. Mobilna wersja wystawy została przetłumaczona na dziesięć języków i była dotychczas prezentowana w dwudziestu jeden krajach.

Od 1 października do 15 listopada 2022 r. wystawę można będzie zobaczyć w Gdańsku przy ul. Grobla I. Stanowi ona wstęp do gdańskich obchodów Nocy Kryształowej, zaplanowanych na 12 listopada. Od 2018 r. dzień ten obchodzony jest w Gdańsku jako Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.

Spacer śladami żydowskiej społeczności w Gdańsku
W sobotę zapraszamy również na spacer szlakiem nieistniejących synagog po Głównym Mieście. Choć Wielka Synagoga, po której wspomnienia możemy dziś znaleźć przy Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, była najważniejszym miejscem dla religii i kultury społeczności żydowskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, oczywiście nie pozostawała jedynym obiektem związanym z tradycją żydowską w naszym mieście. Klaudiusz Grabowski z Muzeum Gdańska poprowadzi spacer śladami innych ważnych budowli po Głównym Mieście.

Po II rozbiorze Polski, kiedy Gdańsk trafił pod panowanie pruskie, Żydzi uzyskiwali coraz więcej praw, z czasem stając się równoprawnymi obywatelami państwa. Pierwsi Żydzi z terenów Prus i Polski na Głównym Mieście osiedlili się przy ulicy Szerokiej tworząc tu gminę. Następnie zaczęli osiedlać się mieszkańcy zniszczonych przedmieść: Starych Szkotów, Wrzeszcza i Winnicy, którzy pragnęli zachować swoją odrębność. Więcej będzie można dowiedzieć się w czasie oprowadzania, które potrwa około 1,5 godziny. Nie są wymagane wcześniejsze zapisy.

Opinie

Sprawdź się

Pochodząca z Gdańska aktorka i malarka Beata Poźniak od lat mieszka poza granicami kraju. Jest inicjatorką wprowadzenia w USA oficjalnych obchodów: