• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyśpij się, bo w sobotę Noc Muzeów

Łukasz Rudziński
18 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 

Kryminalne śledztwo w Ratuszu? Borys Kossakowski był już na miejscu zdarzenia. Oto jego relacja.



Przez jeden wieczór w roku w muzeach jest ścisk jak w SKM-ce w godzinach szczytu. Impreza, która na świecie miała swój początek w 1997 roku w Berlinie, dziś jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Europie. Zobaczcie, gdzie warto się pojawić w sobotni wieczór, 19 maja, podczas Europejskiej Nocy Muzeów.



Na Westerplatte podczas Nocy Muzeów co roku jest wesoło i wystrzałowo. Na Westerplatte podczas Nocy Muzeów co roku jest wesoło i wystrzałowo.
Zwiedzanie Góry Gradowej i wizyta w Centrum Hewelianum nocą jest wyjątkową atrakcją, na którą warto znaleźć czas. Zwiedzanie Góry Gradowej i wizyta w Centrum Hewelianum nocą jest wyjątkową atrakcją, na którą warto znaleźć czas.
W obchody Nocy Muzeów w tym roku włączy się m.in. Straż Miejska w Gdańsku. Na Trakcie Królewskim będzie można spotkać halabardników, troszczących się o bezpieczeństwo obywateli. W obchody Nocy Muzeów w tym roku włączy się m.in. Straż Miejska w Gdańsku. Na Trakcie Królewskim będzie można spotkać halabardników, troszczących się o bezpieczeństwo obywateli.
Galeria Starych Zabawek starszych rozczuli, młodszym pomoże uzmysłowić sobie czym bawili się ich rodzice w dzieciństwie. Galeria Starych Zabawek starszych rozczuli, młodszym pomoże uzmysłowić sobie czym bawili się ich rodzice w dzieciństwie.
Broń ciekawi zwiedzających w każdym wieku. W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni uzyskać można wiele praktycznych informacji na jej temat. Broń ciekawi zwiedzających w każdym wieku. W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni uzyskać można wiele praktycznych informacji na jej temat.
Gdańsk

W Grodzie Neptuna mamy spory wybór atrakcji. Można wybrać wystawy stałe w oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Muzeum Narodowego (wszystkie oddziały MHMG i Narodowego otwarte w godz. 19-1, wstęp 1 zł), Gdańskiej Galerii Miejskiej (oprowadzanie kuratorskie po wystawach w godz. 19-1, wstęp wolny). Można też wybrać atrakcje specjalnie przygotowane na Noc Muzeów. Warto przed pierwszą lokalizacją na swojej muzealnej trasie stawić się przed 19, bo zwiedzający często wpuszczani będą w kilkudziesięcioosobowych grupach.

Miłośnicy kuchni staropolskiej powinni stawić się przed Domem Uphagena, by poznać tajniki kuchni XVIII-wiecznej (wstęp w 35-40 osobowych grupach). Nieopodal w Ratuszu Głównego Miasta Scooby Doo i jego ekipa zmierzy się z aferą kryminalną z dzwonem i duchami w rolach głównych - ale tu trzeba będzie się uzbroić w cierpliwość - bowiem wejście do Ratusza co pół godziny w 50-osobowych grupach, więc trzeba liczyć się z ogromną kolejną oczekujących. Z kolei w Dworze Artusa będzie można poznać życie codzienne starożytnych sportowców i gladiatorów, jak i przyjrzeć się elementom musztry i walki starożytnych Greków i Rzymian. Nie mniej popularne Muzeum Archeologiczne kusi w tym roku warsztatami jubilerskimi, a o godz. 20, 21:30, 22:30 i 23:30 zaprosi na koncert orkiestry "Sealencium", wykorzystującej nietypowe instrumenty (bazuny, muszle, rogi).

W centrum miasta można też odwiedzić unikatową Galerię Starych Zabawek. Z kolei na terenie wystawy "Drogi do wolności" znajdziemy plan filmowy. Kto "poczuje bluesa" i odpowiednio się ucharakteryzuje przy pomocy zespołu realizatorów ma szansę na nagrodę - ekskluzywne zwiedzanie terenu budowy ECS. Inni przypomnieć mogą sobie realia PRL-u w czym pomoże wystawa stała poświęcona "Solidarności". Warto też pamiętać o Centrum Hewelianum. Będzie turniej łuczniczy, pokaz walk rycerskich w ringu (godz. 19-23) czy wycieczki po Górze Gradowej z przewodnikiem (godz. 19, 20:30, 22, 23:30) oraz publiczny pokaz mapy nieba, a przy sprzyjającej pogodzie możliwość podziwiania gwiazd przez teleskopy.

Poruszanie po Gdańsku będzie ułatwione dzięki dodatkowym bezpłatnym tramwajom i autobusom, które wyjadą w miasto. Będzie więc okazja przejechać się zabytkowymi tramwajami typu 102Na z 1970 roku i 105N z 1977 roku na trasie Oliwa - Centrum albo skorzystać ze specjalnych darmowych autobusów, które spod Dworca PKP zawiozą nas na Westerplatte.

W Oliwie dzieci wezmą udział w programie "Indiańskiej nocy", zbudowanej wokół wystawy "Bora-Indianie Amazonii", gdzie przewidziano też atrakcje dla dorosłych (Spichlerz Opacki) albo wybrać warsztaty plastyczne z projektowaniem kostiumów i tworzeniem dekoracji oraz zwiedzanie wystawy "Za żelazną kurtyną". Można też wziąć udział w akcji artystycznej Leszka Krutulskiego, któremu "użyczyć" trzeba będzie połowy twarzy do jego "Półportretu" (warsztaty, wystawa i akcja "Półportret w Pałacu Opatów). Także w Oliwie ponownie otwarte zostanie "królestwo teczek" - oddział Instytutu Pamięci Narodowej, wśród atrakcji pokaz pracy drukarni z solidarnościowego "podziemia".

Na Westerplatte grupy paramilitarne przybliżą taktyki wojskowe i techniki samoobrony (o pełnych godzinach od 20 do 24), poza tym Muzeum II Wojny Światowej zapewni pokazy grup rekonstrukcyjnych i odpowiednią ilość wybuchów, by nawiązać do historii półwyspu z ostatnich 300 lat. Będzie też można przejechać się drezyną i zwiedzić Wartownię nr 1 na Westerplatte. Cały teren będzie dodatkowo iluminowany i strzeżony.

Gdynia

W Gdyni podczas Nocy Muzeów ciekawie zapowiada się potańcówka z czasów powstania miasta - w gdyńskiej Cyganerii zobacz na mapie Gdyni (godz. 19-1, wstęp wolny) pracownicy Muzeum Emigracji przypomną jak bawiono się w latach 20. i 30. minionego wieku (będą m.in. pokazy iluzjonistyczne - o godz. 19:45, 20:45, 21:45 i 22:45). W Muzeum Miasta Gdyni od 22 do północy pokazy salsy i możliwość wspólnej tanecznej zabawy z tancerzami szkoły tańca Salsa Kings. Z kolei na terenie Muzeum Marynarki Wojennej (otwarte już o godz. 18) liczne atrakcje z militarnym lub folklorystycznym zabarwieniem, m.in. spotkanie z pilotem oraz koncert kaszubskiej kapeli FRAZA - o 21:30. O 23 można wziąć udział we wspólnym biciu rekordu w liczbie śpiewających popularne "Morskie opowieści". Niezmiennie powodzeniem cieszyć się będzie nocne zwiedzanie "Daru Pomorza"ORP "Błyskawicy".

Czy weźmiesz udział w tym roku w Nocy Muzeów?

W Gdyni również skorzystać można z bezpłatnego autobusu (oznaczonego NM) między poszczególnymi obiektami, biorącymi udział w Nocy Muzeów. Dotrzemy nim do Orłowa, gdzie w Domku Żeromskiego także króluje międzywojnie - spodziewać się można pokazów walk na bagnety, obsługi moździerza Stokes-Brandt, prezentacji umundurowania i uzbrojenia czy projekcja filmów i kronik filmowych związanych z Wojskiem Polskim II RP. Autobus NM dowiezie nas też do Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji na Chyloni, gdzie zobaczymy zabytkowe samocho­dy i motocykle, m.in. Mercedesy, Forda-T czy motocykle Harley Davidson.

Sopot

Państwowa Galeria Sztuki zaprasza dzieci na warsztaty i konkursy (19-24). Gratką będzie też oprowadzenie kuratorskie po wystawach czasowych - Jana Dobkowskiego, Piotra Potworowskiego i Magdaleny Abakanowicz (o godz. 20, 21:30 i 23). W Muzeum Sopotu powojenna historia kurortu w wersji filmowej i zwiedzanie wystawy stałej - "Homo ludens". W obchody Nocy Muzeów włączył się też Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Zbawiciela, gdzie poznać będzie można historię Kościoła luterańskiego w Polsce czy posłuchać muzyki organowej (o pełnych godzinach). Otwarty będzie także skansen i pawilon edukacyjno-wystawienniczy sopockiego Grodziska.

Bez względu na to, gdzie planujemy spędzić Noc Muzeów, należy uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość i dobry humor, bowiem na wejście do niektórych miejsc będzie trzeba poczekać nawet kilkadziesiąt minut. Warto zabrać ze sobą bilon, jeśli chcemy zwiedzać płatne na co dzień wystawy, bowiem po wydaniu reszty kilkuset osobom wcześniej obecnym w muzeum, złotówki stają się towarem bardzo deficytowym.

Wydarzenia

Europejska Noc Muzeów (21 opinii)

(21 opinii)
0-1 zł
spotkanie, wystawa

Opinie (95) ponad 10 zablokowanych

  • Muzea na codzień są niemal jak domy pogrzebowe. Zero w nich życia

    Gdyby dyrektorzy mieli więcej pomysłów na ich ożywienie nie tylko jeden dzień w roku,myślę,że Polacy chętniej by do nich chodzili. Ale ja nie idę,bo mam "tłumo fobię" i jak widzę te poskręcane kolejki,to mi się już odechciewa. Nastałam się już swego czasu po cukier,wystarczy :)

    • 1 1

  • Super impreza

    A ja już byłam z moim dzieckiem m. in. w Ratuszu i jak dla nas było super. Szkoda tylko, że nie było Scooby Doo. Ale tak poza tym to rewelka.

    • 2 0

  • Kznia wodna

    Bylem o 21.00.Jakas porażka wszyscy zaczeli sie rozjezdzć wyglądalo yo na koniec.Samochody takie jak pod blokiem,jakiś garbus,fiat 125,opel!nigdy nie polecam.

    • 0 1

  • Szkoda, że Sołdek - statek muzeum

    mimo zapowiedzi, był dzisiaj zamknięty dla zwiedzających.

    • 0 0

  • byłam , w przszłym roku też będę

    nie zdąrzyłam wejśc wszędzie gdzie zaplanowałam, dlatego za rok idę znowu. Świetna organizacja w muzeach i super kliemat na starówce - kafejki zapełnione, do dobry znak, coś sę zaczyna dziac.

    • 1 0

  • Ja chodzę do muzeów często i w żaden sposób nie koliduje to z Nocą Muzeów jako wydarzeniem 'raz do roku'. Klimat wieczoru jest niepowtarzalny. Najlepiej wziąć przyjaciół, dobre buty, cierpliwość, humor i jest git.
    Podziwiam organizatorów, z roku na rok NM w Gdańsku jest coraz lepsza, coraz więcej się dzieje, szkoda tylko że noc jest tak krótka ;) Jestem 'na świeżo' i jedynym aspektem, który mnie zawiódł jest komunikacja miejska.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Kwartalnik literacki założony przez pięciu młodych poetów z Trójmiasta to:

 

Najczęściej czytane