• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyśpij się, bo w sobotę Noc Muzeów

Łukasz Rudziński
18 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 

Kryminalne śledztwo w Ratuszu? Borys Kossakowski był już na miejscu zdarzenia. Oto jego relacja.



Przez jeden wieczór w roku w muzeach jest ścisk jak w SKM-ce w godzinach szczytu. Impreza, która na świecie miała swój początek w 1997 roku w Berlinie, dziś jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Europie. Zobaczcie, gdzie warto się pojawić w sobotni wieczór, 19 maja, podczas Europejskiej Nocy Muzeów.



Na Westerplatte podczas Nocy Muzeów co roku jest wesoło i wystrzałowo. Na Westerplatte podczas Nocy Muzeów co roku jest wesoło i wystrzałowo.
Zwiedzanie Góry Gradowej i wizyta w Centrum Hewelianum nocą jest wyjątkową atrakcją, na którą warto znaleźć czas. Zwiedzanie Góry Gradowej i wizyta w Centrum Hewelianum nocą jest wyjątkową atrakcją, na którą warto znaleźć czas.
W obchody Nocy Muzeów w tym roku włączy się m.in. Straż Miejska w Gdańsku. Na Trakcie Królewskim będzie można spotkać halabardników, troszczących się o bezpieczeństwo obywateli. W obchody Nocy Muzeów w tym roku włączy się m.in. Straż Miejska w Gdańsku. Na Trakcie Królewskim będzie można spotkać halabardników, troszczących się o bezpieczeństwo obywateli.
Galeria Starych Zabawek starszych rozczuli, młodszym pomoże uzmysłowić sobie czym bawili się ich rodzice w dzieciństwie. Galeria Starych Zabawek starszych rozczuli, młodszym pomoże uzmysłowić sobie czym bawili się ich rodzice w dzieciństwie.
Broń ciekawi zwiedzających w każdym wieku. W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni uzyskać można wiele praktycznych informacji na jej temat. Broń ciekawi zwiedzających w każdym wieku. W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni uzyskać można wiele praktycznych informacji na jej temat.
Gdańsk

W Grodzie Neptuna mamy spory wybór atrakcji. Można wybrać wystawy stałe w oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Muzeum Narodowego (wszystkie oddziały MHMG i Narodowego otwarte w godz. 19-1, wstęp 1 zł), Gdańskiej Galerii Miejskiej (oprowadzanie kuratorskie po wystawach w godz. 19-1, wstęp wolny). Można też wybrać atrakcje specjalnie przygotowane na Noc Muzeów. Warto przed pierwszą lokalizacją na swojej muzealnej trasie stawić się przed 19, bo zwiedzający często wpuszczani będą w kilkudziesięcioosobowych grupach.

Miłośnicy kuchni staropolskiej powinni stawić się przed Domem Uphagena, by poznać tajniki kuchni XVIII-wiecznej (wstęp w 35-40 osobowych grupach). Nieopodal w Ratuszu Głównego Miasta Scooby Doo i jego ekipa zmierzy się z aferą kryminalną z dzwonem i duchami w rolach głównych - ale tu trzeba będzie się uzbroić w cierpliwość - bowiem wejście do Ratusza co pół godziny w 50-osobowych grupach, więc trzeba liczyć się z ogromną kolejną oczekujących. Z kolei w Dworze Artusa będzie można poznać życie codzienne starożytnych sportowców i gladiatorów, jak i przyjrzeć się elementom musztry i walki starożytnych Greków i Rzymian. Nie mniej popularne Muzeum Archeologiczne kusi w tym roku warsztatami jubilerskimi, a o godz. 20, 21:30, 22:30 i 23:30 zaprosi na koncert orkiestry "Sealencium", wykorzystującej nietypowe instrumenty (bazuny, muszle, rogi).

W centrum miasta można też odwiedzić unikatową Galerię Starych Zabawek. Z kolei na terenie wystawy "Drogi do wolności" znajdziemy plan filmowy. Kto "poczuje bluesa" i odpowiednio się ucharakteryzuje przy pomocy zespołu realizatorów ma szansę na nagrodę - ekskluzywne zwiedzanie terenu budowy ECS. Inni przypomnieć mogą sobie realia PRL-u w czym pomoże wystawa stała poświęcona "Solidarności". Warto też pamiętać o Centrum Hewelianum. Będzie turniej łuczniczy, pokaz walk rycerskich w ringu (godz. 19-23) czy wycieczki po Górze Gradowej z przewodnikiem (godz. 19, 20:30, 22, 23:30) oraz publiczny pokaz mapy nieba, a przy sprzyjającej pogodzie możliwość podziwiania gwiazd przez teleskopy.

Poruszanie po Gdańsku będzie ułatwione dzięki dodatkowym bezpłatnym tramwajom i autobusom, które wyjadą w miasto. Będzie więc okazja przejechać się zabytkowymi tramwajami typu 102Na z 1970 roku i 105N z 1977 roku na trasie Oliwa - Centrum albo skorzystać ze specjalnych darmowych autobusów, które spod Dworca PKP zawiozą nas na Westerplatte.

W Oliwie dzieci wezmą udział w programie "Indiańskiej nocy", zbudowanej wokół wystawy "Bora-Indianie Amazonii", gdzie przewidziano też atrakcje dla dorosłych (Spichlerz Opacki) albo wybrać warsztaty plastyczne z projektowaniem kostiumów i tworzeniem dekoracji oraz zwiedzanie wystawy "Za żelazną kurtyną". Można też wziąć udział w akcji artystycznej Leszka Krutulskiego, któremu "użyczyć" trzeba będzie połowy twarzy do jego "Półportretu" (warsztaty, wystawa i akcja "Półportret w Pałacu Opatów). Także w Oliwie ponownie otwarte zostanie "królestwo teczek" - oddział Instytutu Pamięci Narodowej, wśród atrakcji pokaz pracy drukarni z solidarnościowego "podziemia".

Na Westerplatte grupy paramilitarne przybliżą taktyki wojskowe i techniki samoobrony (o pełnych godzinach od 20 do 24), poza tym Muzeum II Wojny Światowej zapewni pokazy grup rekonstrukcyjnych i odpowiednią ilość wybuchów, by nawiązać do historii półwyspu z ostatnich 300 lat. Będzie też można przejechać się drezyną i zwiedzić Wartownię nr 1 na Westerplatte. Cały teren będzie dodatkowo iluminowany i strzeżony.

Gdynia

W Gdyni podczas Nocy Muzeów ciekawie zapowiada się potańcówka z czasów powstania miasta - w gdyńskiej Cyganerii zobacz na mapie Gdyni (godz. 19-1, wstęp wolny) pracownicy Muzeum Emigracji przypomną jak bawiono się w latach 20. i 30. minionego wieku (będą m.in. pokazy iluzjonistyczne - o godz. 19:45, 20:45, 21:45 i 22:45). W Muzeum Miasta Gdyni od 22 do północy pokazy salsy i możliwość wspólnej tanecznej zabawy z tancerzami szkoły tańca Salsa Kings. Z kolei na terenie Muzeum Marynarki Wojennej (otwarte już o godz. 18) liczne atrakcje z militarnym lub folklorystycznym zabarwieniem, m.in. spotkanie z pilotem oraz koncert kaszubskiej kapeli FRAZA - o 21:30. O 23 można wziąć udział we wspólnym biciu rekordu w liczbie śpiewających popularne "Morskie opowieści". Niezmiennie powodzeniem cieszyć się będzie nocne zwiedzanie "Daru Pomorza"ORP "Błyskawicy".

Czy weźmiesz udział w tym roku w Nocy Muzeów?

W Gdyni również skorzystać można z bezpłatnego autobusu (oznaczonego NM) między poszczególnymi obiektami, biorącymi udział w Nocy Muzeów. Dotrzemy nim do Orłowa, gdzie w Domku Żeromskiego także króluje międzywojnie - spodziewać się można pokazów walk na bagnety, obsługi moździerza Stokes-Brandt, prezentacji umundurowania i uzbrojenia czy projekcja filmów i kronik filmowych związanych z Wojskiem Polskim II RP. Autobus NM dowiezie nas też do Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji na Chyloni, gdzie zobaczymy zabytkowe samocho­dy i motocykle, m.in. Mercedesy, Forda-T czy motocykle Harley Davidson.

Sopot

Państwowa Galeria Sztuki zaprasza dzieci na warsztaty i konkursy (19-24). Gratką będzie też oprowadzenie kuratorskie po wystawach czasowych - Jana Dobkowskiego, Piotra Potworowskiego i Magdaleny Abakanowicz (o godz. 20, 21:30 i 23). W Muzeum Sopotu powojenna historia kurortu w wersji filmowej i zwiedzanie wystawy stałej - "Homo ludens". W obchody Nocy Muzeów włączył się też Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Zbawiciela, gdzie poznać będzie można historię Kościoła luterańskiego w Polsce czy posłuchać muzyki organowej (o pełnych godzinach). Otwarty będzie także skansen i pawilon edukacyjno-wystawienniczy sopockiego Grodziska.

Bez względu na to, gdzie planujemy spędzić Noc Muzeów, należy uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość i dobry humor, bowiem na wejście do niektórych miejsc będzie trzeba poczekać nawet kilkadziesiąt minut. Warto zabrać ze sobą bilon, jeśli chcemy zwiedzać płatne na co dzień wystawy, bowiem po wydaniu reszty kilkuset osobom wcześniej obecnym w muzeum, złotówki stają się towarem bardzo deficytowym.

Wydarzenia

Europejska Noc Muzeów (21 opinii)

(21 opinii)
0-1 zł
spotkanie, wystawa

Opinie (95) ponad 10 zablokowanych

  • (1)

    Chwała wszystkim organizatorom!Trudno sobie wyobrazić jakie to ogromne przedsięwzięcie i ile osób jest w to zaangażowanych!Szkoda,ze mnie nie będzie w tym roku w Gdańsku,bo ubiegłoroczna Noc Muzeów byla fantastyczna (Muzeum Historyczne -Ratusz).Moze uda sie w przyszłym roku:) Pozdrawiam Gdansk!

    • 10 6

    • Ciekawe co masz na myśli pisząc, że ubiegłoroczna edycja była fantastyczna w Ratuszu?? Tak się akurat składa, że miałam przyjemność stać przez 2 godz. w kolejce do muzeum, a wewnątrz zwiedzających oprowadzała zestresowana dziewuszka. Ratusz ładny, owszem, ale żeby jakoś było nadzwyczajnie to nie powiem. No chyba, że masz na myśli nad wyraz długie oczekiwanie na wejście... Może Centrum Hewelianum odwiedzę w tym roku?? Jeśli nie będę miała nic lepszego do roboty..

      • 2 1

  • Nie, bo nie.

    Nie idę, bojkotuję w tym roku. Robię miejsce dla Innych. Proszę nie dziękować.

    • 14 2

  • Westerplatte (1)

    Czy w związku ze składowanymi tam toksycznymi odpadami bez wymaganych zabezpieczeń będzie tam bezpiecznie? Chcę tam pojechać z dziećmi, nie mam zamiaru później reszty dnia spędzić w szpitalach ...

    • 8 12

    • Ukrainiec który jest urzędnikiem Państwowym z reportażu TVN nie polecał dłuższego przebywania w okolicy tej "ZIEMI Z CHEMIA"

      I twierdził że reporter żle go zrozumiał bo to nie ziemia z chemikaliami a chemikalia z ziemia.

      A najlepszą reputacja dla Ciebie niech będzie to ze moja znajoma która ma działkę na Stogach w duzej odległości od westerplatte zaobserwowała ze jej sąsiedzi niczego nie sieja i nie podlewają pomimo ze wiele roślin tego wymaga. Ona też zachowuje się jak w 1986.

      A prawdy nigdy sie nie dowiesz podobnie jak o soli z zakąsek i wędlin oraz suszu jajecznego z makaronów majonezów sosów pasztetów...

      • 3 1

  • Kraj pada ,bieda coraz wększa a i te muzeum nadal pachną komuną i daleko im do standardów z zachodu (2)

    • 8 11

    • tak...

      szczególnie Błękitny Lew, Ośrodek Kultury Morskiej, Drogi do Wolności...

      A i uroda Letniej Sali Rady czy wnętrze Dworu Artusa to (wg. Ciebie) zaścianek Europy.
      ****
      Czytając wpisy na forum coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu jak zakompleksionym narodem jesteśmy.
      Wstydzimy się języka narodowego (showroomy, design), odrębności kulturowej (historia Gdańska), kultury ludowej (koko koko Euro spoko). Wstydzimy się naszych pomorskich uczelni (dyskusja o rankingu szkół wyższych), wstydzimy się swojego codziennego ubioru (wydumane zdjęcia w "Tak wyglądamy").

      • 0 1

    • Bieda coraz wieksza ale i bogactwo coraz wieksze.

      Ciez sie z tego co masz malkontencie bo jutro moga zabrac ci internet.Buduja nowe autostrady i ten kraj mozolnie ale idzie do przodu.JESLI UDA SIE JESZCZE skonsolidowac rzad Europy do zamkniecia rynku dla wyrobow z poza Europy w tym Z Chin to odzyja zamowienia dla fabryk i Europa powstanie z kolan LUDZIE BEDA MIELI PRACE,ZAROBKI I GODNE EMERYTURY...ale towary milionami ton wplywaja kazdego dnia drenujac europejskie kieszenie pozwalajac sie zadluzac na rzecz coraz wiekszej konsumpcji. a idioci z europy pozwalaja wykupywac swoje obligacje ,wrzucajac kase w jakas GRECKA dziure bez dna.Ten rzad jest niedoskonaly ale wszystkie te 67,ACTA czy ustawe o niejawnosci i tak musialy by byc podpisane przez kazdy Polski Rzad bo po prostu pozycja Polski na arenie m iedzynarodowej jest slaba i niezalezy od podniesionej szabelki pana Kaczynskiego.Ten rzad nalezy krytykowac za bledy (rola opozycjii )ale i wspomagac jego wysilki.

      • 0 0

  • noc muzeów? LIGA MISTRZÓW!

    Dobrze zaczeliście z tytułem ale powinno być "Wyśpij się, bo w sobotę finał Ligi mistrzów" :)

    • 13 6

  • Zabierać dzieci na Westerplatte do rakotwórczych chemikaliów z Ukrainy

    Panie Łukaszu jak już nie mógł Pan ostrzec przed zagrozeniem nowotworami to trzeba było przemilczeć ofertę Westerplatte.
    Dawniej wszyscy dorośli a szczególnie dziennikarze dbali o zdrowie dzieci obecnie wszystko sie zmienia.
    Nie dość że nie ostrzegają to jeszcze pchają dzieciaki w kierunku składowiska niebezpiecznych odpadów sprowadzonych z Ukrainy w tysiącach ton które są bez przerwy spalane w spalarni pochodzącej z demontażu w niemczech bo tam nie spełniała norm unijnych ale w Polsce juz spełnia.
    Jak to nazwać?

    • 11 6

  • Co to za frajda łazić po kątach. Lepiej się wyspać niz bruki zbijać. Rano trzeba wstać do tyry. (2)

    • 11 4

    • 1500?nieźle burżuj normalnie większość robi za 1000 (1)

      • 7 0

      • to mi przy moim 1800 dopiero ego skoczyło

        • 0 0

  • A ja mam noc muzeów z ... (1)

    ... moją żoną w łóżku ;-)

    • 5 3

    • nie mów -

      że jest już leciwa !!!

      • 0 0

  • poszłabym (4)

    ale nie chcę sama...

    • 7 4

    • poszedłbym

      ale nie chcę sam...

      • 3 3

    • dwudziestoczterolatko

      pojde chetnie z Toba...piszesz sie?

      • 3 3

    • ogarnij się laska (1)

      szukaj towarzysza na portalach randkowych, a nie tu stara panno

      • 2 6

      • Tylko nie stara panno

        to kuniobiju

        • 6 0

  • Wątpliwa przyjmeność zwiedzać muzeum i w ogromnym tłoku. Z

    każdej strony jesteś otoczony ludżmi, hałas itd. Zdecydowana większość nie chodzi na co dzień do muzeum ale jak jest taka akcja to zostają od razu wielbicielami takich przybytków. Ja odradzam każdemu.

    • 6 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Skąd wzięła się nazwa Babi Dół w Gdyni?

 

Najczęściej czytane