stat

Wystawa "Barbara Hoff. PPPP"

Jesień w Muzeum przywitaliśmy nową kolekcją Barbary Hoff. Zapraszamy na drugą edycję wystawy, której ekspozycję wydłużyliśmy do 9 lutego 2020.

30 listopada 2019 - 12 kwietnia 2020

bilety 10 zł
ulgowy 5 zł

13 grudnia 2019 - 30 kwietnia 2020

Gdańsk,
bilety 10 zł
ulgowy 5 zł
Barbara Hoff jest bohaterką szóstej wystawy z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci. Jej bogata twórczość nigdy dotąd choć trudno w to uwierzyć nie była prezentowana na wystawie monograficznej. W Gdyni zobaczymy liczne, często niepublikowane, materiały archiwalne: rysunki, projekty, fotografie, filmy z pokazów, a przede wszystkim oryginalne ubrania sygnowane metką Hoffland, wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz wielu kolekcji prywatnych.

Barbara Hoff to twórczyni szczególna, wymykająca się ramom tradycyjnie pojmowanej definicji projektanta, wykształconego zwykle na uczelni artystycznej czy politechnicznej. Hoff jest bowiem historyczką sztuki, a początkiem jej związków z modą nie było projektowanie, ale pisanie swoje teksty o modzie publikowała w kultowym tygodniku Przekrój od 1954 roku. Dopiero po latach stała się dizajnerką z własną marką odzieżową. Jej Hoffland stał się dla milionów Polaków synonimem modnej masówki.

Nasza wystawa przypomni niezwykle ciekawą drogę projektową Barbary Hoff, obejmującą swym zakresem ponad połowę XX wieku. Poznamy ją jako trendsetterkę, czyli prekursorkę trendów. Zobaczymy jej pierwsze modowe propozycje w nurcie DIY (do it yourself zrób to sam/a), w tym słynny już przepis na trumniaki, czyli najmodniejsze baleriny zrobione z tenisówek. Dostrzeżemy trendwatcherkę obserwatorkę trendów, która opisując modę z ulic i wybiegów Paryża czy Londynu, w korespondencjach własnych dla Przekroju przekazywała wiedzę o tym, co aktualnie nosi się na świecie. Mignie nam też jako fotoreporterka wyławiająca modnie ubranych studentów na ulicach Krakowa i fanów jazzu przybywających do Sopotu. Najpełniej zaprezentuje się jednak jako kreatorka mody i to kreatorka w pełnym tego słowa znaczeniu: nie tylko projektująca ubrania, ale także organizująca i nadzorująca cały proces od projektu do sprzedaży. Pojawi się wreszcie w roli stylistki modelek i modeli. Często byli to zaprzyjaźnieni z projektantką aktorzy, muzycy i tancerze. Podczas sesji mody dla Przekroju pozowali w prototypach kolekcji własnych Hoff, które następnie były sprzedawane w setkach tysięcy sztuk na stoiskach Hofflandu w Domach Towarowych Centrum.

Hoff, określana jako kobieta-instytucja, dyktatorka i fenomen, dla kilku pokoleń Polaków była przede wszystkim projektantką, która na przekór trudnej socjalistycznej rzeczywistości ubierała Polaków modnie, barwnie i niedrogo. Jej kultowe propozycje dla Hofflandu to nie tylko ważny rozdział w historii polskiego wzornictwa, to także część ikonosfery codzienności Polski lat 70., 80. I 90. XX wieku. Poznajmy Barbarę Hoff i pozwólmy zainspirować się jej pomysłami nie tylko na modę!

CZAS TRWANIA WYSTAWY: 7.07.2019 - 9.02.2020
KURATORZY: Weronika Szerle
PARTNER STRATEGICZNY WYSTAWY: Reserved
PARTNERZY WYSTAWY: Muzeum Narodowe w Warszawie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Gdynia Design Days, Centrum Designu Gdynia, Pomorski, Park Naukowo Technologiczny, Fundacja Przekrój, FINA, NOTI, Klif
PATRONI MEDIALNI: Wyborcza, Wysokie Obcasy, Co jest grane, Dziennik Bałtycki, Together, Radio Gdańsk, trójmiasto.pl
ARANŻACJA WYSTAWY: Studio 1:1

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
  • Bilet ulgowy
    5 zł
Oprowadzanie wliczone w cenę biletu do Muzeum.
Rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Protestanckie przekazy ikonograficzne które można zobaczyć w Dworze Artusa w Gdańsku to...?