• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa Agnieszki Sztejerwald "Inaczej niż w raju" (1 opinia)

Zapraszamy do Galerii Żak na wystawę Agnieszki Sztejerwald pt. "Inaczej niż w raju".

Wernisaż: 2.03.2023, g. 19.00
Wystawa: 2 - 26.03.2023 / g. 10.00 - 19.00Agnieszka Sztejerwald - rejestruje zmysłami rzeczywistość i ustawia siebie bezwstydnie w centrum uwagi. Jej fotografie, polaroidy przeplatają się z malarstwem, które wyraża skrajne uczucia, stany emocjonalne pełne ambiwalencji. Artystka korzysta z nowych mediów oraz tradycyjnego dwuwymiarowego malarstwa. Jej autoironiczne prace pełne są niepokoju, uwalniają spektrum silnych uczuć - od nienawiści po miłość. Obrazy spełniają rolę katharsis i jednocześnie stanowią sinusoidę działań- od euforii po apatię. Artystka często niszczy swoje obrazy, tnie je i rozdziera - taka destrukcja służy również oswojeniu się z własnymi często trudnymi emocjami. Często prace Sztejerwald oparte są o autoportrety-rodzaj wiwisekcji, innym razem to świat zwierząt pochłania jej uwagę: wchodzi z amatorską kamerą do warszawskiego Zoo i kręci małpy powtarzające banalne czynności bądź obserwuje ćmy w środku mrocznego lasu.

Spoglądając na tytuł wystawy Agnieszki Sztejerwald, nasuwa się nam odbiorcom oczywista analogia z filmem drogi Jima Jarmuscha z 1984 roku. Artystka porusza wątek doświadczania podróży, podczas której otaczający nas świat zdaje się być pozornie idealny, niewinny- jak obszar dzieciństwa.
Nienaruszalny stan idylli, ideału i chęć urzeczywistnienia marzeń, świat fantazji zaczyna gdzieś pękać i kruszeć. Chociaż trawi nas głód spełniania marzeń -pozostajemy samotni. Motywy podróży i powrotów do dziecięcej arkadii przeplatają się w sztuce Sztejerwald - interpretuje ona dorosłość jako stan niemożliwy do osiągnięcia. Przekraczając etapy życia, człowiek mierzy się ze swoim wyobrażeniem świata, przekracza własne lęki i zyskuje czasem siłę pozwalającą mu przetrwać.
Sztejerwald zderza ze soba światy pełne banału codziennych rutynowych czynności ze światami kamuflażu, gry pozorów, maskarady. Jej twórczość jest trudna w odbiorze, często poniszczone skrawki płócien wiszą bezwładnie z krosien, poniszczone i ochlapane farbą urywki zdjęć mieszają się w kolażowej formie w ramach. Taka destrukcja służy również nam - odbiorcom, bowiem ukazuje niczym w zwierciadle nasze trudne życie.

(Agata Nowosielska)
Agnieszka Sztejerwald -ur. 1994r. Absolwentka ASP w Warszawie. Studia w latach: 2015-2020 na Wydziale Grafiki Warszawskiej ASP. Na roku dyplomowym (2019-2020) Stypendium Rektora dla najlepszych studentów. Dyplom obroniony w 2020 pt: Nienawidząc obrazu prezentowany na wystawie COMING OUT Najlepszych Dyplomów ASP w Warszawie w Centrum Praskim KONESER 2020 roku. Od 2022 roku zajmuje pracownię malarską w Sopocie. Od tego samego roku współtworzy grupę artystyczną TIME NEW ROMAN. 2022 rok otrzymała stypendium Miasta Sopot. Zajmuje się malarstwem, fotografią oraz sztuką video. Autorka plakatów (Nowy świat. Venus; Jazda na pomoc) oraz katalogów do wystaw (Nienawidząc obrazu, Nie-ludzie). Organizowała warsztaty w ramach Nocy Muzeów w Ministerstwie Szkolnictwa i Edukacji (2018); Warsztaty Plakatu (organizator: Niepodległa, 2019), udźwiękowienie animacji dla MHP oraz Muzeum Gombrowicza.
_____________________________________
Organizator: Klub Żak, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, galeria@klubzak.com.pl

Opinie (1)

 • Super wystawa

  Super wystawa, polecam
  FB: FotografiaaAdam

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Pierwszą sceną zawodową w Gdyni, wystawiającą spektakle jeszcze przed II wojną światową był: