• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wyparte, przemilczane, niewłaściwe? Tabu w literaturze dziecięcej i młodzieżowej

Kolejne spotkanie z cyklu Kultura Słowa. Uniwersytet Krytyczny przed nami! 

Literatura dla młodych czytelników to często obszar traktowany przez krytyków jako drugorzędny, mniej istotny, niejako z definicji infantylny. Tymczasem to właśnie w przestrzeni słowa dokonuje się jedna z pierwszych potyczek o obraz świata i nasze w nim miejsce.

Nie ma bardziej zachłannego czytelnika niż dziecko, które całym sobą zanurza się w tekstowej rzeczywistości, przeżywając silne, choć często ambiwalentne emocje. Współczesna literatura dziecięca i młodzieżowa wydaje się rozdarta pomiędzy skrajnymi, niedającymi się pogodzić konceptami: z jednej strony radosny, pełen szczęścia portret otaczającego dziecko świata, z drugiej - książki, które dotykają bolesnych doświadczeń i odwołują się do trudnych uczuć.

Nie jest to jedynie problem wyboru fabuły, ale adekwatnego do wieku obrazowania i takiego sposobu mówienia, który trafi do dziecięcej wrażliwości.

Jak dotykać poprzez literaturę tematów trudnych, jak pokazywać dziecku różnorodność 
i złożoność otaczającego świata, jak budować społeczną wrażliwość młodego czytelnika?
O obecności tabu w utworach dla dzieci i młodzieży porozmawiają: Maria Pawłowska- współautorka książki Kim jest ślimak Sam, dr Monika Pomirska- specjalistka od literatury dziecięcej (Uniwersytet Gdański) oraz dr Monika Żółkoś, która w swojej pracy akademickiej zajmuje się m.in. problematyką płci (Uniwersytet Gdański).      
    
Spotkanie odbywa się w ramach projektu "Kultura Słowa. Uniwersytet Krytyczny" i jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska
Wstęp wolny.

17 października  2019, godz. 18:00
Krytyka Polityczna - ŚWIETLICA W TRÓJMIEŚCIE
ul. Nowe Ogrody 35 (II p.), Gdańsk
 

Opinie

Sprawdź się

W jakiej dzielnicy Gdyni znajdowało się kino Fala?