Wyprawa po piękno utracone, czyli plakaty Alfonsa Muchy w Sopocie

Alfons Mucha twierdził, że sztuka potrafi uszlachetnić każdy element otaczajacej nas rzeczywistości. Nawet reklamę biszkoptów.
Alfons Mucha twierdził, że sztuka potrafi uszlachetnić każdy element otaczajacej nas rzeczywistości. Nawet reklamę biszkoptów.

Obcowanie z dziełami mistrza secesji, Alfonsa Muchy, jest jak wyprawa do zmysłowego świata przesyconego miękkimi, pastelowymi kolorami, gdzie nawet sztuka użytkowa nabiera wyrafinowanego charakteru. Od czwartku 40 litografii tego czeskiego artysty można oglądać w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.Przyznajmy od razu: nie jest to wystawa na miarę tej, która gościła dwa lata temu w Muzeum Narodowym w Warszawie. Tamta ekspozycja, składająca się z prawie 200 obiektów pochodzących z kolekcji rodziny artysty, w tym prac graficznych, pasteli, obrazów olejnych i biżuterii, cieszyła się tak wielką popularnością, że muzeum zdecydowało się przedłużyć godziny otwarcia. Wystawa w sopockim PGS-ie jest o wiele skromniejsza, co nie znaczy, że nie warto się nią zainteresować.

40 zaprezentowanych litografii w zupełności wystarczy, by olśnić i przenieść zwiedzających w zupełnie inną czasoprzestrzeń. Bo dzieła Muchy to przede wszystkim hołd złożony kobiecemu pięknu, i to nie temu, które znamy z dzisiejszych okładek gazet i billboardów: wychudzonych do granic przyzwoitości modelek, odpowiednio podrasowanych w photoshopie. Bohaterkami cyklu "Pory roku" są zmysłowe piękności o pełnych kształtach, uosabiające kolejno zimę, wiosnę, lato i jesień. Równie ponętne panie uśmiechają się z plakatów reklamowych zachęcających do kupna szampana, bibułek do tytoniu czy produktów spożywczych firmy Nestle.

Prawdziwą ozdobą sopockiej ekspozycji są plakaty teatralne, w tym słynna "Gismonda" z 1894 roku, która wyniosła Alfonsa Muchę na salony sztuki. Ulubioną modelką i muzą artysty stała się od tej pory Sarah Bernhardt, francuska aktorka występująca m.in. w Comedie-Française, znana nie tylko ze swych świetnych kreacji dramatycznych, ale też nieco ekscentrycznych upodobań - w czasie międzynarodowych tournee zwykła wozić ze sobą trumnę, w której sypiała.

Na wystawie zobaczymy kilka afiszy teatralnych wielkości naturalnej sylwetki modelki, w tym m.in. "Damę Kameliową" czy "Lorenazaccio" do sztuki Alfreda de Musseta.

Mucha znany jest dziś głównie jako twórca sztuki dekoracyjnej i użytkowej. Warto jednak pamiętać, że równie znakomicie spełniał się m.in. w fotografii. Warto też mieć nadzieję, że to nie ostatnia wizyta tych wybitnych dzieł w Sopocie. Być może w nowej siedzibie galerii znajdzie się więcej przestrzeni dla czeskiego mistrza Art Nouveau.

Opinie (7)

 • nareszcie! (4)

  nareszcie Alfons Mucha w 3mieście! szkoda, że to nie wystawa na miarę tej warszawskiej, no ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. ;) mam pytanie: do kiedy ta wystawa??

  • 9 0

  • nie do samego końca czerwca (2)

   • 0 0

   • czyli? (1)

    czyli do którego? bardzo bym chciała zobaczyć tą wystawę, ale teraz czasu nie mam. :/

    • 0 0

    • powinnaś kliknąć na link "Alfons Mucha - Plakaty" pod tym artykułem

     • 0 0

  • wystawa do 26 czerwca

   jw.

   • 0 0

 • w Pradze to interes (1)

  U nas to sztuka, a w czeskiej Pradze z tej sztuki (tzn. Muchy) i kilku innych secesjonistów zrobili towar na sprzedaż, na każdym rogu można kupić kubek lub t/short z jakąś jego reprodukcją, osobiście przywiozłem album w podłym polskim tłumaczeniu drukowany gdzieś w Niemczech. Tak więc widać, że ta sztuka to jest dochodowy i międzynarodowy interes. Każde duże miasto w Europie ma swego dyżurnego artystę, którego prace się sprzedaje na każdym rogu w formie pamiątek.
  A u nas w Gdańsku na odrót, jest sztuką zrobić na tym interes. Jakoś nikt nie potrafi znależć i wypromować artysty, no może tylko bursztyn cieszy się popytem.

  • 3 7

  • a czy próbowałeś coś zrobic ze sztuka wokół siebie? ja od roku prowadze w centrum Gdańska galerie z gobelinami (niestety nie mam nic z Muchy) i wiem jak trudny to temat - sztuka.

   • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Rozrywka

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku otwarto na Dolnym Mieście łaźnię, obecnie siedzibę Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"?